Kasım 2014

Altın fiyatları için çok kritik referandum sona erdi !

altin-fiyatlari

Tüm altın piyasalarının gözü bugün İsviçre’de! Altının kaderi, İsviçrelilere bağlı zira bugün İsviçre Merkez Bankası, altın rezervlerini tüm rezervlerinin yüzde 20 seviyesinde tutmasını öneren teklif hakkında oy kullandı ve bu referandumdan “hayır” oyu çıktı.Halkın yüzde 76′ sı İsviçre Merkez Bankası’nın altın rezervlerini tüm rezervlerinin yüzde 20 seviyesinde tutmasını öneren teklifin oylandığı referandumda ret oyu kullandı.Referanduma ‘evet’ oyu çıksaydı İsviçre 5 yıl içinde dünya yıllık üretiminin yarısından fazlası oranında altın almak durumunda olacaktı.Bu da küresel altın fiyatlarını uçuracaktı. İsviçre merkez bankası referandum sonucu olumlu olsaydı 5y ıl içinde 1600 ton altın alacaktı. Yılda altın üretiminin ortalama 2.700 ton olduğu düşünülürse rakamın büyüklüğünün küresel altın fiyatlarını nasıl yukarı çekeceği anlaşılabilir.

Devamını Oku

Alman bankacılık sisteminin görünümü negatif !

hjtyjytj

Moody’s, resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nde uygulanan yeni bankacılık sisteminin Alman bankacılık sektörünün faaliyet ortamı üzerinde etkisini gösterdiğini belirterek, Alman bankacılık sisteminin 12-18 aylık görünümünün negatif olduğunu bildirdi.Öte yandan Moody\’s’in Kıdemli Analisti Andrea Wehmeier, “Alman bankaları yerel varlık kalitesini artırarak, ılımlı hane halkı borçlanma seviyesi ve yüksek tasarruf oranlarıyla istikrarını sürdürmeye devam edecektir” değerlendirmesini yaptı.Açıklamada, bankacılık sisteminin varlık kalitesinin iyi durumda olduğunun altı çizilirken, yerel piyasa algısının Almanya’nın bankacılık sektöründe takipteki alacakların bir miktar artış kaydedebileceğine işaret ettiği bildirildi.

Devamını Oku

Kredi çekerken oyuna gelmeyin !

yu5tuy

DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, “ABD tahvil faizleri yükseldiği bir dönemde bizdeki tahvil faizlerinin gerilemesi, ülkemizin risk priminin düşmesi anlamına geliyor” dedi.Prof. Dr. Ünsal Ban; siyasi ve ekonomik istikrarımızı hedef alan tezgâhların etkisinin her geçen gün azaldığını dikkat çekti.Gösterge tahvil faizindeki düşüşün ülkemizin siyasi ve ekonomik yapısına ilişkin algılamaların olumlu yönde olduğuna işaret ettiğine vurgu yapan Ban, “Bu süreçte makro ekonomik yapıya ilişkin göstergeler olması gereken seviyelere gelirken, dolar kuru ile gösterge tahvil faizinin gevşeme eğilimine girmesi, olumlu gidişin göstergeleri olarak dikkat çekiyor. Gösterge tahvil faizinin de yüzde 8’in altını zorlamaya başlaması son derece müspet bir gelişme. Gösterge tahvil faizlerindeki düşüş, dolaylı yoldan tüketici kredilerinin faizlerinin de düşmesini sağlıyor. Tüketici kredi faizlerindeki son 6-7 aylık eğilimi incelediğimizde, yıllık bazda ağırlıklı ortalama (ihtiyaç+taşıt+konut) faiz oranlarının yüzde 16’lardan yüzde 13 seviyelerine gerilediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.Bu olumlu yansımanın daha da belirgin hale gelmesi için, bazı bankaların brüt-net faiz oyununun görülmesi ve bozulmasının şart olduğunu söyleyen Ban; brüt-net faiz ayrımının önemine değinerek; “Brüt faiz, kredi işlemlerinde herhangi başka bir maliyet dikkate alınmadan hesaplanan baz faiz oranıdır. Bununla birlikte, kredi işleminin tamamlanmasına kadar geçen süreçte borçlu tarafın katlanmak durumunda olduğu vergi, sigorta, komisyon gibi başka maliyetler de bulunmaktadır. Dolayısıyla, kredi alanın katlandığı maliyet, ilk etapta ifade edilen faiz oranının üzerine çıkmaktadır. Bu kapsamda asıl maliyetin, masraf, gider, vs. eklenmesiyle elde edilen net faiz oranı üzerinden hesaplanması gerekmektedir” dedi.

Devamını Oku

Bankalar müşterileri ile dosya masrafında anlaşma yoluna gidiyor !

jhtyut

Dosya masrafı ve komisyon ücreti gibi adlar altında bankalarca alınan paraların iadesine yönelik tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 26 arttı. Yoğunluk sebebiyle iş yapamaz hale gelen mahkemeler bir yıl sonrasına gün verirken bankalar pazarlık için tüketiciyle masaya oturuyor.Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin, dosya masraflarının iadesi için tüketici hakem heyetlerine geçen yılın ilk 8 ayında 507 bin başvuru yapıldığını, bu yılın aynı döneminde ise bu sayının 642 bin 226’ya ulaştığını söyledi. Başvurular yüzünden tüketici hakem heyetlerinin dosya yükü altında ezildiklerini ve kuyruklar oluştuğunu belirten Ağaoğlu, “Tüketici hakem heyetlerine başvurular, geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 26 arttı. Tüketici mahkemeleri iş yapamaz hale geldi. Başvuruların yüzde 86’sı bankalarla ilgili. Başvuralar İstanbul’da ortalama iki kat arttı. Bazı ilçelerde ise neredeyse dörde kat artmış durumda. Gazi osman paşa ilçesinde geçen yıl 12 bin 500 başvuru bu yıl 50 bine yaklaştı. Yasa gereği başvuruları azami 6 ayda karara bağlaması gereken mahkemeler 1 yıl sonrasına gün veriyor. Başvuruların yüzde 91’i tüketici lehine sonuçlanıyor” dedi.

Devamını Oku

Bankaların aldığı haksız ücretleri geri alayım derken dolandırıcıların tuzağına düşmeyin !

5j567u75

Tüketicilerden her adımda para alan bankalara hukuk ‘DUR’ diyor. Son dönemde 60’dan fazla ücret alan bankaların bu soygununa BDDK el koymuş ama yinede 22 adet ücretin alınabilmesinin yolunu açmıştı. Büyük tepki çeken BDDK’nın bu kararı için Danıştay’a dava açıldı. Bütün bu gelişmeler yaşanırken tüketiciler de bankalardaki paralarını geri almayı sürdürüyor.Bunun için başvurular kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine yapılıyor. Hiçbir aracıya gerek duymadan siz de başvurunuzu kolayca yaparak paranızı geri alabilirsiniz. En çok alınan paralar kredi alırken ödediğimiz dosya masrafı, gereksiz yapılan sigorta ücretleri ve kredi kartı aidatlarında yoğunlaşıyor.Öncelikle ödediğiniz masrafla ilgili belgeleri toplayın. Bankalar kanun gereği bu belgeleri vermek zorunda. Bazı bankalar bunun için fahiş ücret istiyor. Bu parayı öderseniz de makbuzunu alın.

Devamını Oku

Albaraka Türk katılım bankasının kredi notu yükseldi !

images (1)

İslami Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu (IIRA) ve Dagong Global Kredi Derecelendirme Şirketi (Dagong) birlikte Albaraka Bankacılık Grubu’nun yatırım kredi derecelendirme puanını uzun vadede BBB+ ve kısa vadede A3 olarak açıkladı.IIRA aynı zamanda ulusal ölçekte Albaraka Bankacılık Gurubu’nun puanını A+ (bh) / A2 (bh) olarak belirledi. Bu iki derecelendirmenin de görünümü istikrarlıdır.Ayrıca IIRA, güçlü faizsiz bankacılık standartların benimsendiğini ve bütün paydaşların haklarının en üst seviyede korunduğunu gösteren İtibar Notu’nu da açıkladı. ABG’nin faizsiz bankacılık prensipleri açısından kurumsal yönetişimi ve varlık yönetimi IIRA tarafından ‘mükemmel’ notunu aldı.Albaraka Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, konuyla ilgili olarak, “Güçlü mali yapısı ve sunduğu ürün ve hizmetlerle kriz döneminde bile ülke ekonomisine destek veren ABG, Türkiye dâhil bölgedeki en diğer ülkelerde de en istikrarlı bankalardan birisidir. Bu nedenleri göz önünde bulunduran derecelendirme kuruluşu da Albaraka Grubu’nun notunu yükseltti. Türkiye ve diğer 11 ülkede bulunan Albaraka Grubu’nun iştirakleri sinerji oluşturarak faaliyet gösterdikleri ülkelerin ekonomilerine katkı sağlamaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Bankasya 80 şubesini kapattı !

images

Bankadan dün akşam KAP’a yapılan açıklamada, personel sayısının da 2013 sonuna göre 1,708 kişi azaldığı belirtilerek; söz konusu değişimin bankanın faaliyet giderlerini azaltarak 2015 kârlılığına katkı sağlayacağı ifade edildi.Bankamız finansal büyüklerinde meydana gelen değişim doğrultusunda, Bankamızın 80 adet şubesi diğer şubelerimiz ile birleştirilerek kapatılırken, personel sayımız 2013 yılı sonuna göre 1.708 kişi azalmıştır. Bankamız ölçeğinde meydana gelen söz konusu değişim faaliyet giderlerimizi azaltarak 2015 yılı karlılığımıza katkı sağlayacaktır.Geçen yıl üçüncü çeyrekte 60.6 milyon net kâr elde eden Bank Asya, bu yıl üçüncü çeyrekte, krediler ve mevduattaki düşüş ile gelirlerdeki azalmanın etkisiyle 301 milyon lira zarar açıklarken; bu yılın ilk dokuz ayında da 249.6 milyon lira zarar yazmıştı.

Altın fiyatları düştü, talep patladı !

altin-fiyatlari

Son yıllarda sürekli düşüş rekorları kıran altına ciddi talep gelmeye başladı.Dünya altın piyasasında yaşanan fiyat düşüşü ve kredi kartıyla alışverişte yeniden taksit imkanı getirilmesinin, yatırım amaçlı ve ziynet eşyası olarak altın alımını canlandırdığı bildirildi.İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, altın piyasasında yaşanan gelişmelerin, perakende pazara yansımalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, altında son 3 yılın en düşük fiyat seviyesinin yaşandığını belirterek, bunun yatırımcı için son derece cazip olduğunu dile getirdi.Baransel, piyasadaki fiyat düşüşünün yanı sıra altın alışverişinde 4 ay vadeyle sınırlı da olsa yeniden taksit imkanı tanınmasıyla perakende altın pazarına hareketlilik getirdiğini ve satışların yüzde 20 – 25 seviyesinde artığını ifade etti.

Powered by Calculate Your BMI