arama

Zorunlu Trafik Sigortası 2019

Zorunlu Trafik Sigortası 2019
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Zorunlu trafik Sigortası 2019 araçların birbirlerine kaza yaparak zarar vermesi durumunda devreye girer. Oluşan maddi ve manevi zararı kapsayan bu sigorta da temel prensip sigortanın sigorta sahibinin zararını değil üçüncü kişilerin zararını kapsamasıdır. Aslında bu durumda bir gariplik yoktur. Çünkü kazayı yapmış olan şahısların araçlarında meydana gelen maddi zararlarını karşılayabilmek için kasko sigortası yaptırmaları gerektir. Trafik sigortasına sahip olmayan araçlar tespit edildiği zaman, araçlara trafiğe çıkma yasağı konuyor ve devlet araca el koyuyor. Bu işlem esnasında oluşan otopark ücreti, çekici ücreti de araç sahibinin ödemesi gereken tutarlar oluyor. Dolayısıyla trafikte herhangi bir sorun yaşamamak için zorunlu trafik sigortası yaptırmak şart.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları 2019

Sigorta şirketleri ortaya çıkabilecek olası kaza ve yaralanma durumlarında birtakım teminatlarda bulunurlar. Zorunlu trafik sigortalarında bu teminatlar sabit ve birbiriyle aynıdır. Bunun sebebiyse bu teminatların ve sigorta fiyatlarının Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleniyor olmasıdır. Hazine Müsteşarlığı Zorunlu trafik sigortasının teminatları 2019’da ilk 6 ay için zam olmayacağını açıkladı. Buna rağmen sigorta fiyatları oldukça farklılık gösterebiliyor. Bunun sebebi sigorta fiyatını etkileyen birçok unsurun bulunması. Bu unsurlardan bazıları aracın markası, modeli, yaşı gibi donanımsal özellikler olurken bazıları da sürücünün trafik siciliyle ilgili olabiliyor. Örneğin daha önceden oldukça fazla kaza kaydı olan bir sürücüye uygulanacak sigorta fiyatıyla hiç kaza yapmamış bir sürücüye uygulanacak sigorta fiyatı aynı değil.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark

Çoğu insan kaskı ve trafik sigortasını aynı şey sanmakta ya da birbiriyle karıştırabilmektedir. İkisi arasındaki ilk fark trafik sigortasının zorunlu olurken, kaskonun zorunlu olmamasıdır. Bir diğer önemli noktaysa kapsamlarında ki farklılıklardır. Trafik sigortası yalnızca kaza anında meydana gelen maddi ve manevi hasarların kapsıyor fakat kaskonun kapsamı daha geniştir. Örneğin kasko aracın yanması, çalınması ya da elde olmayan sebeplerden zarar görmesi sonucunda da zararı karşılar. Bir diğer farksa kasko sigortasının hem maddi hem de manevi güvence teminatında bulunması için trafik sigortasına göre oldukça yüksek tutarlarda sigorta primi ödemek gerektiğidir. Dolayısıyla en doğru yok her ikisini de yaptırarak hem maddi hem manevi zararlardan kaçınmanızdır. Böylece Kasko ve trafik sigortası arasındaki farkları belirterek her iki sigortanın da ayrı ayrı önemleri olduğunu anlatmış olduk.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ