Yabancı bankacılık devleri bizi alın diye Garanti bankasının kapısını aşındırıyor !

Dünya devlerinin zor günler geçirdiği bir ortamda Türk bankaları başarılı performanslarıyla parmak ısırtıyor. Bu başarı öykülerinden birisi de Garanti Bankası’na ait. Garanti, Romen ekonomisinin ancak yüzde 1.5 büyüyebildiği bir ortamda yüzde 10 büyüyerek bankacılık liginde yedi basamak birden yükseldi ve 17. sıraya yerleşti. Bankanın toplam aktifleri 1.7 milyar euroya ulaşırken, şube sayısı da 77’ye ulaştı.
Romen bankacılık sisteminin toplam bilanço büyüklüğü 90 milyar euro. Sektörün yüzde 85’i yabancıların elinde. 41 bankanın faaliyet gösterdiği ülkede Yunanlılar, Avusturyalılar, Fransızlar ve İtalyanlar bankacılık sektörünün ana oyuncuları. Yabancı bankaların çok önemli bir bölümünün Avrupa merkezli olması küresel ekonomik krizin ülkede daha fazla hissedilmesine neden oldu.

Avrupa merkezli yabancı bankalar kaynağa ihtiyaç duyan Romen ekonomisini desteklemek yerine kendi canlarını kurtarmanın derdine düşünce büyük ve orta ölçekli şirketlere verdikleri kredileri ciddi anlamda azalttı. Bu olumsuz tabloyu kendisi için büyük bir fırsat olarak gören Garanti Bankası herkesin frene bastığı bir ortamda biraz gaza basınca sıralamada bir anda yedi basamak birden yükseldi. Banka sadece pazar payını arttırmakla kalmadı aynı zamanda KOBİ bankacılığı alanında da önemli bir oyuncu haline geldi.

Garanti’nin elde ettiği bu başarı yabancıların da dikkatinden kaçmadı. Öğrendiğimize göre bazı Yunan, İtalyan ve Avusturya bankalarının yöneticileri Romanya’daki bankalarını satmak için Garanti yönetiminin kapısını çaldı.

Gelişmelerle ilgili detaylı bilgi almak için Genel Müdür Ergun Özen’i aradık. Özen, “Romanya’daki performansımızdan memnunum” dedi ve ekledi: “Evet, görüşme talepleri geliyor ama bu konuda henüz bir karar almadık. Uygun koşullar oluştursa fırsatları değerlendirebiliriz.”

Bir Cevap Yazın

Powered by Calculate Your BMI
%d blogcu bunu beğendi:
karşılıksız burs veren kurumlar