arama

İşkur Typ 2019

İşkur Typ 2019
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

2019 yılına girilmesinin hemen ardından ülkemizdeki işsiz vatandaşı sevindirecek bir haber de İŞKUR üzeriden gelmiştir. İŞ KUR toplum yararına program kısacası TYP kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına 60 bin personel alımı yapılacağını duyurmuştur. 50 bin hizmetli ve 10 bin güvenlik görevlisi okullarda görevlendirilmek üzere  toplum yararına program dahilinde birçok iş arayan vatandaşlara fırsat sunmaktadır.Adayların aklındaki İşkur çalışanlarının izin hakları 2019 yılında nelerdir ? işkur typ 2019 işçilerinin çalışma süresi ne kadardır? TYP çalışanları ne kadar maaş alır? sorularının cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

İşkur Çalışanlarının İzin Hakları 2019

İşkur kapsamında geçtiğimiz yıl 80 bin kişi iş sahibi olurken işkur sayesinde işe giren kişilerin bir çok hakları da mevcuttur. Bunlara izin hakları olmak üzere  her konuda yasal prosedürler uygulanmaktadır. Sizde işkur vasıtası ile iş sahibi iseniz ve  işinize devam ediyorsanız yasal haklarınızı bilmeniz size faydalı olacaktır. Toplum yararına programlardaki  kişilerin çalışma saatleri haftalık olarak 45 saattir. 1 yıl içerisinde yapılan görev süresi 9 aydır. Daha sonra 3 aylık bir süre içerisinde belenir ve 3 dönemi kapsayacak şekilde işe alınırlar. Bu kapsamda çalışan kişilerin yıllık izinlerinde maaşları ödenmemektedir. Sebepsiz işten çıkanlar ve çıkarılanlar çalışmalarının bitmesi ile birlikte 2 yıl boyunca yeniden typ programına başvuru yapamazlar. Bu kurstan faydalananlar 6 ay içerisinde iş için başvurularını yapmalıdırlar.

Belirsiz süreli iş alımlarında deneme 6 aylık zaman dilimi içerisinde gerçekleşir ve alınacak kuruma göre kadro alımları yapılır. İşkur vasıtası ile girilen işlerde kendinizin  çıkması halinde bir sonraki başvurunuz 2 yıl sonraya alınır. Yerleştirmeler için belirli süre verilmemektedir. İzin şartlarınız çalıştığınız yerin hizmet ve koşul iş günlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu kapsamda çalışıyor iseniz işkur çalışanlarının izin hakları 2019 yılı için güncel halini bağlı olduğunuz kurumdan resmi evrak olarak sağlayabilirsiniz.

Toplum Yararına Program 

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik daralma ve giderek artan işsizlik karşısında İŞKUR’un uygulamaya koyduğu Toplum Yararına Program ‘a kısacası TYP denilmektedir. Bu programla, istihdam edilemeyen ve iş bulamayan işsizlerin çalışma disiplininden uzaklaşmayarak geçici işlerde çalışmaları sağlanır. Özellikle okullara temizlik ve güvenlik personel alımı bu dönemde ön plana çıkmaktadır.

TYP işçilerinin çalışma süresi ne kadardır?

Toplum yararına program dahilinde çalışan işçilerin haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. TYP uygulama süresi, her bir dönem için maksimum 9 aydır. Bir aday farklı dönemlerde TYP kapsamında, aynı kurumda en fazla 24 ay çalışabilmektedir. Bu süre daha öncelerde 18 ay iken geçtiğimiz haftalarda yapılan düzenleme ile 24 aya çıkarıldı.

TYP işçileri ne kadar maaş alır?

Toplum yararına program uygulamasında işe alınanlar, çalışma süreleri boyunca 2019 yılı itibariyle belirlenen asgari ücretle ücretlendirilir. Ayrıca bu kişilerin vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri de bu kapsamda yer almaktadır.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ