Kredi kartı hakkında bilmeniz gerekenler !

Hangi kredi kartını almalıyız? Yeni yönetmelikte neler değişti?

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan kredi kartı ile ilgili haberler ülkemizdeki kredi kartı kullanım miktarının ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gözler önüne serdi. Tüketicilerin bankalara olan borcunun tavan yapması, tüketicilerin kart aidatlarının kaldırılması konusundaki şikayetleri, bankaların bu aidatın alınmasının gerekli olduğu konusunda diretmesi, kart aidatlarını kaldırmak üzere düzenlenen yasa tasarısı tartışmaları, kart aidatlarını geri alabilmiş kişilerin mücadelesi haberlerinin ekonomi gündemini oluşturduğu bu günlerde; bu yazımızda bu konuların tamamını ele alacağız.

En çok tartışılan konulardan birisi şüphesiz ki kredi kartı aidatlarının kaldırılması. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın kredi kartı aidatları, hesap işletim ücretleri ve dosya masrafı adı altında müşterilerden alınan ücretlerin kaldırılması için bankalarla pazarlık yaptığı haberinden sonra, banka müşterileri umutlandı. Çünkü her yıl bu sebeplerle Türkiye genelinde bankalar tarafından yüzlerce milyon TL toplanıyor. Bu kesintileri geri almak adına hukuki mücadele başlatan bazı müşterilerin de, bu ücretleri geri alması medyada yer bulunca konunun gündem maddelerinden birini oluşturuyor olması çok da şaşırtıcı olmuyor.

“Kredi kartı alırken nelere dikkat edilmeli?”

Kredi kartı günümüzde bir ihtiyaç haline gelse de, bu ihtiyacı karşılarken en iyi şekilde karşılamaya çalışmalıyız. Bilinçli kullanılırsa kredi kartının avantajları tabi ki göz ardı edilemez.

Kredi kartı çıkartmaya karar verdiğimiz zaman, öncelikle tüm alternatifleri karşılaştırmalı, kendimize en uygun olanı seçmeliyiz. Konu kredi kartı olunca tüm bankalar aynı prosedürü kullanmıyor. Kimi kredi kartlarının aidatları daha yüksek, kimilerinin ise diğerlerine göre oldukça düşük olabiliyor. Burada devreye ihtiyaçlar giriyor. Çok fazla bir harcama yapmayacaksanız, yüksek limitli bir kart çıkartmanın hiçbir mantığı kalmıyor. Aksine bu kartlarının yıllık ücretleri daha fazla ve bu ücret sizin cebinizden çıkıyor. Yani doldurmadığınız bir limit için boşuna fazla yıllık ücret ödemiş oluyorsunuz.

Kredi kartı nasıl kullanılmalı?, Nasıl iptal ettirilebilir?

Öncelikle unutulmamalıdır ki, kredi kartı her kişinin kendi sorumluluğudur ve sahip olunması zorunlu bir şey değildir. Gelir-gider dengenizi çok iyi bilmeli ve kendinizi bu dengeye göre gerekirse kısıtlamalısınız. “Taksit” kelimesinin cazibesine kapılmak, çoğu kullanıcının zaman içinde en çok pişman olduğu davranışı haline gelir; fakat artık iş işten geçmiş olur. Bu yüzden kendinizi gereksiz harcama yapmamak için frenleyebilmelisiniz. Almayı düşündüğünüz bir ürün için önce “Buna gerçekten şimdi ihtiyacım var mı?” sorusunu kendi kendimize sormak, gereksiz harcama yapmamızı engelleyebilecek önlemlerden birisi olabilir. Kredi kartı borcunu zamanında ödemek yine kredi kartı kullanmanın altın kurallarından birisidir. Zamanında ödenmeyen borç, faize tabi kalacağı gibi, aynı zamanda ilerleyen zamanlarda kredi skorunuzu düşürerek ileride almak isteyeceğiniz krediler için önünüze bir engel olarak çıkacaktır.

“Kredi kartımı kullanmıyorum. Nasıl iptal ettirebilirim?”

Kredi kartını iptal ettirmek aslında çok da zor olmayan bir prosedürdür. Ancak bazen bankalar, siz kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi beyan ettiğinizde bile kartı iptal etmeyebilir. Bu da kartı kullanmıyorsanız bile, sizin yine yıllık kullanım bedeli ödemeniz gerektiği anlamına gelir.

Kullanılmayan kredi kartını iptal ettirmek için tabi ki en önce karta borcunuzun kalmamış olması gerekir. İptal etmek istediğiniz kartın önce tüm borcunu, ilerki aylar için varsa taksit borçlarını kapattığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Kredi kartı, telefon bankacılığı yoluyla iptal edilebilir. Fakat belirttiğimiz gibi kartı kapattırmayı beyan etmenize rağmen iptal olmamış kart borcu ödememek için en etkili yol, bankaya bu kredi kartını istemediğinizi ve kullanıma kapatılmasını istediğinizi belirten yazılı bir beyanat vermektir. Yazılı evrak, kanıt niteliği taşıdığından eğer banka sizi ileride borçlandırsa bile bu borcu ödemekle mükellef olmadığınızı ispatlayabilirsiniz.

Banka kartları ve kredi kartları hakkında Yönetmelik’in 18. maddesi 2. fıkrasına göre, bir bankanın kart iptali talebi aldıktan sonra yedi gün içerisinde bu talebi yerine getirmesi zorunludur. Eğer yazılı dilekçe vererek talebinizi bildirdiyseniz ve hala kredi kartı ekstresi alıyorsanız, hakkınızı hukuki yollarla arayabilirsiniz.

Bu tür işlemlerle uğraşmak istemeyenler için daha pratik bir çözüm de mevcut. Bankanızı arayıp kayıp/çalıntı ihbarı yapıp, yeni gönderilen kredi kartını almayarak kredi kartınızı en basit şekilde iptal ettirmiş olabilirsiniz. Yeni kart bir süre sonra bloke olacaktır. Banka, sizi arayıp sorduğu zaman da tekrar göndermelerini istemediğinizi söylemeniz yeterli.

Kredi kartı aidatları yasal mıdır? Ödememek için ne yapmalı?

Kredi kartı aidatı ödemek, kredi kartı hatta vadesiz banka hesabı olup bu hesaba ait kart sahibi olan herkesin tepkisini çekse de yıllardır bir sonuca bağlanamayan bir durum. Meclisin bu konuda attığı adımlar hala bir netlik kazanmış olmasa da, ödediği aidatların tamamını geri almayı başarabilmiş kişiler yok değil.

“Ödediğim kredi kartı aidatlarını geri almam mümkün mü?”

10 yıla kadar geriye dönük aidatların tamamının geri ödenmesini bankanızdan talep etme hakkınız mevcut. Bu işlem için kredi kartı sahibinin izlemesi gereken yoldan bahsedelim. Bankanıza iadeli taahhütlü bir mektup vasıtasıyla, aidatların geri ödenmesi için ihtar göndermeniz gerekiyor. Banka, ihtarınıza olumsuz veya hiç cevap vermezse, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti üzerinden bankaya dava açabilirsiniz. Dava açmak için bir dilekçe vermeniz yeterli. Mahkeme için ücret talep edilmiyor ve dilekçeniz en geç üç ay içerisinde sonuçlanıyor.

Yeni kart çıkarttırıyorsanız, kart sözleşmelerine, imza atmadan önce “Yıllık aidat ödemeyeceğim.” diye not düşerek bu durumlara daha en başta önlem alabilirsiniz. Bankanız bu notu düştüğünüz sözleşme sonucu size kart verirse, eklediğiniz bu notu kabul etmiş sayılacaktır.

Kaynak : finzoom.com.tr

Bir Cevap Yazın

Powered by Calculate Your BMI
%d blogcu bunu beğendi:
karşılıksız burs veren kurumlar