arama

Uluslararası finans devi ve kuruluşlarının gözü kulağı ” çözüm süreci ” nde !

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

k68o6y

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından JCR, çözüm sürecine hız kesmeden devam edilmesi çağrısında bulunurken, Fitch Ratings atılan adımların bölgede artan jeopolitik riskler açısından önemini vurguladı.JCR (Japan Credit Rating) Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, çözüm sürecinin ortak irade beyanı sonrasında hız kesmeden bir an evvel iç barış, demokratikleşme ve insani temelde girişimlerin müzakere aşamasına evrilmesi gerektiğini belirterek, “Bu süreci izlemekteyiz” dedi.Türkiye’yi “yatırım yapılabilir” notuyla değerlendiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins ise çözüm sürecine ilişkin şu an için spesifik bir değerlendirmelerinin olmadığını belirtmesine rağmen bölgedeki jeopolitik risklere dikkati çekti.Rawkins, “Bu konuda spesifik bir yorumumuz yok. Dünyanın bu bölgesine ilişkin görüşümüz Türkiye’nin reytinginin sadece kamu finansmanını ve makro ekonomik istikrarını zayıflatma tehdidi oluşturabilecek tam anlamıyla savaş ortamına çekilmesi durumunda olumsuz etkilenebileceği yönünde” dedi.

Çözüm sürecindeki adımların hızlanmaya başladığı 2013 yılının nisan ayında konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Fitch Ratings Başanalisti Ed Parker, “Süreç son derece olumlu bir gelişme… Eğer bu sürecin sürdürülebilir olduğu ispatlanırsa, Türkiye’nin politik istikrarının güçlendirir, yatırımların artmasına ve büyümenin hız kazanmasını sağlar. Süreç orta vadede ülke kredibilitesini güçlendirir” öngörüsünde bulunmuştu.TD Securities Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Paul Fage ise atılan adımların PKK’nın silah bırakması ve Kürt meselesinin barışçıl bir şekilde çözümlenmesini sağlaması halinde bunun çok pozitif bir sonuç olacağını belirtti.

Standard Bank Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Timothy Ash de silah bırakma çağrısının uluslararası finans çevrelerinde memnuniyetle karşılandığını belirterek, “Çağrı potansiyel olarak Türkiye ekonomisi için oldukça pozitif bir etki yapacaktır. Bu çağrıyla birlikte dikkate değer bir barış kazanımı görüntüsü oluşacaktır. Çağrı Türkiye ekonomisi için destekleyici bir unsur olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.Çözüm sürecinde ilk adımların atılmasının ardından 11 Nisan 2013’te Moody’s, barış beklentilerinin yatırımcı güvenini güçlendirdiğini ve Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırım için cazibesini artırdığını açıklamıştı.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ