Mayıs 2014

Katılım bankaları gözünü SUKUK ihracına dikti !

m6uıo68oı

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan, “Katılım bankaları bu yıl içerisinde 1-2 milyar dolar arasında lira ve dolar cinsinden sukuk ihracını gerçekleştirir” dedi.Uyan, 13. TKBB Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin, kamu bankalarının katılım bankacılığına girmesinin rekabet üzerine etkisine yönelik sorusu üzerine Uyan, kamunun katılım bankacılığına girmesinin sektörü büyüteceğini düşündüklerini ve buna olumlu yaklaştıklarını belirterek, “Bir yerde dükkan açılıp yanına da bir dükkan daha açıldığında oranın adı çarşı oluyor. Önemli olan kamu bankalarının katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak hareket edebilecek şekilde piyasaya girmesidir” diye konuştu.Bu yıl için 4 katılım bankasının sukuk ihracının ne kadar olacağına yönelik soruya Uyan, “Katılım bankaları bu yıl içerisinde 1-2 milyar dolar arasında lira ve dolar cinsinden sukuk ihracını gerçekleştirirler. Büyüme hedeflerimiz de geçen yıldan düşük değil, yüzde 20-25’ler mertebesinde büyümeyi hedefliyoruz” yanıtını verdi.

Katılımcılardan birinin TKBB’nin görevini yerine getirmediğini ileri sürmesi ve birliğin yeni ürün geliştirmesi gerektiğini vurgulaması üzerine Uyan, tavsiyelerine katıldığını ve yeni ürünün bu sektörü geliştireceğini söyledi.
– TKBB Başkanı Derya Gürerk olduDaha sonra TKBB’nin yönetim kurulu seçimi basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Birliğin Başkanlığına Derya Gürerk, Başkan vekilliğine ise Ahmet Beyaz seçildi. Yönetim Kurulu üyeleri ise Ufuk Uyan ve Fahrettin Yahşi oldu.

Tüketicilere inanılmaz haklar !

yu5tuy

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yarın yürürlüğe girecek yeni tüketici kanunuyla herhangi bir tarifeye bırakmaksızın, ”hesap işletim ücreti”nin tamamen yasaklandığını söyledi.Yeni kanunla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Yazıcı şu bilgileri verdi:

Konut kredisinin erken ödenmesi halinde yüzde 2 olan erken ödeme tazminatı, kalan vadesi 36 aya kadar kredilerde yüzde 1’e indirilecek. İnşaat ruhsatı almamış üretici, maketten tüketiciye konut satışı yapamayacak.

* Konut satışlarında tüketiciler 14 gün içinde cayma hakkını kullanabilecek.
* Tüketicilere paket tur sözleşmesinin esas unsurlarından birinin değişmesi halinde, sözleşmeden dönme hakkı getirilecek.
* Tüketici, memnun kalmadığı paket tur için şirketten “boşa harcanan tatil zamanı” tazminatı isteyebilecek.
* Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi tüm abonelikler, internetten yapılması halinde internetten iptal edilebilecek. Tüketiciler sözleşme feshi için bayilere yönlendirilemeyecek.
* Herhangi bir tarifeye bırakmaksızın, “hesap işletim ücreti” tamamen yasaklanacak.

Devamını Oku

Kredi kartı kullanımı azaldı, krediler arttı !

hy5uuu5

Tüketici kredileri yüzde 0,28 artarak 244,2 milyar lira, kredi kartı harcama tutarı ise yüzde 0,30 azalarak 84 milyar lira oldu.Mevduat bankalarının tüketici kredileri, 23 Mayıs ile biten haftada bir önceki haftaya göre yüzde 0,28 artarak 244,2 milyar lira, kredi kartı harcama tutarı ise yüzde 0,30 azalarak 84 milyar lira oldu.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka istatistiklerine göre, 23 Mayıs ile biten haftada mevduat bankalarının tüketici kredileri yüzde 0,28 artarak 244 milyar 231 milyon liraya yükseldi.Kredi kartı harcama tutarı ise yüzde 0,30 azalışla 83 milyar 995 milyon 578 bin liraya geriledi. Söz konusu dönemde taksitli ticari krediler yüzde 0,13 azalarak 130 milyar 403 milyon 371 bin liraya düştü.23 Mayıs’la biten haftada mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 103 milyar 765 milyon 333 bin lirası konut, 7 milyar 78 milyon 461 bin lirası taşıt, 133 milyar 387 milyon 232 bin lirası da diğer kredilerden oluştu. Geçen yılın aynı dönemine oranla mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 18,66, taksitli ticari krediler de yüzde 34,38 arttı.

Devamını Oku

Denizbank ‘ ın halka arz gibi bir düşüncesi yok !

m6uıo68oı

18. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na (SPIEF) katılmak üzere Petersburg’da bulunan Ateş, yaptığı açıklamada, Sberbank’ın, Denizbank üzerinde uzun vadeli planları, Denizbank’ın bu yılın ilk çeyreğindeki verilerini ve bankacılık sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendirdi.Ateş, Denizbank’ın, Sberbank’ın Türkiye’deki iştiraki olduğu için, SIPEF’in kendileri için ayrı bir önem arz ettiğini belirterek, forumun her yıl gelişerek devam ettiğini kaydetti.Ateş, Sberbank’ın, Denizbank üzerinde uzun vadedeki planları hakkında bilgi verirken, “Sberbank’ın kesinlikle şu aşamada halka arz gibi bir düşüncesi yok, Çünkü böyle bir banka almış olmaları onları çok memnun ediyor, karlılık ve diğer beklentilerini de fazlasıyla karşılıyorlar” değerlendirmesinden bulundu.Sberbank Genel Müdürü Germann Gref’in, Denizbank’ı Türkiye’de “daimi bir varlık” olarak gördüğünü kaydeden Ateş, bunun sadece ticari amaçlı veya kısa vadeli bir plan için yapılmış alım olmadığının altını çizdi.Ateş, Türkiye ile Rusya arasında gerek coğrafi yakınlık gerekse de iş bağları göz önüne alındığında iki ülke arasında bir bakıma kader bağları oluştuğunu belirterek, Sberbank’ın Denizbank’ı satın almasının, sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve giderek de politik, çok önemli bir ön adım olduğunu ifade etti.

Devamını Oku

Merkez bankasının sürpriz faiz indirim kararından sonra gözler bankalara çevrildi !

h57u

Analistler, TCMB’nin beklentilerin aksine politika faizinde indirime gitmesinin ardından bankaların fonlama maliyetinin gerileyeceğini belirtirken, fonlama maliyetindeki düşüşün kalıcı olması durumunda özellikle ticari kredi faiz oranlarında gerileme görülebileceğini tahmin ediyor.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tüketici kredilerine yönelik getirdiği sınırlamalar nedeniyle geçtiğimiz perşembe günü gerçekleşen faiz indiriminin bireysel kredi faiz oranlarına yansımasının sınırlı olacağını kaydediyor.- “Ticari kredi faizlerinde 50-100 baz puan arası bir düşüş görülebilir”Odeabank Stratejik Planlama Müdürü Ferhat Yükseltürk yaptığı açıklamada, piyasada düşen fonlama faizlerinin kalıcı olduğunun görülmesi durumunda kısa vadeli ticari kredi faizlerinde de 50-100 baz puan arası bir düşüş görülebileceğini söyledi.Ticari kredi faizlerindeki düşüşün kalıcı olabilmesi için bankaların mevduat faizlerinin de piyasa faizlerine paralel olarak düştüğünü görmek isteyeceklerini belirten Yükseltürk, “Ancak, TCMB’nin faiz koridorunun üst bandını yüzde 12’de bırakarak esnekliğini korumasının kredi faizlerinde aşağı yönlü hareketi sınırlamasını muhtemel” dedi.

Devamını Oku

Deutsche Bank’a arap sermayesinden ortak geliyor !

yj6ı6ı6

Deutsche Bank’tan yapılan açıklamaya göre, Banka pazar günkü toplantısında yaklaşık 8 milyar avro tutarında hisse senedi satarak sermaye artırımına gitme kararı aldı.Açıklamada, “Deutsche Bank 2015 ve üzeri yıllar için kararlılığını yineledi ve güncellenmiş mali beklentileri ve hızlandırılmış bir büyüme stratejisinin diğer detaylarını sunmaktadır” denildi.Deutsche Bank Eş İcra Kurulu başkanları Jürgen Fitschen ve Anshu Jain imzasıyla yapılan ortak açıklamada, “Bugün, önde gelen müşteri odaklı küresel bir banka olmak ve Deutsche Bank’ı güçlendirmek için tasarlanmış önlemler paketi başlatıyoruz. Biz, kararlılıkla sermayemizi güçlendiriyoruz, rekabet gücümüzü artırıyoruz ve hedeflenen büyüme girişimlerine yatırım yapıyoruz. Açıklamakta olduğumuz önlemler paketi, değişen makroekonomik, rekabetçi ve düzenleyici ortamdaki zorluklara ve fırsatlara kararlı bir yanıttır” ifadeleri kullanıldı.Yabancı yatırımcılara hisse satışlarının 24 Haziran’a kadar tamamlanacağı belirtilen açıklamada, yabancı hisse sahiplik oranının ise 2014 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 9,5 seviyesinden yüzde 11,8’e yükseltileceği bildirildi.

Devamını Oku

İsviçre’li Credit Suisse bankasına rekor ceza !

Kredi faizlerinde büyük düşüş !

Kredi faizlerinde büyük düşüş !

Banka ABD ile uzlaşmaya gitti ve 2,6 milyar dolar (yaklaşık 5,5 milyar TL) ceza ödemeyi kabul etti. Credit Suisse bankasına verilen ceza, ABD’de son 20 yılda bir bankaya verilen en büyük para cezası olarak da kayıtlara geçti.ABD’li Başsavcı Eric Holder, bankanın müşterilerine “vergi sistemini kandırma ve vergi kaçırma” konularında yardımcı olduğunu söyledi.Credit Suisse’ten yapılan yazılı açıklamada ise, geçmişte yapılan hatalı uygulamalar nedeniyle “pişmanlık duyuyoruz” denildi.Kesilen ceza nedeniyle bankanın ikinci çeyrek net karının 1,6 milyar dolar (yaklaşık 3,4 milyar TL) azalacağı belirtiliyor.Ancak varılan uzlaşma uyarınca Credit Suisse ABD’deki bankacılık lisansını elinde tutabilecek.Credit Suisse CEO’su Brady Dougan, “Bu sorunun tamamen çözülmesi bizim için çok önemli bir adım” dedi.Düzenlediği basın toplantısında konuşan Dougan, bankanın geçmişte fazla ileriye gittiğini söyledi ve “Öyle ki, hem çalışanların hem de müşterilerin yasa dışı adımları yetkililerden gizlendi” dedi.

Devamını Oku

Merkez bankasının sürpriz faiz indirim kararı kredi faizlerine yansıyacak !

j6t5y8ıutuj

Merkez Bankası’ndan gelen beklenmedik faiz indirimi bankalarda da yankı buldu. Bankalar karar sonrası faiz indirimi için düğmeye bastı.Kararın ardından ‘acil’ koduyla toplanan bankaların üst yönetimleri indirimi hemen mevduata faizlerine yansıtma kararı aldı. Bankaların tamamına yakınının mevduat faizlerinde dün itibarıyla 0.5 puan indirime gittiği öğrenildi.Son dönemde küresel risk iştahındaki artış ve gelişmekte olan ülkelere para girişinin hızlanmasından Türkiye’nin de nasibini aldığını belirten bankacılar, zaten son bir haftadır mevduat faizlerinde 0.25 puanlık bir düşüş gözlemlendiğini, Merkez’in kararının ardından da faizlerin yüzde 11.5-11.25 bandından yüzde 11-11.25 bandına çekildiğini ifade ettiler.Faiz indiriminin kredilere yansımasının ise bir haftayı bulması bekleniyor. Bankaların bir hafta sonra kısa vadeli kredilerde 0.5 puan indirime gideceği belirtiliyor. İndirimin kısa vadeli KOBİ ve ticari kredilerde olacağını belirten bankacılar, tüketici kredilerinde faiz indirimi için henüz erken olduğunu ifade ediyorlar.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI