arama

Katılım Bankaları 2019

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Tüketiciler ihtiyaçları doğrultusunda katılım bankacılığı her geçen gün çok daha fazla tercih etmektedir. Oluşan bu talepler sonrası katılım bankası şubeleri ülkemizin bir çok yerinde açılmaktadır. Ülkemizde hızlı gelişen islami bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların verilerini ve prensiplerini ele almak istedik.Aşağıda yazımızda katılım bankaları 2019 ile ilgili bilgilerin detaylarını sizlere aktaracağız.

Türk Finans Sisteminde Bulunan Katılım Bankaları

Türkiye’de bulunan katılım bankaları ülkemizde Türk bankacılık sistemi içerisinde bulunup faaliyet gösteren 3 farklı tip bankadır. Türk finans sisteminde bulunan katılım bankaları aşağıda belirtilmiştir.

1.Katılım Bankaları

2.Mevduat Bankaları

3.Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Maddeler halinde belirttiğimiz bankaların hacmi ve amaçları birbirinden farkılık gösteriyor. Bu kapsamdaki istatistik verilerini sizlere aktaracak olursak eğer şu an Türkiye’de faaliyet göstermekte olan  5 Katılım Bankası, 13 Kalkınma ve Yatırım Bankası, 33 mevduat bankası bulunuyor.  Mevduat bankaların çok olması sebebiyle bankacılık sektörünün yüzde 89’luk kısmını kapsamaktadır. Bu veri ile 5 katılım bankasını karşılaştıracak olursak şayet, katılım bankaları ise bankacılık sektörünün yüzde 5’lik kısmını kapsamaktadır.

2019 Katılım Bankaları Hangileridir?

Yeni yılın ardından bankacılık sektöründe en çok merak edilen konuların başında gelen 2019 katılım bankaları hangileridir sorusunun cevabını maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası

Bu bankalara örnek olarak Bank Asya bankasını da örnek gösterebilirdik ancak BDDK tarafından bankacılık lisansı iptal edildiğini için faaliyet göstermemektedir.

Katılım Bankası Amaçları Nelerdir?

 1.  Bankacılık sektörü içerisinde yer alan alternatif banka kurumu olmayıp tamamlayıcı kurum niteliğindeki bankalardır.
 2. Yatırım Bankaları ve Mevduat Bankaların gayesi olduğu gibi Katılım Bankalarının da kendi içerisinde uygulamadığı prosedür ve amaçları bulunuyor. Bu nedenle mevduat ve yatırım bankaları dışında tutmak doğru olmaz.
 3. Katılım Bankası prosedürleri ve kredi tahsis süreci mevduat bankaları ile benzer nitelikleri kapsasa bile fon toplama ve fonları kullandırma yöntemleri diğer bankalardan oldukça farklıdır.

Katılım Bankası Nasıl Fon Topluyor?

Katılım bankası finansman sağlayabilmesi için fon toplaması gerekiyor. Mevduat bankaların tersine faiz uygulamaması nedeniyle bunun için  daha fazla çaba sabretmeleri gerekiyor. Katılım Bankaları katılım hesapları ve özel cari hesapları olmak üzere 2 farklı fon toplamaktadır. Özel cari hesaplara hesap işletim ücreti uygulanmıyor, kişiler istediği şekil de herhangi bir cezaya tabi tutulmadan hesaplarını kapatabiliyorlar.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ