Mart 2015

Sabancı holding hisselerini satıyor !

ju678976ı865

Sabancı holdin bu yıl holding bünyesindeki değişiklik hamlelerine bir yenisini eklemeye başladı.Sabancı, Kordsa’da KORDS harekete geçiyor. Sabancı Holding SAHOL Kordsa’da pay satışı için 20-29 Nisan arasında yatırımcı toplantıları yapmayı planlıyor.

Sabancı Holding Kordsa’nın yüzde 25’inin uluslararası nitelikli yatırımcılara satış sürecini başlatarak, satış için Deutsche Bank, UBS ve Ak Yatırım’ı yetkilendirmişti.

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre satış sadece nitelikli kurumsal yatırımcılara yapılacak ve halka arz işlemi gerçekleştirilmeyecek.

Devamını Oku

Yunanistan ‘ ın işi oldukça zor !

jtuıtuktyOldukça zor bir süreç geçiren Yunanistan’ a önemli bir uyarı daha geldi.Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Yunanistan’ı kreditörleriyle acilen anlaşma yolunda çalışmaya çağırdı. Washington’da konuşan Draghi, bunun giderek derinleşen krizi durdurmak ve Euro üyeliğine ilişkin kuşkuları gidermek için gerekli olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın Euro’dan çıkma olasılığına da değinen Draghi, bu konuda yeterli önlemlerin bulunduğunu ancak kısa vadeli etkileri ölçmenin zor olduğunu dile getirdi.

Turkcell ‘ den devasa temettü ödemesi !

6546566456

Uzun süredir yapılamayan Turkcel genel kurulu nihayet toplandı ve yaklaşık 4 milyar tl lik temettü ödemesini kabul etti.Turkcell Genel Kurulu, toplantı için yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından başladı.Turkcell Genel Kurul toplantısı şirket ana sözleşmesinde öngörülen asgari yüzde 51 toplantı nisabının sağlanmasıyla başladı. Genel Kurul açılış konuşmasını Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça gerçekleştirdi.Genel Kurul’da 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 hesap dönemine ilişkin faaliyet raporlarının okunarak, kar dağıtımı karara bağlandı ve 2010 yılı temettü ödemesi kabul edildi.

Devamını Oku

TCMB rezervleri yaklaşık 4 milyar dolar eridi !

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre, brüt döviz rezervleri 20 Mart ile biten haftada 3 milyar 939 milyon dolar azaldı ve 105 milyar 962 milyon dolardan 102 milyar 23 milyon dolara düştü.TCMB’nin 13 Mart’ta 125 milyar 795 milyon dolar olan toplam rezervleri, 3 milyar 939 milyon dolarlık azalışla 20 Mart haftasında 121 milyar 856 milyon dolar oldu.Altın rezervleri ise 20 Mart haftasında bir önceki haftaya göre değişmeyerek 19 milyar 833 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.TCMB rezervleri tarihler itibariyle şöyle (milyon dolar):

Devamını Oku

Piyasalar karıştı, altın fiyatları son 3 yılın zirvesini gördü !

k7ıo7ıo

Suudi Arabistan’ın Yemen’e hava operasyonu başlatmasının ardından güvenli liman alımlarının etkisiyle altının onsu yükselişe geçerken, buna ek olarak dolar/TL’nin de 2,61’in üzerine çıkmasıyla, altının gramı Ekim 2012’den bu yana en yüksek seviye olan 102,17 lirayı gördü.Suudi Arabistan, Yemen’deki Husilere hava operasyonu başlattı. Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Adil el-Cubeyr, yaptığı açıklamada, Yemen halkını ve meşru hükümeti korumak için gerekli her şeyin yapılacağını bildirdi. Operasyona bazı Körfez ülkeleriyle 10 ülkenin destek verdiğini kaydeden Cubeyr, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi’nin talebi üzerine operasyona başladıklarını vurguladı.Operasyonun başlamasının ardından güvenli liman alımları ile altının onsu yükselişe geçerken, dolar da özellikle gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazandı. Bölgedeki gerginlik ve petrol fiyatının yükselişine ek olarak, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türk bankacılık sektörünün görünümünün negatif olduğunu belirten açıklamasının etkisiyle dolar/TL 2,5650 seviyesinden 2,61’ın üzerine yükseldi.

Devamını Oku

Suudi Arabistan ‘ ın ve körfez ülkelerinin Yemen’ e saldırısı piyasaları çıldırttı !

j6uı6y

Piyasalar, Suudi Arabistan’ın Yemen’de hava operasyonu başlatmasının tedirginliği ve buna bağlı olarak petrol fiyatlarındaki yükselişle güne negatif başladı.Borsa İstanbul’da pay piyasaları dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1,66 değer kaybetti. Açılışta, bankacılık endeksi yüzde 2,41, holding endeksi yüzde 1,38 düşüş kaydetti. Kazandıran tek sektör endeksi ise yüzde 0,49 ile “madencilik” oldu.Operasyonun başlamasının ardından Brent petrolün varil fiyatı 56 dolardan 59,70 dolara kadar yükseldikten sonra şu dakikalarda 58,5 dolar seviyelerinde dengelendi.Dolar, özellikle gelişen ülke para birimlerine karşı genel olarak değer kazanırken, bölgedeki gerginlik ve petrol fiyatının yükselişine ek olarak, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türk Bankacılık sektörünün görünümünün negatif olduğunu belirten açıklamasının etkisiyle dolar/TL 2,5650 seviyesinden 2,61’in üzerine kadar çıktı.Suudi Arabistan’ın Yemen’e hava operasyonu başlatmasının ardından güvenli liman alımlarının etkisiyle altının onsu yükselişe geçerken, buna ek olarak dolar/TL’nin de 2,61’in üzerine çıkmasıyla, altının gramı Ekim 2012’den bu yana en yüksek seviye olan 102,17 lirayı gördü.

Devamını Oku

Dubai merkezli sermaye devi Türkiye ‘de sigorta alanına giriş yapıyor !

hy467y59600909090

Merkezi Dubai’de bulunan Al-Futtaim Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Omar Abdulla Al Futtaim, “Fırsatları değerlendirme konusunda bir sıkıntımız yok. Dünya çapında büyük bir şirketiz. Bu bağlamda Türkiye’de de farklı sektörlerde fırsatlar görürsek bunları değerlendirmeye hazırız” dedi.Al-Futtaim Grubu’nun sigorta şirketi Orient Sigorta’nın Türkiye pazarına girişi ve faaliyetlerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre, geçen yıl ağustos ayı itibarıyla Türkiye’de poliçe düzenlemeye başlayan şirket, ilk 5 ayda 8,1 milyon liralık prim üretimi gerçekleştirirdi.Grup CEO’su Omar Abdulla Al Futtaim toplantıda yaptığı konuşmada, Al-Futtaim Grubu’nun dünya genelinde 200 şirketten oluştuğunu, grubun 35 ülkede 42 bin çalışanıyla faaliyet gösterdiğini söyledi.Al Futtaim, Türkiye pazarının kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, bu pazara girmekte geciktiklerini ifade etti.Türkiye’de yeni yatırımlar için radarlarının açık olduğunu dile getiren Al Futtaim, “Fırsatları değerlendirme konusunda bir sıkıntımız yok. Dünya çapında büyük bir şirketiz. Bu bağlamda Türkiye’de de farklı sektörlerde fırsatlar görürsek bunları değerlendirmeye hazırız” dedi.

Devamını Oku

Altın fiyatlarında orta vadede artış bekleniyor !

hjtyyyy

FED’in en erken haziran ve en geç eylül ayında faiz artırımı yapacağı beklentisiyle birlikte altın fiyatlarındaki yükseliş de sınırlandı.Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım beklentisinin öne çekilmesi veya ötelenmesiyle altında sıkça ve daha yumuşak dalgalı seyirler görülebileceğini ifade ediyor. Altının önümüzdeki dönemde kârlı bir yatırım aracı olabileceği ifade ediliyor.Capital Economics Küresel Başekonomisti Julian Jessop, Fed’in faizleri artırması durumunda bile altın fiyatlarında toparlanma yaşanabileceğini belirtti. Jessop, “Piyasalarda genel görüş, Fed’in faizleri artırması durumunda altın fiyatlarının düşüş kaydedeceği yönünde. Fed’in normalleşme politikası altın fiyatlarını ilk başta olumsuz etkileyebilir ancak orta vadede bu normalleşme politikası altın fiyatlarını etkileyen ana faktör olmayacak” dedi. Altın fiyatlarında güçlü dolardan dolayı bu yıl içerisinde önemli düşüşler yaşandığını anımsatan Jessop, altındaki bu hareketlerin Fed’in faiz artıracağına dair beklentileri de yansıtttığını ifade etti. Faizlerin artmasıyla altındaki düşüş arasında bağlantı kurmanın mantıklı bir yaklaşım olduğunu aktaran Jessop, dolardaki güçlenmeyle birlikte dolar haricindeki başka alternatiflere talebin azalabileceğinin altını çizdi.Fed’in normalleşme politikasıyla birlikte ekonomik ve finansal koşullarda gerçekleşecek olan iyileşmenin güvenli liman arayışını da azaltabileceğini, faizlerin haziran ya da hazirandan birkaç ay sonra artırılabileceğini dile getiren Jessop, ancak faizlerdeki artışın düşük seviyelerde olabileceğini kaydetti. Jessop, altın piyasasındaki hassasiyeti her zaman faiz artışına bağlamanın anlamlı olmayabileceğini, Fed’in normalleşme politikasının altın fiyatlarını etkileyen sadece bir faktör olduğunu belirterek, 2014 yılında altına olan talebin yaklaşık yüzde 40’ının Hindistan ve Çin’den geldiğine dikkati çekti.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI