arama

Hükümetten her sektöre doping varda, finans sektörüne yok mu !

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

hjntyuı

Yeni Türkiye, finans sektöründe de radikal adımlara sahne olacak. Hükümet, finans sektörünün milli gelir içindeki payını yüzde 6’ya çıkarmak için 20 milyar liralık Hazine kefaleti sağlayacak. Türkiye’nin finansal gelişmişlik açısından ilk 30 ülke içinde yer alması için şu adımlar atacak:

RANT VERGİSİNE İNCE AYAR: Rant vergilerine yönelik uygulamalar gözden geçirilecek.

VERGİDE UYUM SAĞLANACAK: Finansal araçlar ile bunların dayanak varlıklarına ilişkin vergi uygulamaları uyumlaştırılıyor.

FİNANS MAHKEMELERİ: Finans alanında ihtisas mahkemeleri ve Teknoloji Geliştirme Merkezi kuruluyor.

ÖZKAYNAĞA VERGİ KOLAYLIĞI: Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacak. Nakdi sermaye artırımı yapan şirketler, artırılan sermayenin belli bölümünü her yıl kurum kazancından indirecek.

20 MİLYARLIK KEFALET: Hazine kaynaklarından kredi garanti kurumlarına aktarılabilecek kaynak 2 milyar TL’ye çıkarıldı. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 20 milyar liralık Hazine kefaletinin önü açılıyor.

FAİZSİZ BANKACILIĞA YATIRIM: Faizsiz finans alanında koordinasyonu sağlayacak bir mekanizma kuruluyor. Bu alana uygun etik ilkeleri ve kurumsal yönetim ilkeleri belirlenecek.

BORSA İSTANBUL VERİ MERKEZİ: Borsa İstanbul Ortak Veri Merkezi kurumsallaşırken, Özel Sermaye Platformu oluşturulacak.

YENİ KALKINMA BANKACILIĞI: Yatırıma uzun vadeli finansman sağlayan kalkınma bankacılığı geliştiriliyor. Teknolojik gelişmelere uygun ödeme sistemleri güçlendiriliyor.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ