Aralık 2014

Kredi kartı & kredi aidat ve dosya masraflarını geri alıyoruz diyenlere sakın itibar etmeyin, tuzağa düşmeyin !

km678uıo6ky

TÜDEF’ten yapılan yazılı açıklamada, tüketicilerin haklarını ararken aldanmamaları ve dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri için tüketici derneklerinden yardım alabileceklerine işaret edildi.Tüketicilerin bir süredir devam eden bankacılık işlemleri ücretleri ve son günler de kayıp-kaçak elektrik bedelleri için yetkisiz kişi ve firmalarca aldatılıp, istismar edildikleri ve dolandırıldıkları kaydedilen açıklamada, kişisel bilgi ve iletişim bilgilerinin de diğer güvensiz uygulama ve saldırgan reklamlara açık hale geldiği belirtildi.Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüketicilere kayıp-kaçak bedelinin, kredi kartı ve kredi masraflarının geri alınacağına dair kısa mesaj ile ya da bizzat radyo, TV, gazete ve dergiler ile bunların internet sayfalarına ilan, link vererek ulaşan bazı kişi ve firmalar, vatandaşlardan bu hizmetleri karşılığında para talep ediyorlar.

Devamını Oku

TMSF ‘ den yeni Adabank satış ihalesi !

jtyutuy

Resmi Gazete’nin 25/12/2014 tarihli sayısında yer alan ilana göre, Fon tarafından amme borçlularından haczedilen Adabank AŞ’nin yüzde 94,44 oranındaki hisselerinden oluşturulan Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün, “kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak” ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarıldığı kaydedildi.Muhammen bedelin 77,5 milyon dolar olduğu belirtilen ilanda, şartnamede belirtilen ön yeterlilik incelemesi için gerekli belgelerin en geç 28 Ocak 2015 tarihi saat 17.00’ye kadar Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü Satış Komisyonu’na teslim edilmesi gerektiği kaydedildi.Önyeterlilik incelemesi neticesinde, önyeterliliği geçen katılımcıların en geç 3 Şubat 2015 saat 17.00’ye kadar “Son Teklif Verme Tarihi Satış Komisyonu”na idari zarf, mali zarf ve Rekabet Kurumu bildirim zarflarından oluşan kapalı zarflarını verebileceği kaydedildi.

Devamını Oku

Vakıfbank ‘ tan yeni büyüme stratejisi ve personel alımı !

k7y89o87uo

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, banka olarak 2014 yılında da ülke ekonomisine katkılarını sürdürerek aktifleri içerisinde en büyük paya sahip olan kredilerdeki büyümeyi ve mevduat tabanındaki genişlemeyi devam ettirdiklerini anlattı.Kaynak çeşitlendirmesi ve kaynakların ortalama vadesinin uzatılması yönündeki çalışmalarını da sürdürdüklerini belirten Aydoğan, bu dönemde küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalara karşın karlarının olumlu bir seyir izlediğine dikkati çekti.Takipteki kredilerin tasfiyesine verdikleri büyük önem sayesinde, varlık satışı veya aktiften silme yapmamalarına rağmen, 2014 yılı içinde takipteki kredilerin artış hızının sektör ortalamasının altında gerçekleştiğini belirten Aydoğan, bu kredilerden sağlamış oldukları tahsilat artışı da dikkate alındığında, bu alanda çok önemli bir yol katettiklerini dile getirdi.Gelecek dönemde de aktif kalitesindeki iyileşmeyi ve sektör ortalamasının üzerindeki başarılı performanslarını sürdüreceklerini anlatan Aydoğan, Vakıfbank olarak güçlü sermaye yapısıyla daha büyük başarılara imza atarak ülke ekonomisine destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.Aydoğan, 2015 yılı karlılık, büyüme, mevduat ve kredi artış hedefleri hakkında şunları kaydetti:

Devamını Oku

Halkbank hisse bedelleri düştü !

k678o7yo

Borsa İstanbul’da geçen haftayı 13,85 liradan tamamlayan Halkbank payları, cuma günü akşam saatlerinde açıklanan yüzde 80 bedelli sermaye artırımı kararının ardından bugün, yüzde 2,52 düşüşle 13,50 liradan açıldı. Açılışın ardından en düşük 13,35 lirayı gören Halkbank payları, şu dakikalarda 13,40 – 13,50 lira aralığında dengelenmeye çalışıyor.Analistler, Halkbank’ın kuracağı katılım bankasının sermaye taahhüdü için kullanacağını açıkladığı 1 milyar liralık bedelli sermaye artırımının pay piyasası üzerinde satış baskısı oluşturduğunu belirterek, bu baskının kısa vade ile sınırlı kalmasını beklediklerini ifade ediyor. Orta ve uzun vade için genel görünümün değişmeyeceğini aktaran analistler, Halkbank pay piyasasında orta ve uzun vadeli hareketli ortalamaların 14,50 seviyelerinde kesiştiğine dikkati çekiyor. Analistler, Halkbank pay piyasasında 13 lira seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, 14 lira seviyesinin ise kısa vadede direnç konumuna geldiğini kaydediyor.

Devamını Oku

Halkbank 2015 yılında personel ve şube artırımına gidecek !

k678o7yo

2015’te önemli adımlar atacaklarını söyleyen Halkbank Genel Müdürü Taşkesenlioğlu “Hedefimiz dünyada ilk 150’ye girmek” dedi.Halkbank, 2015-2020 yılları için büyüme hedeflerini yeniden belirledi. 5 yıllık vizyonu çerçevesinde bilanço hedefini 100 milyar dolar olarak revize eden banka, bu hedef doğrultusunda sermayesini de artırma kararı aldı. Taşkesenlioğlu, 1 milyar lira sermayeyle girecekleri katılım bankacılığında önemli bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirterek “Dünyanın en büyük 150 bankası arasında yer almayı hedefliyoruz” dedi. Taşkesenlioğlu’nun verdiği bilgiye göre 1 milyarlık sermaye artırımıyla birlikte bankanın ödenmiş sermayesi 2 milyar 250 milyon TL’ye yükselecek. Yeni kurulacak katılım bankası yüzde 100 oranında Halkbank bağlı ortaklığı şeklinde faaliyet gösterecek. Katılım bankası için öngörülen sermayenin özellikle bedelli sermaye artışı ile temin edilmesini tercih ettiklerini belirten Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bu sayede Halkbank’ın gelecek 5 yıllık dönemdeki büyüme hedeflerine ulaşmak için gereken güçlü sermaye yapısına sahip olmasını ve katılım bankasının sermayesinin Halkbank’ın mevcut kaynakları dışında farklı bir kaynakla kurulmasını amaçladıklarını belirtti.

Devamını Oku

Bankaların Bedelli askerlik kredi kampanya yarışı tam gaz !

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bedelli müjdesini vermesinin ardından bankalar kredi verme yarışına girdi.1 Ocak 2015 itibariyle 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olanlar 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar.Bankaların talep ettikleri kredi tahsis ücretlerinin farklılık göstermesi benzer faiz oranlarında aylık ödeme tutarlarının değişmesine neden oluyor. İşte bankaların bedelli askerlik için sundukları kredilerin faiz oranları ve vadelerini beraberce inceleyelim dilerseniz :

Alternatifbank yüzde 1,09 faiz oranı 36 aya kadar vade imkanı sunuyor. Kredinin aylık ödeme miktarı 635 TL.

Akbank 12 ay vadede 1.17 faiz oranı ve 1.640 TL aylık ödeme seçeneği sunuyor 24 ay vadeli kredinin faiz oranı yüzde 1.51, aylık ödeme miktarı 889 TL . 36 ay vadeye 1.48 aylık faiz oranı uygulayan Akbank’tan bu krediyi alanlar aylık 640 TL ödeme yapacak.

Devamını Oku

Merkez bankası faiz kararını açıkladı !

hjtyjytj

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25 düzeyinde sabit tuttu.TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre PPK, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplandı. Kurul, TCMB bünyesindeki bankalar arası para piyasası ve Borsa İstanbul Repo-Ters Repo pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının sabit tutulmasına karar verdi. PPK, gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 11,25’te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,75’te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7,5’te sabit bıraktı.Kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25 düzeyinde sabit tuttu.Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalar arası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır (0) ve borç verme faiz oranı yüzde 12,75’te sabit bırakıldı.

Devamını Oku

Litvanya artık Avro kullanacak !

hjntyuı

AB’de avroyu kullanan 18 ülkenin yer aldığı Avro bölgesine yeni yılın başından itibaren Litvanya da girecek. Böylece Avro bölgesi 19 ülkeden oluşacak.Avroya geçiş için siyasi iradenin yanında bir dizi ekonomik kriterin yerine getirilmesi gerekiyor. Başvuran ülkelerden, bütçe açığının yüzde 3’ü aşmaması, kamu borçlarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının yüzde 60’ı geçmemesi ve enflasyonun AB’de en düşük orana sahip üç ülkenin ortalamasından 1,5 puandan fazla olmaması şartlarını karşılaması bekleniyor.Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Litvanya’nın 2013 yılında bütçe açığının GSYH’ye oranı yüzde 2,6, kamu borcunun GSYH’ye oranı yüzde 39 ve enflasyonu da yüzde 1,2 oldu. Nüfusu 2,9 milyonu bulan Baltık ülkesinde kişi başına düşen milli gelir de yaklaşık 11 bin 700 avro hesaplandı.Avro bölgesinin, Litvanya’nın katılımıyla genişlemeyi sürdürmesi, Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin sonraki adaylar olması bekleniyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI