arama

Süt Parası 2019

Süt Parası 2019
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Emzirme ödeneği diyede bilinen süt parası Sgk’lı olarak çalışan anneler için ve eşleri çalışmayan babalara ödenir. Alınan süt parası 2019 yılında zamlanarak şartları değişti. Süt parası sigortalı olmayan karısının doğum yapması durumunda sigortalı babaya da ödenir. Bu kapsamda sigortalı olmak kendi çalışmasından dolayı aylık gelir alan eşler eşi doğum yapsa dair her çocuk için bu paradan yararlanabiliyor.

Sigortalı eşin emzirme parası alması için mutlaka resmi olarak evli olmalıdır. Remi evlilik harici başvurular değerlendirmeye alınmaz.

Süt Parası Alabilen Çalışanlar;

  • Memurlar; emekli sandığına tabi olan memurlar bu ödemeyi alamaz.
  • 4B sözleşmeli Çalışan; Bu çalışanlar SSK’ya tabidir alırlar
  • 4A sözleşmeli çalışan; Bu çalışanlarda alabilir.
  • 4D işçiler ile sürekli çalışan; Bu statüde çalışanlar SSK’ya tabidir alabilirler.

Süt Parası Ne Kadar? 2019

Süt parası için başvurular belediye binalarında Aile sosyal politikalar bakanlığına bağlı müdürlükler tarafından yapılır. Süt parası başvurusu için doğum belgesi olması şarttır. Başvurular doğumdan sonra 1 ay süre içinde yapılmak zorundadır. Doğum belgesini doğum yaptığınız hastaneden almanız gerekmektedir. Süt parası 2019 yılı itibari ile 169 TL olarak belirlenmiştir. Süt parası ve çocuk parası yardımı ayrı olarak verilir. Her ikisini de birlikte alabilirsiniz.

Başvurunuzun onaylanmasından sonra her ay düzenli bir şekilde ziraat bankası yada ptt şubelerinden kimliğiniz ile birlikte 1 yıl boyunca süt parası alabilirsiniz. Çocuğunuzun ölümü halinde otomatik olarak kesilecektir.

Süt Parası Alma Şartları 2019

Süt parası almak için doğumdan önce 12 ay boyunca sigortalı olarak çalışmış olmalısınız. Bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiş olmalı. Bağ kurlu olarak çalışanlar prim ödeme borcunun olmaması dahilinde 4 ay primin eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekli. Süt parası sorgulama işlemlerinizi E-devlet üzerinden kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Ayrıca ptt şubesine giderek sorgulama işlemi yapmanız mümkün.

Başvurunuzun doğum itibari ile 1 yıl içerisinde başvuru yapabilirsiniz. Bir defa almak şartı ile verilen bu yardım her ayın 8 ile 12 si arası yatmaktadır. Ziraat bankasından süt parasını almak istiyorsanız öncelikle hesap açmanız gerekmektedir. Devlet tarafından süt parası alma şartları 2019 yılı için sadece doğum belgeniz ve kimliğiniz ile başvurmanız durumunda yeterli olacaktır. Doğum parası ve diğer yardımlar için sitemizdeki konulara göz atmanızı tavsiye ederiz.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ