Ocak 2015

SGK prim borcu yapılandırmada süre bitiyor, acele edin !

jtuıtukty

İşveren ve sigortalı borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili 2 Şubat Pazartesi günü sona erecek müracaatların, hafta sonunda da kabul edileceği bildirildi.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, yaptığı yazılı açıklamada, işveren ve sigortalı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvuru süresinin 2 Şubat’ta sona ereceğini hatırlattı.Müracaatlarda yoğunluk yaşanmaması ve herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için önlem alındığını duyuran İlhan, hafta sonunda yapılandırma başvurularını kabul etmek üzere yeteri sayıda personel bulundurulacağını ifade etti.

Türk Lirası ihracatta daha fazla kullanılıyor !

h57u

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye 2014 yılında 157 milyar 715 milyar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracatın 6 milyar 698 milyon 978 bin dolarlık kısmı TL karşılığında yapıldı. TL karşılığında yapılan ihracat 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 25 artış kaydetti. 2013 yılında TL karşılığı yapılan ihracat tutarı 5 milyar 356 milyon dolar düzeyindeydi.2014 yılında ithalat işlemlerinin ise 12 milyar 421 milyar dolarlık kısmı TL ile gerçekleştirildi. TL ile yapılan ithalat tutarı 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 9 artış gösterdi. 2013’te 11 milyar 394 milyon dolarlık ithalat TL karşılığında yapılmıştı.Böylelikle 2014 yılında dış ticaret işlemlerinde TL’nin kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 14,14 arttı. Geçen yıl dış ticaret işlemlerinde TL kullanımı 19 milyar 120 milyon dolara ulaştı.

Devamını Oku

Plastik sömürü düzeni sonunda o ülkeye de giriyor !

km678uıo6ky

ABD Başkanı Barack Obama’nın yıllardır yaptırım uygulanan Küba ile ilişkilerde normalleşme adımı atmasının ardından, ABD’li kredi kartı devleri ülkede yakın zamanda faaliyete başlayacağını açıkladı.Master Card’dan yapılan açıklamada, ABD’de kullanılan tüm kredi kartlarının 1 Mart itibariyle Küba’da da kullanılacağını belirtti.Açıklamada Washington’ın Küba’ya seyahat, ticaret ve finansal faaliyetler konusundaki yaptırımlarını yumuşatmasının etki ettiği belirtildi.American Express’in sözcüsü Marina Norville de yakın zamanda Küba’da faaliyete başlayacaklarını belirtti ancak konuyla ilgili detay vermedi.

Devamını Oku

Dolardaki hızlı tırmanış şaşırtıyor !

hjtyjytj

Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu’nun açıklanması ile gün içinde 2,3394 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL, Başkan Erdem Başçı’nın ocak ayı enflasyonunun yüzde 1’in üzerinde düşüş göstermesi durumunda faiz indirmek için 24 Şubat’taki olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını beklemeyeceklerini açıklamasının ardından yükselişe geçerek 2,3706’yı görmüştü.Bugün bankalararası piyasada güne 2,3656’dan başlayan dolar/TL, TCMB’nin sert faiz indirimi yapabileceği beklentisinin piyasa tarafından güçlü bir şekilde fiyatlanmasıyla son 6 haftanın en yüksek seviyesi olan 2,3832’ye çıktı. Dolar/TL, şu dakikalarda 2,3780’den alıcı bulurken, avro/TL ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,36 artışla 2,70’in hemen üzerinde işlem görüyor.Olası faiz indirimi beklentisiyle gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,58 ile Haziran 2013’ten bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi.

Devamını Oku

ABD Merkez bankasından önemli haber !

ukyukyu

ABD Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği kararı açıkladı. Fedyılın ilk Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz değişikliğine gitmezken, faiz artışına yönelik bir sinyal de vermedi.Faiz artışı konusunda ‘sabırlı’ olunacak açıklamasını yineleyen Fed’in açıklamasında küresel çaptaki ekonomik gelişmelere değinmemesi dikkat çekti.Fed yetkilileri ABD’de güçlü bir büyüme yaşandığına ve istihdam piyasasında güçlü bir iyileşme görüldüğünü düşünüyor.Fed yetkilileri ABD’de enflasyonun geçici nedenlerle daha düşük seviyeleri gördükten sonra bankanın hedefi olan yüzde 2 seviyesine çıkacağına işaret etti.

Devamını Oku

İstanbul ve Londra borsaları artık stratejik ortak !

hjtyjytj

Anadolu Ajansı’nın medya sponsorluğunda Londra’da düzenlenen “İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör Forumu”nda Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan ve Londra Borsası Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Xavier Rolet arasında her iki borsanın stratejik ortaklığına ilişkin anlaşma imzalandı.Borsa İstanbul ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, İstanbul Finans Merkezi Girişimi’nin işbirliğiyle düzenlenen, Anadolu Ajansı’nın medya sponsoru olduğu toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katıldı.Tarihi 1800’lü yıllara kadar giden Londra Borsası Grubu (LSEG), dünya finansının merkezinde yer alan ve çeşitli hizmetler sunan uluslararası bir grup olarak varlığını sürdürüyor.LSEG, Londra Borsası, Borsa Italiana, Avrupa’nın önde gelen sabit getirili araçlar piyasası MTS ve tüm Avrupa’yı kapsayan pay platformu Turquoise’ın da dahil olduğu, geniş bir yelpazeye yayılan uluslararası pay, borçlanma ve türev araçları piyasalarını işletiyor. Grup, bu piyasalar sayesinde, uluslararası şirket ve yatırımcılar için, Avrupa sermaye piyasalarına erişim sağlıyor.

Devamını Oku

Avrupa merkez bankası 1.1 trilyon euro dağıtacak !

hjntyuı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, merakla beklenen kararı dün Frankfurt’ta açıkladı.ECB, Eylül 2016’ya kadar ayda 60 milyar euroluk varlık alımı yaparak Avrupa’yı durgunluktan çıkaracak. Nisanda ABD Merkez Bankası Fed’in tahvil alım programını bitirmesiyle piyasalara yeniden hayat öpücüğü verecek Draghi startı mart ayında verecek.Toplam parasal genişleme miktarı ise 1.1 trilyon euro. Ekonomiyi canlandırmak ve Euro Bölgesi’ni desteklemek için atılan bu adıma tüm merkez bankaları tepki verirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı izlemekle yetiniyor.Başçı faiz indiriminde gecikirken, 2015’in ilk 21 gününde 7 merkez bankası faiz indirdi. 2014 genelinde ise bazıları birden fazla olmak üzere 64 kez faiz indirim kararı aldı.Draghi’nin açıklamaları piyasada da ses getirdi. Draghi, 15.37’deki basın toplantısından üç dakika sonra euro-dolar paritesi yüzde 1 düşerek, 1.1421 seviyesine geldi. İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin 10 yıllık tahvil faizleri tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Almanya’nın 2 yıllık tahvillerindeki faiz de ilk defa eksiye düştü. Türkiye’nin de 5 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 7’nin altına indi.

Devamını Oku

Altın fiyatlarında ortalık toz duman, aman dikkat diyoruz !

altin-fiyatlari

Avrupa merkez bankası’nın 60 milyar euroluk varlık alımını başlatacağına ilişkin açıklamasıyla tırmanışa geçen Altın fiyatları, bir saatlik sürede 20 dolardan fazla artarak 1,280.30 dolardan kesintisiz bir şekilde 1,303.39 dolara yükseldi.Küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak gram altın 98.96 liraya, çeyrek altın da 170.30 liraya yükseldi.Altın fiyatlarında bugünkü verilere bakıldığında dünkü 1 saat içerisinde gerçekleşen 20 dolarlık artışın kademeli olarak gerilediği görülüyor.Altının ONS’u 1,303 dolar seviyelerinden 1,297 dolar seviyelerine gerilemiş görülüyor. Çeyrek altının alış fiyatı 155, satış fiyatı ise 159 TL’den işlem görüyor. Altının gram fiyatı ise şu sıralar 97,05 TL seviyelerinde bulunuyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI