Aralık 2015

Banka kartı aidatları kaldırılıyor gibi !

3

Bankalar ile tüketicileri karşı karşıya getiren konuların başında gelen kredi kartı aidatı sorunu çözülüyor. Kart aidatının kaldırılması için düğmeye basıldı.Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kart aidatının kaldırılması için Bankalarla ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile görüşeceklerini açıkladı.

Devamını Oku

Tüketici derneklerinden “yalancı indirim” uyarısı !

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı bankaların SMS yoluyla tüketicilere faizli ve faizsiz kredi imkanı sunduklarını söyledi.Fırsat gibi gözüken bu kredilerin aslında 2016 yılı boyunca tüketiciye kabus yaşatabileceğini savunan Ağaoğlu, “Bunu yapmak yerine tüketiciler geçmiş yılın muhasebesini yapıp hane halkı bütçesinde özellikle ne tür harcamalar yapıldığını, bunların hangilerinin gerçekten yerinde olduğunu, kredi kartı ve diğer borç miktarını gözden geçirmesinde yarar vardır. Böylelikle çoğu tüketici görecektir ki 2016’da borçlanmak bir yana, eski borçları ödemek için bile ciddi külfete katlanma ihtiyacı ortadadır” ifadelerini kullandı.Yılbaşı tatilinin 31 Aralık Perşembe günü öğleden itibaren başlayacağını anımsatan Ağaoğlu, “Hafta sonunu da ekleyip bunu 3-4 günlük tatil olarak kullanacak kişilerin borçlanarak yılbaşını güzel geçirmeleri durumunda bütün yıl boyunca bu borcu ödemek için sıkıntı çekeceklerini gözardı etmemeleri gerekir. Bunun için vatandaşlar, bütçelerini dikkate alarak tatil planlarını buna göre yapmalı, bütçeleri el vermiyorsa evlerinde sevdikleriyle birlikte yılbaşı gecesini geçirmelerini öneriyoruz” dedi.

Devamını Oku

Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu !

Merkez Bankası, gecelik faiz oranlarında marjinal fonlama oranını yüzde 10,75’te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını ise yüzde 7,25’te sabit tuttu.Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5’te, gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0’da, borç verme faiz oranı da yüzde 12,25’te sabit kaldı.Dolar, Merkez Bankası’nın faiz kararının hemen ardından 2,91’den 2,94’e çıktı.Para Politikası Kurulundan yapılan açıklamada şu detaylara da yer verildi:

Devamını Oku

Bankacılık sektörü kredi hacmi azaldı !

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından “Haftalık Para ve Banka İstatistikleri” yayımlandı.Buna göre, bankacılık sektörü toplam kredi hacmi, 18 Aralık ile biten haftada 5 milyar 641 milyon 241 bin lira azaldı. Böylece söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 1 trilyon 445 milyar 742 milyon 120 bin liradan, 1 trilyon 440 milyar 100 milyon 879 bin liraya geriledi.Toplam kredi hacmi, 18 Aralık haftasında bir önceki haftaya kıyasla yüzde 0,39 azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,30 arttı.Verilen kredilerin 1 trilyon 407 milyar 268 milyon 389 bin lirası mali olmayan kesime, 32 milyar 832 milyon 490 bin lirası da mali kesime kullandırıldı.Bir haftalık dönemde mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 0,11 düşüşle 288 milyar 980 milyon 505 bin liraya, taksitli ticari krediler de yüzde 0,16 azalışla 186 milyar 454 milyon 958 bin liraya indi. Aynı dönemde kredi kartı harcama tutarı ise yüzde 0,34 düşüşle 89 milyar 454 milyon 91 bin lira oldu.

Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 130 milyar 860 milyon 124 bin lirası konut, 5 milyar 642 milyon 363 bin lirası taşıt, 152 milyar 478 milyon 18 bin lirası diğer kredilerden oluştu.Geçen yılın aynı dönemine göre mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 8,65, taksitli ticari krediler yüzde 19,98 ve kredi kartı harcama tutarı yüzde 9,27 arttı.Kredi kartı harcama tutarının 41 milyar 501 milyon 661 bin lirası taksitli, 47 milyar 952 milyon 430 bin lirası taksitsiz gerçekleşti.

Devamını Oku

Finansbank satılıyor mu !

öçjlçjlk

Basında satılıyor satılacak dedikoduları dolaşan bankadan son dakika açıklaması geldi.Finansbank, hisse satışına ilişkin basında çıkan haberlerle ilgili Banka’ya ulaşan herhangi bir bilgi olmadığını bildirdi.Banka’dan konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bankamız hisselerinin satışına ilişkin olarak basında çıkan haberler kapsamında, ilgide yer alan açıklamamızdan sonra Bankamıza ulaşan herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.”

Fitch Hindistan ‘ ın notunu teyit etti !

jtyj55tyUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Hindistan’ın kredi notunu ve görünümünü teyit etti.Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada Hindistan’ın kredi notunun “BBB-” ve not görünümünün ise “durağan” olarak teyit edildiği belirtildi.Açıklamada Hindistan’ın “orta vadeli güçlü ekonomik büyüme” görümünün dışsal mali bilançodaki ve iş ortamındaki yapısal zayıflıkları dengelediği kaydedildi.”Durağan” görünümün ilerleyen döneme ilişkin aşağı ve yukarı yönlü risklerin eşit olduğuna işaret ettiği belirtilirken, Hindistan ekonomisinin bu yıl sonunda yüzde 7,5 oranında, 2016-2017 döneminde ise yüzde 8 seviyesinde büyümesinin beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, “Hindistan’ın ekonomik görünümü küresel anlamda pozitif şekilde ayrışıyor. Politika faiz oranında 2015 yılındaki toplam yüzde 1,25 oranındaki indirim, daha yüksek GSYH büyümesine katkıda bulunacaktır” ifadesine yer verildi.

Herkese 2500 tl maaş !

ju678976ı865

Son günlerde Türkiye ile Rusya’nın diplomatik mesajlarını birbirlerine iletmesiyle gündeme gelen Finlandiya çok çılgın bir projeye hazırlanıyor! Yüzde 10’un üzerinde olan tarihi işsizlik oranını düşürmek isteyen Finlandiya her vatandaşa 800 euro aylık vermeyi tartışıyor.The Telegraph’ın haberine göre Finlandiya sosyal güvenlik kurulunun bu önerisi kabul edilirse vatandaşlara dağıtılacak yıllık miktar 46.7 milyar euro olacak. Finlandiya devletinin 2015 bütçesi ise 53.7 milyar euro idi. Anket şirketi Kela’nın araştırmasına göre halkın yüzde 69’u aylık 800 euro dağıtılmasını destekliyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI