Ekim 2014

Kredi kartında en borçlu iller hangileri !

hhhrttttttth

İstanbul, yaklaşık 2 bin lira ile kişi başına en fazla kredi kartı borcuna sahip il oldu. İstanbul’u 1.395 liralık kart borcu ile Ankara, 1.330 liralık kart borcu ile Adana takip etti.Yılın ilk 6 ayında bankaların kredi kartı alacak tutarı toplam 76,5 milyar lira oldu. Böylece yurt genelinde kişi başına düşen kredi kartı borç tutarı ortalama 1.000 lira olarak hesaplandı.Nüfusa göre hesaplandığında İstanbul 2 bin lira ile kişi başına kart borcunun en fazla olduğu illerin başında geldi. Bu ili 1.395 lira ile Ankara, 1.330 lira ile Adana takip etti. Muğla, nüfusu 900 bin kişinin altında olmasına karşın kişi başına kredi kartı borcunun en fazla olduğu 4’üncü il olarak dikkati çekti.Bölgesel bazda değerlendirildiğinde Muğla, Ege Bölgesi’nde kişi başına en fazla kart borçlusu il olarak ön plana çıktı. İzmir de bin 186 lira ile 2’nci il olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de kişi başına en az kart borcu 124 lira ile Hakkari oldu. Doğu Anadolu’da kişi başına en fazla kart borcunun olduğu il 567 lira ile Erzincan olarak belirlendi.

Devamını Oku

” Dosya masrafı ” gitti, ” kredi tahsis ücreti ” geldi !

jhtyut

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların tüketicilerden aldığı dosya masrafının, “mutasyona uğrayıp” biraz da yasal haliyle “kredi tahsis ücreti” olduğunu belirterek, bu bedelin tüketici haklarına aykırılık teşkil ettiği iddiasıyla Danıştay’da dava açacaklarını söyledi.Ağaoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), 3 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği”ne göre, kredi kullananlardan alınan bedellere “tahsis ücreti” denildiğini belirtti.Bu ücretin, kullandırılan kredi anaparasının binde 5’ini geçemeyecek şekilde yasal hale getirildiğini dile getiren Ağaoğlu, “Örneğin bir tüketici 100 bin liralık konut kredisi kullandı. Tahsis ücreti bunun binde 5’i olan 500 liranın üzerinde olamayacak” dedi.Ağaoğlu, bankaların BDDK’ya başvurarak bu ücrete yeni bir isim verilmesi yönünde talepte bulunduğunu vurguladı.Kurumun, dosya masrafının adını değiştirip tahsis ücreti yaptığını anımsatan Ağaoğlu, “Yani bankaların tüketicilerden aldığı dosya masrafı mutasyona uğrayarak biraz da yasal haliyle ‘kredi tahsis ücreti’ oldu. Çünkü dosya masrafı adı lekelendi. Dosya masrafını yasal hale getirip tepki çekmektense yeni bir isim altında aynı yöntemle tüketiciden bedel alınmaya devam edildi. Sonuçta yine tüketiciyi mağdur eden bir durum söz konusu; tüketici haklarına aykırılık teşkil ediyor” ifadesini kullandı.

Devamını Oku

Bankaların kredi hacimlerinde düşüş gözleniyor !

hjtyjytj

Sürekli artış gösteren bankacılık sektörü kredi hacmi son zamanlarda düşme eğiliminde.Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, bir haftada yüzde 0,02 azalarak 10 Ekim itibarıyla 1 trilyon 199 milyar 777 milyon liraya geriledi.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bültenine göre, mali kesime verilen kredilerin toplamı aynı dönemde yüzde 0,33 düşüşle 28 milyar 969 milyon lira olarak gerçekleşti.Sektörün mali kesim hariç toplam kredi hacmi, bir önceki haftaya göre yüzde 0,01 artarak 1 trilyon 96 milyar 876 milyon liraya indi. Söz konusu rakam 3 Ekim’de 1 trilyon 96 milyar 747 milyon lira seviyesindeydi.Mali kesim hariç sektörün spot kredi toplamı da 155 milyar 279 milyon lira oldu.Bddk verilerine göre, tüketici kredileri tutarı bir haftada yüzde 0,08 artarak 272 milyar 242 milyon liraya ulaştı. Tüketici kredilerinin 120 milyar 402 milyon lirası konut, 6 milyar 896 milyon lirası taşıt, 93 milyar 892 milyon lirası ihtiyaç, 51 milyar 53 milyon lirası da diğer kredilerden oluştu.

Devamını Oku

En iyi katılım bankası Kuveyt Türk !

j678ı67uıtı

Katılım bankacılığı sektöründe 25 yıldır birçok başarıya imza atan Kuveyt Türk, dünyanın önemli ekonomi ve finans dergilerinden Global Finance dergisinin dünyanın en iyi bankalarını seçtiği ödüller arasında “Türkiye’deki en İyi Faizsiz Banka” ödülüne layık görüldü.11 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantısı ile eş zamanlı olarak Washington’da gerçekleştirilen törenin ardından ödülü alan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “Katılım bankacılığında başarılarla geçen 25’inci yılımızı bu ödülle taçlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ‘Sağlam bankacılık’ iş modeliyle sürdürdüğü istikrarlı ve güçlü büyümesine 2014’te de devam eden Kuveyt Türk, Türkiye’de katılım bankacılığındaki liderliğini korumaya devam ediyor” dedi.Kuveyt Türk’ün katılım bankacılığının gelişimini sürdürebilmek hedefiyle sektöre yenilikçi ürün ve hizmetler kazandırmaya çalıştığını vurgulayan Uyan, “Kuveyt Türk Ar-Ge Merkezi’nin geliştirdiği yeni BOA yazılımıyla sektörümüze ihtiyaç duyduğu yeni mekanizmalar sağlayacak, daha verimli operasyon süreçleri getirecek, bankacılık çalışanlarına ivme kazandıracağız. Katılım bankacılığının önemli yatırım elemanlarına da önümüzdeki dönemde yeni bakış açıları kazandıracağız. Bu hedefle son olarak gerçekleştirdiğimiz, hazine kira sertifikası ile emtia murabahasını birlikte kullanarak yerli yatırımcıya tek seferde satılan en yüksek tutarlı, 150 milyon TL’lik sukuk ihracı buna en iyi örnektir.” dedi. Uyan, sözlerini tamamlarken 2015 yılında Kuveyt Türk’ün yurt dışında şubeleşme çalışmalarına hız kazandıracaklarının mesajını da verdi.

Devamını Oku

Takasbank artık EACH üyesi !

jhtyut

Takasbank, Avrupa Merkezi Karşı Taraf Takas Kuruluşları Birliği’ne (EACH) üye oldu.Takasbank açıklamasına göre, 7 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen EACH Genel Kurul toplantısında Takasbank’ın üyelik başvurusu kabul edildi.Takasbank, 2 Eylül 2013 tarihi itibariyle Ödünç Pay Piyasası (ÖPP) ve 3 Mart 2014 tarihi itibariyle Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP), Merkezi Karşı Taraf (MKT) kuruluşu olarak alıcıya karşı satıcı satıcıya karşı ise alıcı konumuna geçerek piyasalarda gerçekleşen işlemlerin takasının tamamlanmasını taahhüt etmeye başladı.

Devamını Oku

Yapı kredi bankası yurt dışında banka kurma çalışmalarına başladı !

İhtiyaç kredi kampanyası

İhtiyaç kredi kampanyası

Yapı Kredi Bankası, yurt dışında daha kapsamlı bankacılık hizmeti sunarak kurumsal ve ticari segmentlerde müşteri tabanını genişletmek amacıyla, ada ülkesi Malta’da 60 milyon euro sermayeli yeni bir banka kurmayı kararlaştırdı.Yapı Kredi’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, bu kapsamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan alınan izin çerçevesinde başlanan “Yapı Kredi Malta”nın faaliyete geçmesi için ön iznin Malta yasal otoritesi tarafından verildiği belirtildi.Açıklamaya göre, yeni kurulacak banka olan Yapı Kredi Malta, Yapı Kredi’nin Hollanda’da bağlı ortaklığı Yapı Kredi Holding BV tarafından doğrudan kontrol edilecek.

Devamını Oku

Ziraat katılım bankası artık aramızda !

k68o6y

Devlet eliyle ilk kez katılım bankacılığı hizmeti verilmeye bugün başlandı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın geçtiğimiz aylarda katılım bankacılığı ile ilgili gerekli izinleri almasının ardından 6 ay gibi kısa bir sürede ilk hazırlıkları Ziraat Bankası tamamladı ve bugün Ziraat Katılım Bankası çatısı altında ilk şubesini Beyoğlu’nda açtı.Ziraat Katılım ile bugün başlayan süreci faizsiz bankacılık alanında tarihi bir adım olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ziraat’in ardından Vakıf Katılım ve Halk Katılım’ın da süratle sektöre girerek kamu alanında katılım bankacılığı sayısının 3’e çıkacağını söyledi.Açılışta, Ziraat Bankası’nın sadece bir banka değil aynı zamanda kara gün dostu olduğunu söyleyen Erdoğan, ”Çifçinin, tüccarın ve esnafın daima yanındadır. Paradan para kazanmaktan ziyade ekonominin gelişmesine katkı sağlayan bir bankadır. 16 milyar lira zarar ile devraldığımız Ziraat Bankası çok ciddi kar eden bir kuruluş haline geldi. 12 yıl önce çiftçiye yüzde 59 faiz ile kredi veriyordu. Şimdi ise yüzde 0 ile 8 arasında faiz ile kredi veriyor.” diye konuştu.Türkiye’de yüksek faiz ile rant elde edinen tefecilerin var olduğunu ve onların yaşanan bu gelişmelerden rahatsız olduğunu söyleyen Erdoğan, ”Yeni Türkiye halkımızın ümidi olurken bazılarının ise kabusu oldu. Allah vermesin ülkemizi dış güçler işgal etse bunlar destek olurlar.” dedi.

Devamını Oku

Kuveyt Türk ‘ ten kira sertifikası satış başarısı !

hn5679799967

Kuveyt Türk açıklamasına göre, Kuveyt Türk, nitelikli yerli yatırımcıya satılan en yüksek tutarlı sukuk ihracını gerçekleştirdi.Kuveyt Türk, 91 günlük sukuk ihracında yıllık yüzde 9,16, 175 günlük sukuk ihracında ise yıllık yüzde 9,95 getiri oranı sağladı.Portföy yönetim şirketleri, yatırım şirketleri ve yatırım fonlarından olduğu kadar nitelikli bireysel müşterilerden de kayda değer talep gören ihraçta, Kuveyt Türk ek satış hakkını kullanmasıyla 150 milyon liralık bir kira sertifikası satışı gerçekleştirdi.Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, bir ilke başarıyla imza attıklarını belirtti.Söz konusu ihracı yerel piyasada ilk defa kullanılan bir yapı ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Uyan, Türk Lirası cinsinden yapılan ihraçlarda ilk defa finansal kiralama varlıkları, Hazine Kira Sertifikası ile emtia murabahasını birlikte kullanarak bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirilmiş olduklarını bildirdi.Uyan, yatırımcıların Kuveyt Türk’e olan güvenlerini gösterdiğini belirterek, “Her seferinde daha başarılı yerel ve uluslararası Sukuk ihraçları gerçekleştirmeyi hedefleyerek katılım bankacılığı sektörünün gelişimine katkıda bulunacağız” ifadelerini kullandı.Kuveyt Türk Kurumsal Yatırım Uluslarararası Bankacılık ve Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Albayrak ise şunları kaydetti:

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI