arama

FED ‘ in beklenen faiz kararı dünya piyasalarında nasıl etki gösterdi !

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

hj65u57u6

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed yetkilileri, açıklamalarında ‘sabırlı’ ifadesini kaldırdı.Fed’in dün sona eren Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faizlerde değişiklik yapılmazken, üyeler “sabırlı” ifadesinin kaldırılmasına oy birliğiyle karar verdi.Sabırlı ifadesinin kaldırılmasının FOMC’nin faiz artışına ne zaman başlanacağına karar verdiği anlamına gelmeyeceği kaydedilen karar metninde, “Komite, faiz artışına iş gücü piyasasının daha fazla iyileşme gösterdiğinden ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığından emin olunduğunda başlanmasının uygun olacağını öngörüyor” ifadesine yer verildi.Karar sonrası soruları cevaplayan Başkan Janet Yellen da yönlendirmedeki değişikliğin Fed’in faiz artışına haziranda başlayacağı anlamına gelmediğini, politikaların verilere dayandığını ve bu nedenle piyasaların da ekonomik verileri yakından izlemesi gerektiğini belirtti.Bildiride dikkati çeken ve piyasaları pozitif etkileyen en önemli noktalardan biri de Fed başkanlarının yıl sonuna ilişkin fonlama oranı beklentisinin yüzde 1,125’ten yüzde 0,625’e inmesi oldu.

Açıklamaların ardından dolar endeksi 100 sınırından 97,21’e kadar gerilerken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise yüzde 2,05’ten yüzde 1,90’a düştü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,27 yükselerek bir haftanın ardından tekrar 18.000 puanın üzerine çıkarken, S&P 500 endeksi yüzde 1,22 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,92 değer kazandı.Avrupa tarafında Fed kararlarının ardından avro/dolar paritesi 1,0580’den 1,1036’ya kadar çıktıktan sonra 1,08 seviyelerinde dengelendi. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,48 değer kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,57, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,09 yükseldi.

Yurtiçinde hafta başından beri yükseliş eğilimi dikkati çeken BIST 100 endeksi dün 80.000 puan seviyelerinde yatay bir seyir izleyerek Fed kararlarını bekledi. Fed kararlarının ardından dolar/TL uluslararası piyasada 2,62 seviyelerinden 2,57’nin altına kadar geriledikten sonra, bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,58’in hemen altında işlem görüyor. Analistler, son bir aydır döviz kurlarına duyarlı hareket eden BIST 100 endeksinin dolar/TL’nin düşüşü ile güne pozitif başlayacağını tahmin ederek, teknik olarak 82.500 seviyesinin önemli direnç olarak izleneceğini kaydediyor.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ