Haziran 2014

Bankalar kredi kartına taksit yasağını delmenin yeni yollarını buldu !

ju678976ı865

Taksitli satış düzenlemesiyle sarsılan teknoloji mağazaları, banka desteğiyle eski günlerine dönmeye çalışıyor. Mağaza içine açılan banka şubeleriyle 5 dakikada kredi kullandırmaya başlayan şirketler, 36 aya kadar taksit yapabiliyor.Cep telefonlarına yönelik kredi kartına yapılan taksitlerin yasaklanmasının yanı sıra tüm elektronik ürünlere 9 ay taksit sınırlaması teknoloji mağazalarını harekete geçirdi. Hürriyet’ten Ahmet Can’ın haberine göre, bankalarla anlaşma yoluna giden mağazalar, müşterilerine başta cep telefonu olmak üzere tüm ürünlere 36 ay taksit yapabilmeye başladı. Şirketlerden paylaşılan bilgilere göre Bimeks ile Bank Pozitif, Gold Bilgisayar ile Türkiye Finans, Media Markt ile Denizbank, Teknosa ile ING Bank ve Vatan Bilgisayar ile Odeabank anlaşmaya vardı. Bankalar teknoloji mağazalarının içine kurduğu küçük şubelerle başvurarak müşterilere tüketici kredisi verebiliyor.

Yaklaşık 5 dakika süren işlemlerden sonra 15 bin TL’ye kadar tüketici kredisi kullanabilmek mümkün. Kredilerdeki aylık faiz oranlarıysa yüzde 0.99’dan başlıyor. Örneğin 1000 TL’lik tüketici kredisi kullanan bir tüketici, 12 ay boyunda 90 TL taksit ödüyor. 36 aylık alınan kredilerdeyse aylık faiz oranı yüzde 1.59’a kadar çıkyor. Başka bir deyişle 15 bin TL’lik kredi çeken bir tüketici, 36 ay boyunca 569 TL’lik taksite ödüyor. Bazı teknoloji mağazalarının bankalarla yaptıkları anlaşmalarda ise belli bir limite kadar faizsiz tüketici kredisi kullanabilmek mümkün oluyor.Teknoloji mağazası Vatan Bilgisayarın Genel Müdürü Hasan Vatan, 83 şubesinde tüketici kredisi kullandırmaya başladıklarını ifade ederek, “Tüketiciler yavaş yavaş kredi imkanından haberdar oluyor. Bu da tüm satışlar içinde tüketici kullananların sayısını arttırıyor. Ayrıca bankalardan da farklı çalışmalar geliyor. Örneğin, mağazada kredi kartından tek çekim olarak alınan bir ürün, bankaya giderek tüketici kredisine dömüştürülebiliyor” dedi. Gold Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir ise genel satışlarda kredi kullanımının oldukça düşük olduğunu söyleyerek, tüketicilerin bu yöntemi daha yeni öğrenmeye başladığını kaydetti.

Devamını Oku

Vatandaşın en çok şikayet konusu yine bankalar !

lmlnjkonjkbj

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy, tüketici hakem heyetlerine geçen yıl 846 bin başvuru yapıldığını belirterek, “Bu başvuruların yüzde 70’i bankacılık sektörüyle ilgili” dedi.Gebze Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Ersoy, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile ilgili bilgi verdi. Ersoy, ilk tüketiciyi koruma kanununun, ekonomi ve teknolojideki gelişmeler, AB uyum süreci gibi çeşitli etkenler nedeniyle tekrar düzenlenerek 2011 yılında değiştirildiğini kaydetti.Yeni kanunun, tüketicilere ve üreticilere getirdiği yükümlülükleri anlatan Ramazan Ersoy, şunları söyledi:

“Türkiye’de 76 milyon insan tüketici. İnsanlar birtakım neden ve beklentilerle bir mal satın alıyor. Bu satın almış olduğu mal hizmetinde beklentisini karşılamıyorsa, mal ayıplı veya özürlü ise bu mala bir bedel ödeyen insanın ister istemez canı yanıyor. Bunu bir ‘kul hakkı’ olarak değerlendirmek mümkün. Bugün artık dünya küresel bir köye dönüştü. Sınırların ekonomik anlamda kalktığı, insanların elektronik ortamda birçok ürünü satın alındığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu ülkemizde sadece bizleri değil, ülkemize gelen 25 milyon turisti de ilgilendiriyor.”

Devamını Oku

Banka kredi kartı ve kredi kullanımı arttı !

h5yu6567

Mevduat bankalarının tüketici kredileri, 13 Haziran ile biten haftada bir önceki haftaya göre yüzde 0,53 artışla 247,4 milyar liraya, kredi kartı harcama tutarı ise yüzde 0,49 yükselişle 84,8 milyar liraya çıktı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para ve banka istatistiklerine göre, 13 Haziran ile biten haftada mevduat bankalarının tüketici kredileri yüzde 0,53 artarak 247 milyar 390 milyon 282 bin lira, kredi kartı harcama tutarı da yüzde 0,49 yükselerek 84 milyar 806 milyon 160 bin lira oldu. Söz konusu dönemde taksitli ticari krediler ise yüzde 0,74 artışla 132 milyar 706 milyon 825 bin liraya ulaştı.Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 104 milyar 810 milyon 864 bin lirası konut, 6 milyar 991 milyon 308 bin lirası taşıt ve 135 milyar 588 milyon 110 bin lirası diğer kredilerden oluştu. Geçen yılın aynı dönemine oranla mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 17,48 ve taksitli ticari krediler yüzde 32,74 artış kaydetti.

Devamını Oku

Bankaların aidatsız kredi kartı oyununa dikkat !

n5t6yuı65t

Tanıtımlarda aidatsız kredi kartı imkanı sunduğunu belirten bankalar, müşterilerinden aidat almaya devam ediyor.Kart sahiplerinden şikayet yağıyor. Şikayetvar’ın haberine göre: Bankaların, aidatsız kredi kartlarını tercih edenler büyük şok yaşıyor. Tanıtımlarda aidat ödenemeyeceğinin belirtilmesine rağmen aylık ekstrelerini kontrol eden kullanıcılar 15 TL ile 70 TL arasında kart aidatı kesildiğini iddia ediyor.Kesilen kart aidatlarının iade edilmesini talep eden tüketiciler, bankacılık sektörünün şikayet sayısında büyük artış yaşanmasına neden oluyor.Tanıtımlarda aidat alınmayacağını belirten bankaların ücret almasını haksız kazanç olarak değerlendiren vatandaşların şikayetlerinden bazıları şöyle:

“Bankadan iş yerime gelen iki bayan kart çıkartmak istediler. Kart geldi elime bir alışveriş yaptım hemen 65 TL aidat geldi! Kart aidatım iptal edilmeyecek ise mahkemeye başvuru yapacağım”

Devamını Oku

Aktifbank ‘ a 100 milyon dolarlık finansman desteği !

yu5tuy

“Credit Suisse” Londra Şubesi Aktif Bank’a 4 yıl vadeli 100 milyon USD karşılığı Türk Lirası tutarında finansman sağladı.Aktif Bank, uluslararası finansman firmalarından finansman sağlama kabiliyetini kanıtladı. Credit Suisse AG -“Credit Suisse” Londra Şubesi, Aktif Bank’a 4 yıl vadeli finansman sağladı. 16 Haziran’da, 100 milyon USD karşılığı Türk Lirası cinsinden fonlama yapıldı.Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, anlaşma ile ilgili olarak “Bu anlaşma, Aktif Bank’a uluslararası piyasalar nezdinde duyulan güvenin net göstergesidir. Türkiye’nin en büyük yatırım bankasıyız. Kurumsalın yanı sıra perakende işlere de yatırım yapıyoruz. Perakende işlere yaptığımız yatırım ve iş çözümlerimiz ile PTT iş yerlerinden bakkallara, beyaz eşya ve mobilya mağazalarından benzin istasyonlarına kadar 10.000’nin üzerinde temas noktasında ürün ve hizmetlerini sunan, yüzbinlerce adette ve milyarlarca tutarda kredi veren, milyonlarca lira para transferi, sigorta ve tahsilat işlemleri yapan güçlü ve önde gelen bir konumundayız. İhtiyaç kredilerinde 49 banka arasında Türkiye’nin en büyük 13. bankasıyız. Dağıtım kanallarında doğru konumlanmada gösterdiğimiz başarı bize sadece finansal getiriler sağlamadı. Konumumuz, aralarında “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” ve “Avrupa’nın En Yenilikçi Dağıtım Kanalı” ödülleri de olan dünya çapında bir çok ödülle defalarca tescillendi.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

ABD ‘ den Fransız bankasına 6.6 milyar avroluk rekor ceza !

hjntyuı

Fransız televizyon kanalları, BNP Paribas’nın 5,9 ile 6,6 milyar avro arası bir para cezası ödeyerek, ABD yargısıyla uzlaşacağını duyurdu.ABD yargısının, Fransa’nın en büyük bankalarından BNP Paribas’ya İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımların ihlal edildiği gerekçesiyle açtığı soruşturma çerçevesinde tarafların uzlaşmaya yakın olduğu bildirildi.Geçen ay yapılan açıklamalarda, ABD yargısının vereceği cezanın miktarı 7,35 milyar avro olarak açıklanmıştı.Söz konusu ceza, ABD ve Fransa arasında diplomatik krize yol açmıştı. Fransa, ABD ve AB arasında yürütülen Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin söz konusu ceza nedeniyle olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulunmuştu.Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ABD Başkanı Barack Obama’ya yazdığı mektupta yargının konuya daha makul yaklaşmasını istemiş ve olası para cezasının orantısız olduğu görüşünü ifade etmişti.

Devamını Oku

Altın fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselişine kuyumcularda şaştı kaldı !

y5utuj

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı Irak’ta yaşanan kaosun etkisi ile dün 1.322 dolara yükselirken, böylece son iki haftada yatırımcısına yaklaşık yüzde 5,5 kazandırdı. İçeride altının gram fiyatı ise 83 liradan 90 liraya yükseldi. Bu artış altın sektörü temsilcilerini de şaşırttı.Irak’ta yaşanan kaosun jeopolitik riskleri artırması ve ABD başkanı Barack Obama’nın Irak’a, sayıları 300’e kadar olmak üzere ilave Amerikalı askeri danışman göndermeye ve Bağdat ile Kuzey Irak’ta ortak operasyon merkezleri oluşturmaya hazır olduklarını söylemesinin ardından petrol fiyatlarındaki yükselişe paralel altın fiyatlarında da ciddi bir yükseliş görüldü.Altının ons fiyatı dün itibariyle 15 Nisan’dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.322 doları görerek, Irak’ta gerilimin başladığı geçen hafta başından beri yatırımcısına yaklaşık yüzde 5,5 kazandırdı.Analistler, altının ons fiyatında jeopolitik risklerin fiyatlandığını petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi durumunda altın fiyatında 1.325 ve 1.350 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini, jeopolitik risklerin azalması veya petrol fiyatlarında bir gerileme görülmesi durumunda ise kazançların geri verilebileceğini kaydediyor.

Devamını Oku

Kredi dosya masraflarını geri alayım derken dolandırılmayın, bu uyarıyı dikkate alın !

hy5uuu5

Kredi kullanırken ödenen dosya masrafı ve kredi kartı aidatlarını geri alayım derken dolandırılmayın.Bankalardan kredi kullanan binlerce müşterinin kafası son günlerde oldukça karışık. Zira bireysel kredi kullanırken ödedikleri dosya masrafı ve kredi kartı aidatlarını geri alabileceklerine dair telefonlar alıyorlar. Bunun en son örneği Cuma günü İstanbul Fatih’te yaşandı.Bir ilköğretim okulunda öğretmen olarak çalışan B.G kendisini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çalışanı olarak tanıtan kişiler tarafından arandı. Geçtiğimiz ay çektiği tüketici kredisi için ödediği için dosya 1000 liralık dosya masrafının geri ödeneceği söylendi. Ancak bunun için 300 lira ödeme yapması gerektiği belirtildi. Durumdan şüphelenen genç öğretmen konuyu polise bildirdi. İstanbul emniyeti şikayet üzerine harekete geçti.

Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, son dönemde bu tür şikayetlerin sayısının bir hayli arttığına dikkat çekerek, “İşin ilginç tarafı sözde danışmanlık hizmeti veren bu şirketler kurdukları özel çağrı merkezleriyle banka müşterilerini cep telefonlarından aramakta ve bankacılık sırrı kapsamındaki sözleşme bilgilerini paylaşmaktadır. Bankalar ve tüketiciler açısından bu durum ciddi bir bilgi güvenliği sorunu oluşturmaktadır” dedi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI