Altın fiyatları 2011 sonunda 1600 doları aşacak !

Yakın tarihe kadar altın için dönüm noktası olarak 1500 dolar/ons fiyatı gösteriliyordu. Son birkaç haftadır bu düzey aşılmış durumda. Altın fiyatları şimdilerde 1500 ile 1510 dolar/ons arasında salınıyor.Altın fiyatlarındaki yükselişin altında birçok neden yatıyor. Her şeyden önce ne kadar toparlanma görüntüsü olsa da dünya ekonomisindeki belirsizlik sürüyor. Gelişmiş ülkelerde büyüme sınırlı, işsizlik halen yüksek, talep, verilen büyük bütçe açıklarına karşın düşük kalmaya devam ediyor. Mali sistemdeki gevşek politikaların yarattığı enflasyonist bekleyişler giderek artıyor.

S&P tarafından ABD’nin reyting notunun negatif görünüme düşürülmesinden sonra küresel sistemin iki rezerv parası arasında birinci sırada yer alan doların değer kaybetmesi hızlanmış bulunuyor. Böyle bir ortamda altın talebinin artması ve bunun fiyat yükselişine neden olması doğal görünüyor. Bunlara ek olarak Çin başta olmak üzere gelişme yolundaki ülkelerin (GYÜ) öteden beri var olan altın talebinde bu kez rezerv değişikliği amacı taşıyan artışlar da bu sonucu yaratan önemli nedenlerden birisi olarak öne çıkıyor. Çin’in yılın ilk çeyreğindeki külçe altın talebi bu şekilde devam ederse yıllık bazda yüzde 30 dolayında bir talep artışı ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Aşağıda bir tablo sunuyorum. Bu tabloda çeşitli altın yatırımcısı kuruluşlarla finansal yatırım uzmanı kuruluşların 2011 sonu için altın fiyatı beklentileri ve buna ilişkin açıklama ya da uyarıları yer alıyor. Tablodaki tahminlerin ortalamasını alacak olursak 2011 yıl sonunda altın fiyatının 1640 dolar/ons olmasının beklendiğini görebiliriz. Tahmin yapanlar arasında özellikle GFMS’nin yıl içinde yaşanacak keskin düzeltmelere dikkat çektiğini bir kez daha vurgulamak gerek. Bu tür düzeltmeler altın yatırımcısının paniklemesine ve zararına satış yapmasına yol açabilir.

Türkler açısından altın yatırımı yurtiçinde dört şekilde yapılabilir: (1) Gram olarak satılan altın külçeler alınabilir. (2) Cumhuriyet Altını gibi para biçimindeki altınlar satın alınabilir. (3) Bankalardaki altın fonlarına yatırım yapılabilir. (4) Bankalardaki Cumhuriyet Altını fonlarına yatırım yapılabilir. Bunlardan (1) ve (3) numaralı seçenekler altının uluslararası fiyatına bağlı olarak fiyatlanıyor. Buradaki riskin ve kazancın dayanağı altının dünyadaki fiyatının yukarı ya da aşağı yönlü değişmesidir. (2) ve (4) numaralı seçenekler ise hem altının uluslararası fiyatına hem de dolar ile TL arasındaki parite değişimine bağlı olarak fiyatlanıyor. Altının uluslararası fiyatıyla doların farklı yönlerde değişim göstermesi halinde bu ikisi birbirini dengeliyor. Bu açıdan (1) ve (3) yüksek getiri ve yüksek risk içerirken (2) ve (4) daha düşük risk ve daha düşük getiri sağlıyor.

2007 sonunda altının onsu 827 dolardı, şimdi 1500 doların üzerinde. Tahminler altın fiyatlarının yıl sonunda 1600 doların üstünde bir fiyata ulaşabileceğini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

Powered by Calculate Your BMI
%d blogcu bunu beğendi: