Şubat 2015

Halkbankası yurt dışında banka alıyor !

Bir çok spekülasyona maruz kalan kamu bankası Halkbank, yurt içi ve yurt dışı büyümesine hız kesmeden devam ediyor.Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Aydın, Cacanska Banka`nın satın alınmasının yakında tamamlanmasını bekliyoruz açıklamasında bulundu.Halkbank Genel Müdürü Yardımcısı Mustafa Aydın, “Sırp bankası Cacanska Banka’nın satın alınmasının yakında tamamlanmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.Aydın “Cacanska satın alımı sonrası Sırbistan’daki Türk yatırımları artar. Halkbank’ın Balkanlar’daki genişlemesi aşamalı olarak gerçekleşecek. Sırp cacanska’nın satın alım anlaşması 1-2 haftaya açıklanır. Cacanska’nın satın alım anlaşmasının nihai onayı 2 ay içinde gerçekleşir” diye konuştu.

Milyonlarca emekliye yeni maaş zammı göründü !

lmlnjkonjkbj

Milyonlarca emekli intibak zammına kilitlendi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, intibak beklentisi içerisinde. 2000’den önce emekli olanlara yapılan zammın kendilerine de uygulanmasını bekliyorlar. Yeni intibak yolunu açabilecek 2 ayrı dava var. 17 Mart ve 29 Nisan’da görülecek bu davalardan çıkacak intibak kararı, milyonlarca emekliye zam yolunu açacak.İntibak davalarından biri, Türkiye Emekliler Derneği tarafından açıldı. Dava, Ankara İş Mahkemesi’nde görülüyor. Konu, son duruşmada bilirkişi incelemesine havale edilmişti. Davaya 17 Mart’ta devam edilecek. Bilirkişi raporu doğrultusunda, mahkemenin bu oturumda kararını vermesi bekleniyor.

Devamını Oku

Çin merkez bankası faizleri düşürdü !

n6ıoko78

Piyasa açılınca doların buna nasıl tepki vereceği merak ediliyor.Türkiye’ de faizler insin mi çıksın mı tartışmaları alevlenirken, Çin’ den sürpriz faiz kararı geldi.Açıklamada mevduat faizlerinde de aynı miktarda indirime gidildiği belirtildi. Buna göre, mevduat faizleri yüzde 2.50 seviyesine geriledi. Son yıllarda durmaksızın hız kesen Çin ekonomisindeki aşırı yavaşlama kaygıları faiz indirmi beklentilerini arttırmıştı. Hükümete bağlı olarak çalışan Çin merkez bankası, 2012’den bu yana ilk kez geçtiğimiz yılın sonunda faiz indirimine gitmişti. Bugün açıklanan kararla, faizler son dönemde ikinci kez indirildi.

Bankayı dava etti, kazandı ama bu seferde banka müşterisini icraya verdi !

j657ı6tyı6yık

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre kredi kartlarının aidatının iadesi için Beşiktaş Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran banka müşterisi Jale Özçetin, 2013’te davayı kazandı. Ancak banka aidatı iadeyi reddederek Temmuz 2013’te karşı dava açtı.Aidatı almayı hak kazanan Özçetin hastalığıyla uğraşırken, “Gıyabında” yargılandı. Mahkeme, geçen yıl 4 Şubat 2014’te sonuçlandı. Ancak mahkeme kararı Jale Özçetin’e ulaştırılmadı. Özçetin mahkemenin sonuçlanmasından bir yıl sonra 9 Şubat 2015’te icra kararı aldı. 972,24 lira kredi kartı aidatını almayı hak kazanan müşteri, eline ulaşmayan mahkeme tebligatı nedeniyle icralık olup 850,93 lira avukat ücreti ödemekle yükümlü oldu.Yıllardır bankanın müşterisi olduğunu söyleyen mağdur Özçetin, “En çok ağırıma giden alacaklıyken borçlu durumuna düşürülmem ve icra gelmesi. Hatta hapis cezasından bahsediliyor mektupta. Ayrıca televizyonda reklamlarda her gün kredi kartı aidatlarını kolayca iade ettiğini söyleyen bankalara güven olmuyormuş. Bütün aile bankadaki hesaplarımızı kapatacağız” dedi.

Devamını Oku

Merkez bankasından yeni faiz indirimi bekleniyor !

yu5tuy

Piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) yarın gerçekleştireceği faiz kararı toplantısına odaklandı.Piyasalarda faiz indirimine yönelik beklenti ağırlık kazanırken, kurdaki yükselişin etkisiyle faiz indiriminin sınırlı kalabileceği yorumları yapılıyor. Merkez Bankası’nın geçen ay yapılan PPK toplantısında politika faizinde 50 baz puan indirime gitmesi yeterli bulunmamış ve tartışmalara neden olmuştu. Analistler, yarın yapılacak toplantıda sınırlı da olsa bir faiz indirimi kararının alınabileceğini, bu kez sadece politika faizinde değil faiz koridorunun alt ve üst bandında da indirim olabileceğini öngörüyor.Yurtiçinde enflasyon beklentileri ve kurdaki hareketlerin izleneceğini ifade eden analistler, yurtdışında Yunanistan ve AB arasında olumlu gelişmeler olsa da piyasanın Fed’in faiz artırım süreci ile ilgili bilgi akışına odaklanacağını kaydediyor.TCMB Başkanı Erdem Başçı, ocak ayı manşet enflasyonunun 1 puandan fazla düşmesi durumunda 4 Şubat’ta ara PPK toplantısı yapılabileceğini açıklamasına karşın, enflasyonda 1 puanın altında düşüş olması ve kurdaki yükseliş nedeniyle ara PPK yapılmamıştı.

Devamını Oku

Fitch’ ten Türk bankalarına kredi notu teyidi !

j678ı67uıtı

Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, Alternatif Bank (BBB), Anadolubank (BB), Arap Türk Bankası (BB-), Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, (BBB-) Şekerbank (BB-) ve Turkland Bank’ın (BB) döviz cinsinden uzun vadeli kredi notlarının teyit edildiğini duyurdu.Açıklamada Şekerbank’ın kredi notu görünümünün “negatiften” “durağana” revize edildiği belirtilirken, Turkland Bank’ın ise not görünümünün negatifte tutulduğu kaydedildi.Açıklamada diğer tüm bankaların not görünümünün ise “durağan” olduğu belirtildi.

BDDK ‘ nın 2013 yılında aldığı sınırlama kararları işe yaradı !

gr46tyu6t5h

BDDK‘nın geçen yıl yürürlüğe giren kredi kullanımına yönelik düzenlemelerinin ardından kredi hacmindeki büyüme hızı yavaşladı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), 2013 yılının sonunda yürürlüğe giren kredi kullanımına yönelik düzenlemelerinin ardından geçen yıl kredi büyüme hızında önemli oranda yavaşlama görüldü.BDDK verilerine göre, kredi hacmi 2013 yılı sonunda bir önceki yıl sonuna göre yüzde 32 artışla 1 trilyon 47 milyar lira olurken, düzenlemelerin yürürlüğe girdiği geçen yıl, bir önceki yıla göre büyüme hızı yüzde 18’e geriledi ve kredi hacmi 1 trilyon 241 milyar liraya çıktı.Tüketici kredilerinin alt kalemlerine bakıldığında da konut ve ihtiyaç kredilerinin büyüme hızlarında da ciddi yavaşlama yaşandı, taşıt kredisi hacminde ise daralma görüldü.

Devamını Oku

Haksız olarak aldığınız ücretleri iade edin !

yu5tuy
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar masrafları tüketicileri uğraştırmadan iade etmeleri için bankalara çağrıda bulundu.Çakar, yazılı açıklamasında, bankaların müşterilerinden aldığı ücretlerin iadesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Bazı bankaların tüketici hak ve hukukunu hiçe saydığını savunan Çakar, bankların tüketici haklarına, ekonominin temel kurallarına karşı koyamayacağını ifade etti.Mal ve hizmet piyasalarında tutunup rekabet edebilmenin müşteri memnuniyeti, tüketici hakları ve yargı kararlarına saygıdan geçtiğini vurgulayan Çakar, şunları kaydetti:

“Bunun bankacılık hizmetlerinde en önemli olmazsa olmazı da yargı kararlarıyla haksızlığı tescil edilen bankacılık ücret ve komisyonları için müşterilerle mahkemelik olmak yerine haksızlıkları ortadan kaldırmaktır. Artık bilinçli tüketicilerin hak arama mücadelesiyle gelişen tüketici hareketi karşısında hiçbir bankanın durması mümkün değildir.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI