Ağustos 2014

Bankaların ” krediniz hazır ” vb. tarzı SMS mesajlarına sakın aldanmayın !

h57u

Bankaların ‘krediniz hazır’ tarzı kısa mesaj servisi (SMS) bildirimleri can yakmaya başladı.Tüketici Kanunu’nda “Kredi talep eden kişinin bankaya şahsen başvurması gerekir” maddesi olmasına karşın, bankalar SMS mesajlarıyla otomatik olarak kredi kullandırıyor.Son dönemlerde bankaların kredi pazarlamak için kullandıkları bu vahşi pazarlama yöntemiyle binlerce kişiyi borçlandırdıkları öğrenildi.Özellikle 2009’dan sonra küresel sermayenin Türk bankalarına akmasıyla ellerinde bulunan yüklü miktardaki parayı satmak için her yolu deneyen bankalar, bu konuda çalışanlarına da ‘mobbing’ uygulamaktan kaçınmıyor.16 yıllık bankacıyken bu tür baskılara boyun eğmediği için şube müdürlüğü görevinden atılan Önder Karaçay, yaşananları anlattı.Hafta sonları bile çalışmaya zorlandıklarını ve merkezden gelen ‘sorunsuz müşteri’ listelerine göre kredi için SMS attıklarını söyleyen Karaçay, “SMS’le bildirilen krediyi almak için müşterinin şubeye gidip imza atması gerekiyor. Bunu bilenler istemiyorlarsa şubeye gitmiyor. Ancak, bilmeyen o kadar çok insan var ki, çoğunluğu kredi çıktı diye gidiyor. Bu kişilerin kredi belgelerindeki tarih, şubeye geldikleri günden önceki döneme göre yazılıyor. Yani tüketici daha önce şubeye gelerek başvurmuş gibi gösteriliyor” dedi.

Devamını Oku

Bankasya kredilerini geri çağırıyor !

images

Bank Asya yaşadığı sıkıntılı günler nedeniyle bir dizi tasarruf önlemi almaya başladı.9 aylık verileri, mali durumundaki bozulmayı özetleyen Bank Asya, çareyi kredileri erken geri çağırmada arıyor.Banka yönetiminin, 1 milyon TL’nin üzerindeki kredileri geri çağırmak için şubelere talimat verdiği öğrenildi. Sabah’ın haberine göre, bankanın 2013 sonunda 20.7 milyar lira olan kredi hacmi, bu yılın 6 aylık döneminde 14.9 milyar liraya indi. Haziran sonu itibarıyla Bank Asya’nın kredi hacminin 3.2 milyarı kısa vadeli, 9.2 milyarı ise orta ve uzun vadeli.Bankanın tüketici kredisi hacmi 2 milyar 572 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Kredi hacmindeki sert daralmada da müşterilerin kredilerini iskontolu olarak geri çağırmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Fibabank ‘ a BDDK ‘ dan bir faaliyet izni daha !

klyuouoluyly

BDDK, Fibabanka’ya bağlı ortaklığına çeşitli alanlarda destek/danışmanlık hizmeti sağlayabilmesi için izin verdi.Konuya ilişkin Kurul kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.Buna göre, Fibabanka AŞ tarafından ilgili mevzuat uyarınca, bağlı ortaklığına idari işler ve satın alma, hukuk, insan kaynakları, iç kontrol ve teftiş, risk yönetimi, mevzuat ve uyum, operasyonel süreçler ve eğitim alanlarında destek/danışmanlık hizmeti sağlaması hususunda izin verildi.

Konut sektörü ve kredileri S.O.S mi veriyor !

h5utuıtyuj

Ekonominin lokomotif sektörü olan konut sektörü geçtiğimiz günlerde açıklanan Temmuz ayı oranlarının tedirginliğini yaşıyor.Çünkü TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre konut satışları Temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 20,2’lik azalma ile sert bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz yılın aynı ayında 106 bin olan satış rakamı bu sene 21 bin birden azalarak 85 bin seviyelerine geriledi.Yaşanan düşüş akıllara hemen 1 milyon stoklu konut sektöründe ‘’Yeni bir kriz kapıda mı ?’’ sorusunu getirtti.Sektör temsilcilerinin yaptığı açıklamalara göre; bu ciddi düşüşün perde arkasında geride bırakılan Ramazan ayı ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte sektörü ciddi anlamda etkileyen yeni KDV uygulaması ve Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararları yatıyor.Kriz söylentilerinin aksine seçimlerin atlatılması ile birlikte ülke genelinde dağılan karamsar siyasi havanın sektöre önümüzdeki Eylül-Ekim ayları için doping etkisi yaratacağını söyleyen sektör temsilcileri yeni konut projeleri için ise yüzde 15’lik bir zammın kapıda olduğunu söylüyor.

2014’ün ilk sekiz ayının seçim gündemi ile geçmesi ve seçim dönemlerindeki belirsiz siyasi ortamın ister istemez gayrimenkul sektörünü de olumsuz etkilediğini belirten Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Türkiye’ye yakın coğrafyalardaki olayların da düşen satışlarda etkisi olmuş olabileceğini belirterek,

Devamını Oku

Merkez bankası beklenen faiz açıklamasını yaptı !

j6t5y8ıutuj

Hükümet kanadından yapılan bütün baskılara rağmen Merkez bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.Merkez Bankası Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.Merkez Bankası Para Politikası Kurulu aldığı karar sonrasında faizleri değiştirmedi. Merkez’in aldığı bu karar sonrasında Politika Faizi 8.25’de sabit kaldı.Merkez Bankası öte taraftan borçlanma faiz oranı ise yüzde 7,5 düzeyinde sabit tuttu.Faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranı yüzde 12’den yüzde 11,25’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5’ten yüzde 10,75’e indirdi.

İngiliz bankasına 14.5 milyon sterlin para cezası !

hjntyuı

RBS, müşterilerini mortgage kredilerine ilişkin doğru bilgilendirmediği gerekçesiyle 14,5 milyon sterlin cezaya çarptırıldı.İngiltere’nin önde gelen bankalarından Royal Bank of Scotland’ın (RBS) müşterilerini mortgage kredilerine ilişkin doğru bilgilendirmediği gerekçesiyle 14, 5 milyon sterlin ceza ödemesi kararlaştırıldı.İngiliz Finansal Denetim Otoritesi (FCA) açıklamasına göre, RBS’in 2012 yılına ait konut satışlarına ilişkin yapılan iki incelemede, toplam satışların yarısından fazlasında danışmanlığın net bir şekilde yapılmadığı belirtildi.İncelemeler sonucunda RBS’in mortgage kredilerine başvurmak isteyen müşterilerinin, bütçelerini değerlendirerek, onlara uygun önerilerde bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Bankanın incelenen 164 konut satışından sadece ikisinde gerekli standartların tutturulduğunu gördük” ifadesine yer verildi.RBS Üst Yöneticisi Ross McEwan ise bankanın konut kredilerine ilişkin bu hatasının kabul edilemez olduğunu, bu gibi hataların yapılmaması gerektiğini kaydetti.

McEwan, “Mortgage kredisinin alınması bir insanın hayatındaki en önemli anlardan biri. Tüm müşterilerimiz kararlarını alırken bizden en iyi hizmet bekleme hakkına sahip. Açık bir şekilde bankanın geçmişte bu işi doğru yapmadığı görülüyor” dedi.

Devamını Oku

Tüketici hakem heyetinden vatandaş lehine bir karar daha !

yu5tuy

Tüketici sorunları hakem heyeti, bankanın dosya masrafı olarak kestiği bin 680 liranın iadesine karar verdi.Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde tüketici sorunları hakem heyeti, kredi kullanan tüketiciden dosya masrafı olarak kesilen bin 680 liranın iadesine karar verdi.Dosya masrafı adıyla alınan ücretin iadesi için kredi kullandığı bankaya müracaat eden belediye temizlik işçisi Turgay Ertürk, olumsuz yanıt alınca konuyu Alaplı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine taşıdı.Hakem heyeti, tüketiciyi haklı bularak komisyon ve masraf olarak kesilen paranın iadesine karar verdi.Ertürk, yaptığı açıklamada, 3 yıl önce ev satın almak için bankadan kredi kullandığını söyledi.

Devamını Oku

Halkbank, Sırbistan bankasını alıyor !

m6uıo68oı

Bir sürü sorunla uzun zaman gündemi meşgul eden Halkbank Sırbistan ‘ da banka satın alma kararı ver, hatta fiyat teklifinde bile bulundu.Halkbank, Cacanska Banka hisselerinin alımı için fiyat teklifinde bulundu.Halkbank, Sırbistan’daki Cacanska Banka AD’nin satışa sunulan yüzde 76,76’lık hisselerinin satın alınması için fiyat teklifinde bulundu.Türkiye Halk Bankası AŞ’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamasında, “Bankamız Yönetim Kurulu Kararı uyarınca; Bankamızca yapılan finansal inceleme sonucunda, Sırbistan’da bankacılık faaliyetinde bulunan Cacanska Banka AD’nin satışa sunulan yüzde 76,76’lık hisselerinin satın alınması için fiyat teklifinde bulunulmuş olup gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Powered by Calculate Your BMI