Nisan 2015

Ziraat bankasından Etiyopya ‘ da bir ilk !

jntyjgtyjSadece yurt içinde değil, yurt dışında da faaliyet alanlarını genişleten ve şubelerini çoğaltan Türk kamu bankaları hızlı yükselişlerini devam ettiriyorlar.Yurt dışı faaliyetlerine hız veren kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası Etiyopya’da bankacılık faaliyetleri için lisans alacak ilk banka olacak.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ziraat Bankası’nın Etiyopya’da ofis açacağını ve bu ülkede bankacılık lisansı alan ilk yabancı banka olacağını açıkladı.Zeybekci, enflasyonla ilgili de açıklama yaptı.

Devamını Oku

2015 ilk çeyreğinde Türkiye ‘ de tam 181 adet banka şubesi açıldı !

j67ıı

TBB açıklamasına göre, bankacılık sisteminde Ocak-Mart 2015 döneminde 34’ü mevduat, 13’ü kalkınma ve yatırım, 4’ü katılım olmak üzere toplam 51 banka faaliyet gösterdi. Mevduat bankalarının 3’ü kamu sermayeli, 11’i özel sermayeli, 19’u da yabancı sermayeli bankalardan oluştu.”Taib Yatırım Bank AŞ” nin ticari ünvanı 6 Mart 2015 tarihinde “Pasha Yatırım Bankası AŞ” olarak değişti. Yılın ilk çeyreği itibarıyla mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı, bir önceki çeyreğe göre 13 adet, geçen yılın aynı dönemine göre ise 181 adet artarak 11 bin 236’ya ulaştı.Aynı dönemde şube sayısı, 2014 yıl sonuna göre kamu sermayeli mevduat bankalarında 29 adet artarken, özel sermayeli mevduat bankalarında 6 adet, yabancı sermayeli mevduat bankalarında ise 10 adet azaldı. Mevduat bankalarında banka başına ortalama şube sayısı ise 329 oldu.

Devamını Oku

TCMB ‘ nın altın & para rezervleri ne kadar !

altin-fiyatlari

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, mart ayında bir önceki aya göre 7 milyar 612 milyon dolar azalarak 120 milyar 742 milyon dolara geriledi.TCMB’nin, 2015 mart dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” verilerine göre, söz konusu dönemde TCMB’nin resmi rezerv varlıkları tutarı 120 milyar 742 milyon dolar oldu. Söz konusu tutar şubat ayında 128 milyar 354 milyon dolar düzeyindeydi.TCMB tarafından alım satım konusu yapılan dövizlerin tutarı ise mart ayında bir önceki aya göre 7 milyar 249 milyon dolarlık azalışla 106 milyar 984 milyon dolardan 99 milyar 735 milyon dolara geriledi.IMF rezerv pozisyonu, mart ayında 156 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde altın rezervleri de 19 milyar 514 milyon dolar olarak hesaplandı. Altın rezervleri şubat ayında 19 milyar 844 milyon dolar düzeyindeydi.

Devamını Oku

Alman finans devine rekor düzeyde ceza !

yj6ı6ı6

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, LIBOR oranlarında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle 2,14 milyar dolar ceza ödeyecek.Basına yansıyan bilgilere göre, Alman dev banka Deutsche Bank, 2,14 milyar dolarlık LIBOR cezası ödeyecek.Avrupa ve dünyanın sayılı finans devlerinden olan ünlü Alman bankası büyük şokta.
Alman bankanın ABD ve İngiltere’deki soruşturmalar sonrasında kredilerden öğrenci harçlarına kadar her türlü faizi belirleyen LIBOR oranlarına yönelik usulsüzlük yaptığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

80 milyonluk Türkiye ‘ de 60 milyon kredi kartı var, rakamlar korkunç boyutta

ntyutyu

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı ödeme sistemlerinde mart ayına ait verileri açıkladı.BKM verilerine göre, Türkiye’de mart ayı sonu itibarıyla banka kartı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 102 milyondan 108 milyona yükseldi.Aynı dönemde kredi kartı sayısı da 200 bin adet artarak 58 milyon ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Banka kartı adetlerindeki yükseliş ödeme tutarlarına da yansıdı.Mart ayında toplam 42,3 milyar TL tutarında kartlı ödeme yapılırken, bu ödemelerin 39,4 milyar TL’si kredi kartları, 2,8 milyar TL’si ise banka kartları ile gerçekleştirildi.Yıllık bazda kredi kartı ödemeleri yüzde 19, banka kartı ödemeleri ise yüzde 25 arttı. Kart kullanımındaki artışa karşın kart kullanıcıları borçlarını zamanında ödemeyi sürdürüyor. Bu sayede kart borçluluğunda 2014 yılı başından itibaren yaşanan düşüş trendi mart ayında da devam etti. 2014 sonunda 72,5 milyar TL olan toplam kart borçları üç ay içerisinde 71,9 milyar TL’ye kadar geriledi.

Devamını Oku

Türk halkı Bitcoin ‘ i çok sevdi !

jnıuhıu

ING Bank yayımladığı uluslararası anketle Türkiye’nin dahil olduğu 13 Avrupa ülkesi, ABD ve Avustralya’yı ‘Mobil Bankacılık, Yeni Teknolojiler ve Finansal Davranışlar’ açısından karşılaştırdı.Mobil bankacılığın yükselişi ve dijital çağda ödemelerin değişen yüzü’ başlıklı rapor Türkiye’nin söz konusu 15 ülke içerisinde dijital çağa en hızlı uyum sağlamaya hazır ülke olduğunu ortaya koydu.Her ülkeden ortalama 1000 kişiyle (Lüksemburg: 500 ) konuşarak hazırlanan raporda katılımcılara mobil bankacılık kullanıp kullanılmadığı soruldu. Bu soruya ‘evet’ ve ’12 ay içinde kullanmayı bekliyorum’ diyenlerin oranı Türkiye’de sırasıyla yüzde 65 ve yüzde 20 çıktı. Raporda Türkiye’nin internet kullanıcıları arasında mobil bankacılık kullananların oranının en yüksek olan ülke olduğuna dikkat çekildi ve Türkiye’nin mobil bankacılık alanında geleceğin çekim merkezi olduğu belirtildi.ING’nin araştırması, Google Wallet, Apple Pay gibi mobil ödeme uygulamalarının kullanım oranında da Türkiye’nin diğer ülkelerin önünde olduğunu ortaya koydu. Türkiye’den ankete katılanların yüzde 56’sı böyle bir uygulama ile ödeme yaptığını belirtti. Türkiye’yi yüzde 42 ile ABD takip etti.

Devamını Oku

Dr. Kıyamet’ ten TCMB ‘ ye övgüler !

j65t7ı

Uluslararası finans piyasalarındaki isabetli kriz tahminleri sayesinde “Dr. Kıyamet” olarak tanınan yatırım uzmanı Marc Faber, Türkiye Merkez Bankası’nın gayet iyi olduğunu Başçı’nın ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen ve eski Başkanı Ben Bernanke’ye kıyasla çok iyi bir başkan olduğunu söyledi.Soruları yanıtlayan Faber, ABD ekonomisinin büyümesinin zayıfladığını belirterek, “Ben Fed’in bu yıl faiz artışına gideceğini düşünmüyorum” dedi.Faber, “ABD ekonomisi dikkate değer şekilde yavaşladı. Ekonomi zayıf olmasına rağmen dolar güçlü. Fed’in ekonomik zayıflama ve güçlü dolar sebebiyle bu yıl faiz artışına gitmek istediğini sanmıyorum. Euro/dolar paritesinde 1,20’lere dönüş mümkün. Bu gerçekleşse bile yine de dolar görece güçlü seyrediyor. Ben bu yüzden 2015’te herhangi bir faiz artırım kararının olmayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Merkez bankalarının piyasaya müdahalelerinin faydadan çok zarar getirdiğini vurgulayan Faber, şunları kaydetti:

“Merkez bankalarının müdahaleleri daha yüksek volatilite yaratıyor. Küresel ekonomide önümüzdeki dönemde daha fazla zayıflama olursa, merkez bankaları bir kez daha para basmaya başlayacaktır. Merkez bankalarının olanlar hakkında hiçbir fikri yok. Fakat şunu söylemek zorundayım ki Türkiye Merkez Bankası gayet iyi. ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen ve eski Başkanı Ben Bernanke’ye kıyasla çok iyi bir Merkez Bankası Başkanınız var.”

HSBC bank merkezini İngiltere dışına taşıyor !

0890808

Avrupa’nın en büyük bankasının icra kurulu, banka yönetiminden yeni bankacılık ikliminde bankanın genel merkezinin nereye taşınmasının şirketin çıkarına olacağını tespit etmesini istedi.Banka hissedarlarının Asya’ya özellikle de Hong Kong’a taşınma çağrısında bulundukları biliniyor.Bankanın İngiltere’deki vergiler ve Londra’da faaliyette olmanın getirdiği yüksek maliyetler nedeniyle böyle bir arayışa yöneldiği bildiriliyor.Bankadan yapılan açıklamada, “Sorun karmaşık ve sonucun hem ne zaman ortaya çıkacağını hem de ne olacağını şimdiden söylemek zor, ama çalışma başladı” denildi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI