Kredi kartlarındaki yüksek faiz oranları tüketiciyi tefecilere av yapıyor

İnternette sayıları her geçen gün artan ve “finansal danışmanlık hizmeti” sunduklarını belirten firmalar, kredi kartından mağdur olmuş tüketicilerin kart borcunu kapatıp, daha düşük faizle kredi açıyor.Krediler kefilsiz, teminatsız herkese veriliyor. Ancak bu sistemde de vatandaş kredi kartı borcundan kurtulamıyor.

Finansal danışmanlık hizmeti veren firmaların giderek çoğalmasını sağlayan neden ise bankaların kredi kartı borçlarına uyguladıkları aylık yüzde 2,44, yıllık yüzde 30’luk faiz oranı.Kredi kartı borcunun asgari tutarı olan yüzde 20’sini ödeyen tüketiciler, kalan borçları için her ay bankalara yüzde 2,44 oranında faiz ödüyor.Faiz yüksek olduğu için vatandaş ödeme yapsa da borcundan bir türlü kurtulamıyor. Bankalar bu yüksek faiz sayesinde yılda 5 milyar liranın üzerinde faiz geliri elde ediyor.İşte bu yüksek faiz kıskacını fırsata dönüştürmeyi hedefleyen finansal danışmanlık firmaları vatandaşa, “kredi kartı borcundan kurtaralım” çağrısı yapıyor.Bunun için vatandaştan kefil, teminat, senet ya da buna benzer hiçbir teminat istenmiyor. Sistem şöyle işliyor:

Firmalar, vatandaşa kart borcunun toplam tutarı kadar kredi açıyor. Ancak kredi vatandaşa verilmiyor, bu parayla doğrudan kart borcu kapatılıyor.Açılan krediye yıllık yüzde 13 ila yüzde 16 arasında değişen oranlarda faiz uygulanıyor. Toplam borç tutarı 12 eşit takside bölünüyor.Taksitlendirilmiş tutar, borçlu vatandaşın borcu kapatılmış ya da farklı bir kredi kartından çekiliyor. Bu sayede firma verdiği krediyi garantiye alıyor.

Kredi kartı borcu bin lira olan vatandaş bu firmadan kredi kullandığında, yüzde 16’lık faizle borç bin 160 TL’ye çıkıyor. Bu tutar da 12’ye bölünerek aylık 96,67 TL’lik taksite dönüşüyor.Taksitler firmaya değil, yine kredi kartına ödeniyor. Dolayısıyla kredi kartının borcu daha sıfırlandığı gün yeniden borçlandırılıyor.Ancak vatandaş yüksek faizden kurtulup yarı faizle taksitlendirmeye girmiş oluyor.Aslında vatandaş bu sisteme girmeden doğrudan bankadan tüketici kredisi çekerek de borcunu taksitlendirebiliyor.Hatta en düşük banka faizi dikkate alındığında bin liralık borç bin 75 TL, taksiti de 89,63 TL oluyor.

Bir Cevap Yazın

Powered by Calculate Your BMI
%d blogcu bunu beğendi: