arama

TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Günümüz bankacılık sitemi oldukça değişerek daha pratik bir hale geldi. Şubeye gitmeden her türlü işlemi ATM ve İnternet üzerinden anında yapabiliyoruz. Peki TC kimlik ile bankadan para çekilir mi? nasıl işlemler yapılır bir çok tüketicinin aklına takılan sorulardan biri bu işlem. Bankalar müşterilerin kimlik bilgileri olmadan işlem yapmazlar. Yani kimliğinizi göstermediğiniz sürece para çekme yatırma gibi hiç bir işlemi şubeden çekemezsiniz.

Yapmak istediğiniz bütün bankacılık işlemleri için kimlik göstermeniz ve bu kimliğin size ait olduğu gösteren resminizin olması gerekli. Sürekli müşterisi olsanız dair banka yetkilisi böyle bir risk almayacaktır. Yani banka şubesinden yapacağınız en ufak işlem için bile kimlikli gitmelisiniz.

ATM’den TC Kimlik Numarası İle Nasıl Para Çekilir?

Bankaya gitmeden bir çok işleminizi İnternet üzerinden ve ATM sisteminden yapabilirsiniz. En çok para çekme ve yatırma işlemleri için kullanılan ATM sistemi kartınızı unutmanız dahilinde kimlik numarası gibi bilgilerle para çekme ve yatırma işlemlerinizi desteklemektedir. Geçtiğimiz yıllarda bazı bankaların cep bank işlemleri kimlik numarası ile ATM’den yapılıyordu. Şimdi ATM’ye geldiğinizde kartsız işlemler menüsünden kimlik numarası ve telefonunuza gelen şifre ile işlemleriniz kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

İzlemeniz gereken yol ATM’ye gelerek ana ekranda kartsız işlem menüsüne tıklayıp TC kimlik numaranızı girmek ve daha sonra isteğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Transferlerde bazı bankalar sizden şifre isteyebilir o yüzden telefonunuz her zaman yanınızda bulunmalı.

Kartsız ATM’den Para Nasıl Çekerim?

Kartınızı kaybettiniz ya da unuttunuz para çekmek için sadece kimlik numaranızın olması yeterli Bankanıza bağlı olan ATM’ye gelerek kartsız işlem menüsüne kimlik numaranız ya da müşteri numaranızı yazarak işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Yapılan bu işlem için ücret ve benzeri komisyonlar alınmaz. Güvenliğiniz için bazı bankaların ATM’leri telefonunuza şifre yollayabilir. Havale eft ve diğer işlemlerinizi bu şekilde yapabilir para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her bankanın bu özellikte olan sistemi sayesinde her anınızda kartsız işlem günün her saati yapılmaktadır. Kartınızı unuttunuz ve kartsız ATM’den para nasıl çekerim? diyorsanız yukarıda belirttiğimiz yöntem her banka için geçerlidir. Soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ