arama

Ağustos 2013 banka kredileri analiz raporu !

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

ykykh

Konut kredileri faiz oranlarında geçen ay gözlemlenen faiz oranı artışı Ağustos ayında da devam etti. Faiz oranlarında gözlemlenen artış geçen aya göre daha fazla hissedildi. Faiz oranlarının artığı bu dönemde gayrimenkullere olan talebin azalmaması için gayrimenkul fiyatlarında düşüş gözlemlenebilir. Bu dönemde yatırım veya ihtiyaç sebebi ile gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin bu durumu göz önünde tutmasında yarar var.Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında %2.14 puan ile en yüksek YMO artışı, Finansbank’da görülmüştür. Bunun yanı sıra Akbank, Denizbank, Garanti, HalkBank, HSBC, Şekerbank, Vakıfbank, YapıKredi bankası’da konut kredileri faiz oranlarında artışa giden bankalardır. Konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyen (bazı bankalar için tabela faiz oranları hariç) bankalar; AnadoluBank, ING, TEB, İşbankası ve Ziraat Bankası’dır. Bu durum uzun vade olarak tabir edilen 10 yıl (120 ay) vadeli krediler için geçerlidir.

Geçen ay tüketiciye %9.58 Finzoom YMO oranıyla en uygun konut kredisi kullandıran Vakıfbank bu ay da en uygun krediyi sunan banka olarak gözlemlenmektedir. VakıfBank’ın ardından Garanti bankasıda %10.52 Finzoom YMO oranıyla konut kredisi sunmaya devam etmektedir. Konut kredileri faiz oranları ve YMO oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.
Konut kredisi pazarında, farklı bankaların müşterilerine farklı kampanyalarla çeşitli kredi ürünleri sunduklarını unutmamak gerekir. Kredi faiz, masraf ve her banka için aynı parametrelerın kullanıldığı YMO oranlarını Finzoom üzerinden inceleyebilirsiniz.

Temmuz ayında %10,74 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Ağustos ayında yaşanan faiz artışlarıyla beraber %11,43 seviyesine çıkmıştır. Ağustos ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %10,31 ile Vakıfbank’a aittir.Temmuz ayında %16,77 olarak gözlemlenen Finzoom ortalama YMO endeksi, Ağustos ayında bir çok bayram kampanyalı krediye rağmen ufak çaplı bir artış gözlemlenmiştir. Gözlemlenen faiz artışlarıyla beraber Ağustos ayında Finzoom YMO endeksi %17,32 seviyesine çıkmıştır.

İhtiyaç kredileri faiz oranları konut kredilerine paralel bir şekilde artamaya devam ediyor. Ramazan ayı kampanyalı kredi faiz oranlarına rağmen faiz oranlarında faiz artışları gözlemlendi. Önümüzdeki dönemde faiz oranlarında çok ciddi artışlar beklenmese bile, ufak çaplı faiz artışlar yaşanacaktır. Finzoom üzerinden kredi kampanyalarına ulaşabilir ve kendinize en uygun kredi ürününü seçebilirsiniz. Finansbank’ın Finzoom üzerinden yapılan başvurular için sunmuş olduğu kredi faiz oranları çok cazip kredi fırsatları sunmaktadır.

 

Kaynak : finzoom.com.tr

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ