arama

3. kez dünyanın en iyi parası seçildi !

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

768678686Kazakistan Merkez Bankası Banknot Basım Müdürü Jomart Kajmuratov, Uluslararası Banknot Cemiyeti’nin 2011 yılında 10 bin, 2012 yılında ise 5 bin tengelik banknotu dünyanın en iyi banknotu olarak ilan ettiğini söyledi. Kendilerini gururlandıran diğer bir hususun da bu yıl yine aynı organizasyon tarafından tedavüle yeni sürülen bin tengelik banknotun 2013’ün en iyi banknotu seçildiğini duyuran Kajmuratov,”Bana göre bu Uluslararası Banknot Cemiyeti tarihinin en önemli olayıdır.”dedi.2013’ün en iyi banknotu seçilen bin tengenin ön yüzünde Külteğin anıtlarından bir alıntı ve Kazak Eli Anıtı, arka yüzünde ise savaşan asker figürleri ile bir geyik resmi bulunuyor.Tenge’nin dizaynı ile birlikte üzerinde oyma baskı, transparan özellikler , özel güvenlik ve performans özellikleri ile mürekkep, hologram ve eşsiz numaralandırma sistemi içerdiğini ve dünya standartlarına uygun olduğunu hatırlatan Banknot Basım Müdürü , her yıl paraların üzerindeki şekilleri değiştirerek yeniden bastıklarını vurguladı.

Tenge’nin dizaynını bağımsızlıktan bu yana Mendibay Alin’in yaptığını hatırlatan Kajmuratov, Tenge’nin Kazakistan Ulusal Bankası Banknot Basım Merkezi tarafından üretilen 140’a yakın üründen birisi olduğunu açıkladı.
Fabrikanın dünyanın son teknolojileriyle donatıldığını ve pasaporttan diplomaya kadar, geniş bir ürün yelpazesi içinde üretim yaptıklarını vurgulayan Kajmuratov, para basımıyla alakalı bir çok ülkeyle görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Aralarında Türkiye’den Merkez Bankası yetkililerinin de bulunduğu bir dizi ülkeyle görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Banknot Basım Müdürü , hangi ülkelerin banknotlarını bastıkları hakkında bilgi vermekten kaçındı.

Kasım 1993 yılında Kazakistan’ın kendi parasını ilk olarak İngiltere’de bastırdığını hatırlatan Banknot Basım Müdürü Kajmuratov,1995 yılında kendi fabrikalarının hazır olmasıyla Tenge’yi Kazakistan’da basmaya başladıklarını söyledi.Merkez Bankası bünyesinde bulunan Darphane Müdürü Farit Tuganbayev ise banknot gibi metal ve renkli metal para basımında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiklerini bildirdi. Özel gün ve bayramlar dolayısıyla yaklaşık 80 hatıra paranın piyasaya sürüldüğünü hatırlatan Tuganbayev, altın ve gümüşten başka son zamanlarda ise sadece Avusturya’da basılan Tantal’ı kullanmaya başladıklarını vurguladı.

1993 yılında Tenge kanunun çıkmasıyla basılan küpürlerde daha çok Abay, Alfarabi, Abılayhan gibi Kazakistan tarihinde iz bırakan şahsiyetlerin resimleri yer alırken, son zamanlarda çıkanlarda ise daha çok anıt ve yerel motifler öne çıkıyor.

Pamuk liflerinin 1 milimetre inceliğe kavuşması için suyla karıştırılarak elde edilen karışım daha sonra basım aşamasında silindirin karışımdaki suyu süzerek pamukları para kalıbına dökmesiyle elde ediliyor. Liflerin para kalıbında sıkıştırılmasıyla banknotlardaki desenler daha canlı görünüyor.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ