Temmuz 2015

Mali Müşavirlik İçin Zorlu Hazırlık Süreci

mali müşavir

Mali müşavirlik mesleğinde genç adayların dikkat etmesi gereken birçok kıstas bulunuyor. Tüm bu kıstaslara dikkat etmek sadece mesleğin doğru bir şekilde yapılmasını sağlamıyor. Tüm bu noktalara dikkat etmek ayrıca mesleğin ilk aşamasında yani mali müşavirliği meslek edinme aşamasında da oldukça büyük önem taşıyor. Zira bu noktalara dikkat etmeyen kişiler ne yazık ki mali müşavir olma konusunda eksik kalıyor. Söz konusu kıstaslardan biraz bahsetmek gerekirse, karşımıza ilk çıkan madde kesinlikle eğitim olacaktır. Zira ortaya koyulan en büyük şartlardan birisi de bu. Belirlenen mali müşavirlik bölümlerden birisini mutlaka bitirmek gerekiyor.

İlk aşamayı yani eğitimi tamamladıktan sonra geçilecek olan ikinci bir aşama ise staj aşaması. Zira staj aşaması oldukça önemli. Hatta eğitim aşamasındaha önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Staj aşamasını sadece bir zorunluluk olarak görmekte yanlış. Çünkü staj aşaması aslında mesleğin ilk adımıdır. Yani ilk defa mali müşavir adayı bu aşamada gördüğü eğitimi pratikte de uygulamaya başlar. Buda mali müşavirin mesleğini tam olarak öğrenmesini sağlayacağı gibi yaşanabilecek olumsuzluklarında önceden bilinmesini sağlar. Bu aşama sırasında zorunlu olan 3 yıl staj süresini ve eğitim sınavlarını geçmesi grekmektedir. Tüm bu aşamaları başarıyla geçen mali müşavir adayının son yapması gereken ise yeterlilik sınavlarını bitirmesidir. Yeterlilik sınavları son aşama olarak gösterilir. Gördüğü eğitim ve yaptığı pratik sonrasında mali müşavir son aşama olarak bu sınavlarda da yeterli olduğunu kanıtlayarak mesleği elde etmiş olur. Finansal Muhasebe, Finansal Tablolar Analizi, Mali Denetim, Maliyet Muhasebesi, Vergi Hukuku, Temel Hukuk, Meslek Hukuku gibi konulardan sınav olan mali müşavir adayları sınavları hepsini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Altın fiyatları tarihinin en düşük seviyelerinde !

altin-fiyatlari

Platin ve palladyum en az 1 yılın en düşük seviyelerine indi.Altın, Yunanistan krizine rağmen, dolardaki güçlü seyrin etkisi ile Mart ayından bu yana en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.Altın, Fed’in faiz artırımına gidebileceği beklentisinin Yunanistan’ın eurodan çıkacağı endişelerine ağır basması ile birlikte, son dört çeyrektir değer kaybetti ve 1997’den bu yana en uzun çeyrek dönemlik düşüş serisini gerçekleştirdi. Yüksek borçlanma maliyetleri ve güçlü dolar, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor. Yatırımcılar, Avrupalı liderlerin kemer sıkma tedbirlerini kabul etmesi için Pazar gününe kadar süre tanıdığı Yunanistan’ı ve Çin hisse senetlerindeki sert düşüşleri takip ediyor.

Devamını Oku

Suriyeli muhalifler artık Türk Lirası kullanıyor !

h57u

Buna göre, bir kısmı Esad rejimine karşı muhaliflerin elinde bulunan Halep, Golan, Mumbuç, Cerablus, Lazkiye-Bayırbucak, İdlib, Rakka, Tel Abyad ve Humus gibi yerlerde Suriye Lirası yerine TL kullanılacak.Ellerinde yüklü miktardaki Suriye Lirası’nı Türk Lirası’na çevirmek isteyen muhalif gruplar, bu sayede TL’deki istikrardan da yararlanmak istiyor. Amaç, Suriye ekonomisini zor durumda bırakmak. ‘Suriyeli Ekonomistler Birliği’ isimli grubun Gaziantep’te yaptığı toplantıda, Beşar Esad yönetiminin üzerindeki baskıyı artırmak ve düşmesini hızlandırmak için böyle bir adımın işe yarayabileceği görüşü ortaya çıktı. Suriye’deki birçok muhalif grubun karardan haberi olduğu ve TL’ye geçmek için hazırlıklara başladığı öğrenildi.

Devamını Oku

Fitch ‘ den çok kritik Yunanistan açıklaması !

jtyj55ty

McCormack tarafından hazırlanan temmuz ayı “Küresel Perspektif” raporu, Fitch Ratings’in resmi internet sitesinde yayımlandı.Raporda, Yunanistan krizine ilişkin önemli tarihlerin herhangi bir ilerleme ve sonuç sağlanmadan gelip geçtiği ifade edilirken, “Ancak referandum, ülkenin Avrupa’daki ekonomik pozisyonunun belirlenmesinde dönüm noktası oldu” tespitine yer verildi.”Çıkış şu an en muhtemel sonuç” diyen McCormack, halk oylamasında “hayır” sonucunun çıkmasının Çipras hükümetinin elini güçlendirdiğini savunurken, şunları kaydetti:

Devamını Oku

Yunan bankaları hala daha kapalı !

jhtyut

Borçlarını ödeyemeyip temerrüde düşen Yunanistan’ da bankalar birt süre daha kapalı kalacak.Yunanistan hükümetinden bir kaynak, sekiz gündür çalışmayan bankaların bir süre daha kapalı kalacağını söyledi.”Bankaların kapalı kalma süresi uzatılacak” diyen yetkili daha fazla detay vermedi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI