Eylül 2014

Devlet katılım bankası kuruyor !

hjntyuı

CEO Club buluşmaları kapsamında banka genel müdürlerinin katılımıyla “Bankacılar Zirvesi” gerçekleştirdi.Aydın, burada yaptığı konuşmada, son yarım asra bakıldığı zaman çok sayıda kriz görüldüğünü belirterek, bunların global kriz diye adlandırılan son kriz kadar görünür olmamasının, bu krizlerin genelde gelişmekte olan ülkelerde yaşanmasından kaynakladığını söyledi.Son krizin gelişmiş ülkelerde meydana gelmesinin daha kalıcı etkileri olduğuna dikkati çeken Aydın, global krizin henüz bitmediğini kaydetti.Yaşanan global krizde bazı ülkelerin ve sektörlerin kazandığını bazı ülkeler ve sektörlerin ise kaybettiğini vurgulayan Aydın, şunları aktardı:

“Kriz küresel olunca çözümünün de küresel olması lazım. Herkesin temsil edildiği yapılar iyi ama çözüm gerektiğinde, siyasi kararlılık gerektiğinde, bunlar bugünkü modern yapıda zaman zaman yerine getirilemiyor. İşte Avrupa Birliği’nde (AB) yaşadığımız durum o. ABD’de biraz daha dengeleyici gelişmeler oldu ama AB’de bunu göremiyoruz. Çünkü AB’de çok yapılı bir durum var. Bunun çözümü için siyasi irade gerekiyor. Siyasi irade karar alamayıp iş merkez bankalarına bırakılıyor. Çözüm de gecikiyor.

Devamını Oku

Bankalar artık her işlem için müşterisinden onay alacak !

j6t5y8ıutuj

Finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin esasları belirleyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yönetmeliği bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.Buna göre, finansal tüketiciler ile yapılacak sözleşmeler kapsamında sunulacak ürün veya hizmetlerin ücret tarifesini ve bilgi verilmesi gereken diğer hususları göstermek üzere sözleşmeye ilişkin her bir ürün veya hizmetin asgari olarak; adı ya da tanımı, vadesi ya da süresi, tahsil edilecek faiz, kâr payı veya ücret kalemleri ile bunların tahsil yöntemi, geçerli olduğu süre, geçerlilik süresi sonunda yapılacak değişikliğin tutarı, oranı ya da değişikliğin hangi esasa göre yapılacağı hususlarını içerecek şekilde bilgilendirme formu hazırlanması zorunlu olacak.Bilgilendirme formu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilecek. Sözleşmenin yazılı olarak kurulması durumunda bu formun taraflarca imzalanmış bir nüshasının finansal tüketiciye verilmesi zorunlu tutuldu. Ürün veya hizmetlere ilişkin sigorta sözleşmeleri, ürün veya hizmetlere ilişkin sözleşmelerden ayrı olarak düzenlenecek.Bir takvim yılı içinde ücretlerde, Türkiye İstatistik Kurumunca bir önceki yıl sonu itibariyle açıklanan yıllık tüketici fiyatları endeksi artış oranının 1.2 katı ve üzerinde artış yapılabilmesi için finansal tüketiciden onay alınması gerekiyor.

Devamını Oku

Altın artık güvenli liman değil !

altin-fiyatlari

2013’te yüzde 28 düşerek bin 204 dolara gerileyen altının ons fiyatı, bin 206 dolarla son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi.İki yıllık düşüş yüzde 33’e ulaştı. Aynı dönemde Türkiye’de de Cumhuriyet altınının satış fiyatı 750 liradan 602 TL’ye düştü. Dolarda yaşanan yükseliş ve Çin’den alım yönünde destek gelmemesi düşüşü hızlandırdı. Analistler bin 200 dolar desteğinin kırılması durumunda, altının ons fiyatının bin dolara inebileceğini belirtiyor. Fiziki talebin azalmaya devam etmesi ve ABD ekonomisindeki toparlanmanın altın fiyatlarını düşürdüğünü belirten İntegral Menkul Değerler Satış Pazarlama Direktörü İbrahim Taşdoğan, Fed’in para politikasında sıkılaşmaya devam etmesinin düşüş trendinin devamına yol açabileceğini ifade etti. Fed beklentileri dahilinde yatırım tercihinin dolara kaymasıyla birlikte altının hem güvenli liman hem de yatırım aracı olma özelliğini geride bırakmaya başladığının altını çizen Taşdoğan, fiyatlarda yeni dip seviyelerin görülebileceğini söyledi.Taşdoğan, 2014’ün ikinci çeyreğinde 964 ton olan altın talebinin, 2013 ikinci çeyreğinde bin 148 ton seviyesinde bulunduğunu hatırlattı. Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ise altının ons fiyatında bin 900’lü seviyelerden başlayan düzeltme sürecinin aşağı yönlü bir trende dönüştüğünü ve düşüşün devam edeceğini ifade etti. Altın fiyatları ile ilgili teknik değerlendirmede bulunan Paksoy, “Bin 200 seviyesinin altına geçişlerde 1.000-1.050 aralığına doğru hızlı bir geri çekilme olabilir” dedi.

Devamını Oku

Altın fiyatları allak bullak aman dikkat !

altin-fiyatlari

8 ayın en düşüğüne gerileyen altın fiyatları ons başına 1208 dolardan 1224 dolara yükseldi. Petrol fiyatları ise Ortadoğu’da IŞİD’e karşı operasyona rağmen düşmeye devam ediyor.Yatırımcıların hisse senedi piyasalarından kaçınmaya devam etmeleri ile altında yükseliş sürüyor. Şu sıralar Aralık vadeli altın 1225.30 dolardan, Aralık vadeli gümüş ise 17.83 dolardan işlem görüyor.Altın fiyatları Pazartesi günü başlayan yükselişi Salı günü de sürdürmeyi başardı. FactSet’e göre günü yukarıda kapatmayı başaran gümüş yine de dört yılın düşük seviyelerinin yakınlarında işlem görüyor.Marex Spectron değerli metaller birimi yöneticisi David Govett, altının son üç yıldır gördüğü aşağı yönlü baskıda kırılma olmuş olabileceğini belirtti.Altında yön tahlili için her zaman olduğu gibi doların takip edilmesini tavsiye eden Govett konu hakkında, “Yakın vadede aşağı yönlü gidiş görebileceğimizi düşünüyorum. Yukarı yönde önemli bir kazanç beklemiyorum” diye konuştu.Diğer değerli metallere bakıldığında; Aralık vadeli paladyum 821 dolardan, Ekim vadeli platinyum 1338 dolardan işlem görüyor.ABD ve müttefiklerinin dünyanın önemli petrol bölgesinde IŞİD güçlerine karşı yürüttükleri hava saldırılarına rağmen, petrol fiyatlarındaki düşüş sürüyor.

Devamını Oku

Suud arabistan ‘ tan bankasından Bankasya ‘ ya kredi desteği !

cropped-kredikartimagduru11.png

Bank Asya, Suudi Arabistan tarafından petrol dışı malların ihracatını artırmak ve ithalatçı firmalara kredi ve sigorta kolaylığı tanımak için hayata geçirilen Saudi Export Program (SEP) ile anlaşma yeniledi.Bankanın SEP ile 40 milyon dolar olan kredi anlaşması 60 milyon dolara çıkarıldı.Zaman’ın haberine göre, anlaşma ile Suudi Arabistan menşeli petrol ve ham petrol dışı ürün ithalatı yapan şirketler, Bank Asya kanalı ile 3 seneye varan vade ve rekabetçi fiyatlarla kredi kullanabiliyor. Şu an Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye ithalat yapan firmalara tüketim, bozulmayan gıda malzemeleri ve endüstriyel hammaddeler için bir seneye kadar; uzun ömürlü bozulmayan gıda malzemeleri, tüketim malzemeleri, işlenmiş ürünler ve yedek parçalar için 3 seneye kadar vade imkânı tanınıyor.

Banka borçluları bankaların pençesinden kurtulmak isterken aracı finans kurumlarının eline düşüyor !

jtuıtukty

Ana borcu ödeyemeyen vatandaşlar bu sefer de katlanmış faizlerle karşı karşıya kalıyor.Bankalar, borçlu müşterilerinin dosyalarını aracı finans kurumlarına devrediyor borcu olan vatandaşlar ise artık bankayla değil aradaki kurumla muhatap oluyor. Ancak borçlu vatandaşlar bu kurumların, ana borcun üzerine çok fazla faiz koyduğunu belirtirken, ödeme koşullarının daha da zorlaştırıldığından yakınıyor.

Vatandaşların şikayetlerinden bazıları şöyle:

“Bankaya olan kredi kartı borcum bir firmaya devredildi. Geçen hafta mesaj attılar 6 bin 500 lira anapara 12 ay taksitle ödeyebilirsiniz. Büyük bir heyecanla dosya yetkilisi görevliyi aradım. Dosyama maaş haciz uygulanacakmış ayrıca borç 21 bin liraya çıkmış…Bu nasıl vicdan? Yemeye ekmek bulamıyoruz 21 bin lirayı nereden bulalım? Neden mesaj attınız? Size zaten 3 bin lira ödedim. Bu bayram hürmetine indirim yapın, anaparayı ödeyeyim kapatalım bu işi. Personeliniz de çocuk azarlar gibi azarlamasın lütfen…”

“Firma görevlisi konuşurken insanların yüzüne neden telefonu kapatıyor anlamam, insanlara cevap vermek yerine telefonu insanın yüzüne kapamakta ne oluyor? Size olumlu olmayan ne kadar söz söylesek haklı olduğumuzu düşünüyorum. 8 bin 500 liralık bir borç yapılandırılmasında 12 bin lira ödedik ve hala 4 bin lira borcumuz olduğu söyleniyor bu yaptığınıza ne denir? Yasal yollarda hakkımızı arayacağız…”

Devamını Oku

Bankaların hakem heyetlerini değil, devletin tüketici hakem heyetlerini tercih edin !

j657ı6tyı6yık

Ücret ve komisyonları kısılan bankaların tüketiciye son kazığı ‘hakem heyeti’ oldu. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 81 il ve 892 ilçede kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetleri’nin alternatifini kurarak müşteri şikâyetlerini bankalar lehine çevirmeye başladı.Tüketicilerin hakkını bir nevi mahkeme öncesi nihai karar organı gibi görev yaparak koruyan hakem heyetlerine yapılan şikâyet başvurularının yüzde 93’ü tüketici lehine sonuçlanırken, bankaların kurduğu heyette işler tersine döndü.TBB bünyesindeki Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne gelen şikâyetlerin sadece yüzde 10’u tüketici lehine sonuçlandırılıyor. Bankaların tüketici hakem heyetleri beş asıl beş de yedek üyeden oluşuyor. Aralarında tüketicinin hakkını savunacak tek bir üye dahi bulunmuyor. 5 asil, 5 yedek üyeden oluşan heyetin 6 kişisini TBB’ye üye bankalar belirliyor.Kalan iki asil ve iki yedek üyeyi de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu görevlendiriyor. Yani karar yeter sayısı bankaların elinde. Ağırlığı banka temsilcilerinden oluşan heyetin broşüründe ise “Yazdığınız dilekçenizde, ‘var ise zararımın bulunup tarafıma ödenmesi’, ‘mağduriyetimin giderilmesi’, ‘bütün bu işlemlerden doğan zararımın giderilmesi’ gibi ibarelere yer vermeyin” uyarısı yapılıyor.

Devamını Oku

Kredi kartı sayısında artış var !

kredi kartı

BKM verilerine göre, kredi kartı sayısı son bir yıllık dönemde 600 bin artarak, 57,1 milyona ulaştı.BKM verilerine göre, 2013 Ağustos – 2014 Ağustos aylarını kapsayan son bir yıllık dönemde toplam kart sayısı yüzde 4 artarak 153,2 milyondan 159,3 milyona yükseldi.Geçen yıl ağustos ayında 56,5 milyon kredi kartı bulunuyordu. Banka kartı sayısı ise aynı dönemde yüzde 6 artarak 96,6 milyondan 102,2 milyona yükseldi. Banka kartı sayısı son bir yıllık dönemde 5,6 milyon artış gösterdi.Bu yıl Ağustos ayında kredi kartı ile yapılan ödeme tutarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 artarak 37,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.Geçen yıl Ağustos ayında kredi kartı ile 32,5 milyar lira tutarında ödeme yapılmıştı. Banka kartları ile 2,7 milyar lira tutarında ödeme yapılırken toplam kartlı ödeme adedi içinde banka kartlarının payı yüzde 21 oldu. Bu oran geçen yıl Ağustos ayında yüzde 18 düzeyindeydi.

Taksitli kredi kartı ödemeleri Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8 gerileyerek 8,3 milyar lira oldu. Geçen yıl Ağustos ayında yüzde 28 olan taksitli ödemelerin payı bu yıl Ağustos ayında yüzde 22 oldu. Buna karşın, taksitsiz ödemelerde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26 büyüme gerçekleşti.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI