Mayıs 2015

Tüm kredilerde faiz oranları 1 puan yükseldi, piyasalarda neler oluyor !

ju678976ı865

Piyasada kredi faizlerinin yaklaşık son 10-15 günlük süreçte yarım puan ile 1 puan arasında yükseldiği öğrenildi. Artan enflasyon ve kur üzerine gelen seçim belirsizlikleri hem mevduatta hem de kredi cephesinde faize ince ayar getirdi.Bankacılar, piyasada her bankanın farklı bir karakter gösterdiğini kamu- özel, büyük-orta ölçekli banka farkının iyice ayrıştığı bir tablonun oluştuğunu aktardılar.Bazı bankacılar, “Kredi faizi ile mevduat faizi arasındaki makas hiç bu kadar daralmamıştı” derken bazı bankacılar “Kredi faizinden yüksek mevduat faizi veren bankalar var” yorumunu yaptı.Orta ölçekli bankalar arasında piyasa ortalamasında mevduat cephesinde yüzde 10-10.5 civarında seyreden faizler yüzde 11-11.5’a yükseldi. Bu oran bazı büyük bankalarda ise eski piyasa ortalamasına geldi.Piyasa geneline bakıldığında mevduat tarafında büyük bankalar daha çok ‘gevşeme hiç yok’ yorumunu yapıyor. Ama mevduat tarafında farklı iştah gösteren bankalarda var.Piyasanın ‘genç’ bir oyuncusunun ise mevduat pazarında müşterilerine swap yaparak yüzde 11.5’lar yerine yüzde 13.5 getirileri telaff uz ettiği belirtiliyor.

Devamını Oku

TCMB ‘ nin verdiği faizi faizsiz katılım bankaları alıyor mu !

yu5tuy

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, içeriğini önceden duyurduğu bankaların da uzun süredir talep ettiği yeni bir uygulamayı başlatıyor.TCMB “Zorunlu Karşılıklara, Rezerv Opsiyonlarına ve Serbest Hesaplara 5 Mayıs 2015 tarihinden itibaren faiz ödeyecek.TCMB’den yapılan açıklamada “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara faiz ödenmesi uygulamasına başlanacaktır. Uygulanacak faiz oranı değişen küresel ve yerel finansal piyasa koşulları çerçevesinde günlük olarak belirlenecek. Belirlenen oran saat 9.30’da Anadolu Ajansı DV008 ve Reuters CBTB sayfalarında ilan edilecek. 5 Mayıs 2015 günü için gecelik faiz oranı yıllık yüzde 0,12 olacaktır” denildi.Merkez Bankası’nın Zorunlu Karşılıklara, Rezerv Opsiyonlarına ve Serbest Hesaplara vereceği faiz uygulaması ne anlama geliyor? Merkez Bankası bu adımla ne yapmak istiyor ? Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar, topladıkları TL ve döviz mevduatları karşılığında Merkez Bankası’nda bir miktar fonu zorunlu olarak tutuyorlar.Rezerv Opsiyon Mekanizması da bu paranın bir miktarının döviz ve altın olarak tutulmasına imkân tanıyordu.Ayrıca bankalar ellerindeki fazla fonu serbest hesaplar aracılığıyla Merkez Bankası’nda tutarak para piyasası işlemlerinde taraf olmak adına bulunduruyordu.Merkez Bankası döviz zorunlu karşılıklarına faiz ödeyerek yurt içi piyasalarda kurdaki aşırı oynaklığa kısıtlı da olsa müdahale etmiş oldu.

Devamını Oku

HSBC Bank ceo ‘ undan önemli Türkiye açıklaması !

0890808

Türkiye’den çıktı çıkıyor haberlerine yoğun şekilde konu olan dünya finans devi HSBC bank’ ın ceo’ sundan Türkiye ile ilgili önemli açıklamalar geldi.HSBC CEO’su Stuart Gulliver, Reuters haberine göre Türkiye, Brezilya, Meksika ve ABD’deki işlerinin devam edip etmemesiyle ilgili “yoğun incelemelerin” devam ettiğini söyledi.Türkiye dahil dört ülkedeki sorunlu operasyonları konusunda adım atmak isteyen HSBC’nin Türkiye’deki bireysel bankacılık operasyonlarını satmak istediği gündeme gelmiş, HSBC CEO’su Stuart Gulliver ise Şubat sonunda yaptığı açıklamada, bankanın Türkiye, Brezilya, Meksika ve ABD’de sorunlu devam eden faaliyetlerinin düzeltilmesi için 1-2 yıl süre tanıdığını aksi takdirde daha sert önlemler alacaklarını açıklamıştı.

İşbankası’ ndan 2015 ilk çeyreğinde müthiş kar !

İş-Bankası-Logo1

Türkiye İş Bankası’nın toplam kredileri yılın ilk çeyreğinde %6,1 artışla 165 milyar 355 milyon TL’ye ulaşırken, bankanın 2015 yılının ilk 3 aylık dönemindeki net kârı 912 milyon TL oldu.İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılın ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bankamız sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda 2015 yılının ilk çeyreğinde aktif büyüklüğünü 252 milyar 931 milyon TL düzeyine yükseltmiş ve yılın bu döneminde de aktif büyüklüğü açısından özel bankalar arasındaki lider konumunu muhafaza etmiştir” dedi.Bankanın kuruluşundan bugüne ülke ekonomisine sağladığı güçlü desteği cari dönemde de sürdürdüğünü belirten Bali, şunları kaydetti:

“2015 yılının ilk çeyreği itibarıyla, %73’ü ticari kredilerden oluşan nakdi kredilerimizin bilançomuz içerisindeki payı %65,4’e ulaşmıştır. Aynı dönemde bankamızın nakdi ve gayrinakdi kredileri ile ekonomiye sağladığı toplam kaynak tutarı 212 milyar TL’yi aşmıştır.Kaynaklarının tahsisinde verimliliği gözeten ve sorunsuz büyümeyi ilke edinen İş Bankası’nın sorunlu kredilerinin toplam kredilere oranı ise bu dönemde değişmeyerek sektör ortalamasının oldukça altında seyretmeye devam etmiştir.”

Devamını Oku

Altın ithalatında rekor düşüş !

altin-fiyatlari

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verilerine göre, nisan ayında altın ithalatı 2014 yılının aynı ayına göre yüzde 49,7 azalarak 4,2 tondan 2,1 tona indi.Türkiye’nin altın ithalatı nisan ayında bir önceki aya göre ise yüzde 11,4 arttı. Mart ayındaki altın ithalatı 1,9 ton düzeyindeydi.Bu yılın ocak – nisan döneminde ise 8,3 ton altın ithalatı gerçekleştirilirken, söz konusu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,1 azalışa işaret etti. Geçen yıl ocak – nisan döneminde 13,5 ton altın ithal edilmişti.

Devamını Oku

TCMB rezervleri artışta !

Close-up of a stack of gold bars and one hundred dollar bills and one euro coins

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre, brüt döviz rezervleri 30 Nisan ile biten haftada 640 milyon dolar arttı ve 102 milyar 801 milyon dolardan 103 milyar 441 milyon dolara yükseldi.TCMB’nin 24 Nisan’da 122 milyar 68 milyon dolar olan toplam rezervleri, 789 milyon dolarlık artışla bir önceki hafta 122 milyar 857 milyon dolar oldu.Altın rezervleri ise 30 Nisan haftasında bir önceki haftaya göre 149 milyon dolar artarak 19 milyar 416 milyon dolara yükseldi. Altın rezervleri 24 Nisan haftasında 19 milyar 267 milyon dolar düzeyindeydi.

Devamını Oku

Euro yükselişte doları solladı !

hjntyuı

Uzun süredir yükselişi durdurulamayan dolar fiyatlarına euro ‘ da katıldı.Uluslararası piyasalarda dolar karşısında değer kazanmaya devam eden euro, içeride de 3.10 TL sınırına iyice yaklaştı. 29 Nisan’da 2.90 TL seviyelerinden işlem gören euro bugün 3.0840 TL’ye kadar çıktı.Euro/dolar paritesinin 1.1360 seviyesini aşması eurodaki değer artışının ana nedeni olarak gösteriliyor.

Devamını Oku

2015 yılı Nisan ayında en çok hangi yatırım aracı kazandırdı dersiniz !

j6t5y8ıutuj

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde geçen ay en fazla reel getiriyi külçe altın sağladı.Buna göre, aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,68, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 2,48 ile külçe altın oldu.Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 1,38, Amerikan Doları yüzde 0,99, avro yüzde 0,64 reel getiri sağladı. Buna karşılık, mevduat faizi yüzde 1,02, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 0,95 yatırımcısına kaybettirdi.TÜFE ile indirgendiğinde de BIST 100 Endeksi yüzde 1,18, avro yüzde 0,44, Amerikan Doları yüzde 0,79 getiri sağlarken, mevduat faizi yüzde 1,21, DİBS yüzde 1,14 yatırımcısına kaybettirdi.Dolar, üç aylık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,54, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,69 yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Buna karşılık, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,37, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,24 yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI