arama

Kredi Notu Nedir 2019

Kredi Notu Nedir 2019
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Bankalardan kredi çekmek isteyen birçok insan Kredi notu nedir 2019 sorusun cevabını merak ediyor. Çünkü kredi başvurularında ilk bakılan kriter kredi notunuz oluyor. Peki kredi notu neye göre belirleniyor? Kredi notunu belirleyen tek bir faktör yok. Kredi notu, kredi kartı borç ödeme, kullanılan kredinin taksitini ödeme, vergi ödemeleri, fatura ödemeleri vs gibi çeşitli işlemlerin sonucunda belirleniyor. B

ankalar ellerinde tuttukları bilileri ortaklaştırarak ödeme işlemlerine dair sicil kaydı oluşturuyor. Bankalar kredi notuyla vatandaşların ödeme alışkanlıklarını, sorumluluklarını yerine getirebilme durumlarını belirliyor. Kredi notu için kritik değerse 1500 puan. Şimdi sizlere bu değerin altında ya da üzerinde olmanın ne ifade edeceğini detaylı olarak anlatacağız.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır 2019

Eğer sorunsuz bir şekilde istediğiniz krediyi hızlıca çekebilmek istiyorsanız kredi puanınız 1500’ün üzerinde olmalıdır. Çünkü bankalar için 1500 puan ve üzerindeki vatandaşlara kredi vermek risksiz olarak nitelendirilir. Dolayısıyla bankalar kredi puanı iyi olan müşterilerine, kredi için başvurmasalar bile kredi teklif edebilmektedirler. Böylece Kredi notu kaç olmalıdır 2019 sorusunun cevabına 1500 ve üzeri diyebiliriz. Ancak kredi puanı konusunda bir özel durum bulunmaktadır. Örneğin daha önce kredi çekmediyseniz veya kredi kartı kullanmadıysanız kredi puanınız oluşmamış, yani sıfır olabilir. Bankalar bu gibi durumları riskli olarak nitelendirse de bu durumlarda belirleyici olan kişinin aylık gelirinin ne kadar fazla olduğudur.

Bankalar için en riskli olarak nitelendirilen gurupsa 1-699 puan arasındaki gruptur. Bunun yanı sıra 700-1099 puan arası orta derecede riskli, 1100-1499 puan arası az riskli, 1500-1699 puan arası iyi, 1700-1900 arasıysa çok iyi olarak nitelendirilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir 2019

Eğer kredi notunuz düşükse ve yaptığınız kredi başvuruları reddediliyorsa, daha fazla başvuru yapmamanız gerekmektedir. Bunun sebebi kredi başvurularınız reddedildiğinde de kredi notunuzun düşmesidir. Kredi notu derecelendirmeleri bütün bankalar için aynıdır. Dolayısıyla başvurunuzun herhangi bir banka tarafından reddedilmesi diğer bankalar tarafından da reddedileceği anlamına gelmektedir.

Kredi puanınızı yükseltmek için yapmanız gereken bütün kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız, borçlarınız varsa yapılandırmanız gerekmektedir. Kredi puanı günlük ekonomik aktivitelerle bile değişebilmektedir. Yani yaptığınız her bir zamanında ödeme size puan kazandıracaktır. Böylece Kredi notu nasıl yükseltilir 2019 sorusunu da yanıtlamış olduk.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ