Nisan 2014

Piyasaya 3 ton altın verildi !

altin-fiyatlari

Bu yılın 1-24 Nisan tarihleri arasında üretilen toplam 1 milyon 230 bin 624 altının; 958 bin 19’unu çeyrek altın, 144 bin 153’ünü yarım altın, 120 bin 242’sini tam altın oluştururken, 7 bin 306 adet iki buçukluk, 733 adet de beşlik altın üretimi gerçekleştirildi. Nisanda üretilen altınların toplam ağırlığı 3 tonu aştı.
Böylece Darphane’nin yılbaşından bu yana ürettiği toplam altın miktarı 4 milyon 968 bin adede ulaşırken, bunların toplam ağırlığı da 14 bin 620 kilogram olarak gerçekleşti.Darphane, ziynet ve altın sikke olmak üzere 22 ayar iki tür cumhuriyet altını basıyor. Altın sikke, üzerinde Atatürk kabartması olduğu için ”Ata altını” olarak da anılırken, inceltilmiş şekilde basılan ziynet altını genelde takı olarak alınıyor. Altın sikkelerin ve ziynet altınlarının ağırlığa göre ”çeyreklik”, ”yarımlık”, ”birlik”, ”ikibuçukluk” ve ”beşlik” olmak üzere beş türü bulunuyor.

Unutkan olanlara kredi kartı şoku !

hhhrttttttth

Kredi kartı mağdurları listesine Alzheimer hastaları da eklendi. Alzheimer hastalarının cebindeki kredi kartları, birçok aileyi mağdur etti.En belirgin özelliği unutkanlık olan Alzheimer hastalarına verilen yüksek limitli banka kartları, aileleri sıkıntıya soktu. Bazı fırsatçıların Alzheimer hastalarını dolandırdıkları ortaya çıktı. Aileler limitlerin düşürülmesi için şubelere koştu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileri, “Kredi kartı aldıktan sonra böyle bir rahatsızlık ortaya çıktığında şubeler inisiyatif kullanıp yüksek tutarlı kartların limitini düşürebilir. Aile hasta yakınını vesayet altına açmak için dava açabilir” dedi.

Devamını Oku

Kredi kartı taksitli harcamalarındaki düşüş devam ediyor !

765765756

Taksitli kredi kartı harcaması son 1 haftalık dönemde yüzde 1,44 gerileyerek 634,6 milyon liraya düştü.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka istatistiklerine göre, kredi kartına taksit sınırlaması getirilmesinin uygulanmaya başladığı 1 Şubat’tan itibaren 11 haftalık sürede taksitli kredi kartı harcamaları 52 milyar 895 milyon liradan 43 milyar 330 milyon liraya indi. 11 haftada taksitli kredi kartı harcama tutarı toplam 9 milyar 565 milyon lira, son bir haftalık dönemde ise taksitli kredi kartı harcama tutarı 634 milyon 596 bin lira düştü.18 Nisan ile biten haftada mevduat bankalarındaki kredi kartı harcama tutarı bir önceki haftaya göre, yüzde 1,26 azalışla 85 milyar 167 milyon 357 bin liraya geriledi. Söz konusu dönemde taksitli ticari kredi kartları harcamaları yüzde 1,44 azalarak 43 milyar 330 milyon 128 bin liraya düşerken, taksitsiz kredi kartı harcama miktarı yüzde 1,07 azalarak 41 milyar 837 milyon 229 bin lira seviyesinde gerçekleşti.Bireysel ve kurumsal kredi kartlarıyla yapılan harcamalar 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,57 yükseldi.18 Nisan’la biten haftada, mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 0,09 oranında azalarak, 241 milyar 374 milyon liradan, 241 milyar 165 milyon liraya düştü. Tüketici kredilerinin 102 milyar 911 milyon 923 bin lirası konut, 7 milyar 287 milyon 972 bin lirası taşıt, 130 milyar 965 milyon 266 bin lirası da diğer kredilerden oluştu. Geçen yılın aynı dönemine oranla mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 20,62 ve 2013 yıl sonuna göre yüzde 2,20 arttı.

Devamını Oku

Fitch ‘ den Türk bankalarına uyarı !

hjntyuı

Fitch, 2014 yılının Türk bankacılık sistemi için zor geçeceğini belirtti.Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, açıkladığı raporda 2014’ün gelişen ülkelerdeki bankacılık sektörü için zor bir yıl olacağını açıkladı. Fıtch, gerekçe olarak yavaşlayan ekonomileri, yüksek faiz oranları ve bazı ülkelerdeki politik belirsizliği gösterdi. Aşağı yönlü risklerin en çok Çin ve Hindistan’da olduğu belirtilen raporda, bu risklerin Rusya ve Türkiye’de de arttığı ifade edildi.Rapora göre Türk bankalarının önündeki problemler şunlar: Varlık kalitesinde zayıflama, kâr marjında azalma, zayıflayan büyüme, düşük kur, yavaşlayan ekonomi ve politik belirsizlikler. Buna rağmen rapor, ülkede birçok bankanın orta derece stresi kaldırabileceğini böylece aşağı yönlü derecelenme baskısının sınırlı olacağını belirtti.

Unuttuğunuz banka hesabınız varsa mutlaka kapatın !

kyukyuk

Türkiye Bankalar Birliği resmi internet sitesi zaman aşımı sorgusu bölümü açtı. Siteye girenler bu linki tıklayarak 10 yıllık zaman aşımına uğrayacak hesaplar görebilecek.Bankaların kullanılmayan hesapların kapatılmaması halinde hesap işletim ücreti kesmeye başlayacak olması vatandaşı banka banka gezdirmeye başladı.Geçmişte hesap açtırıp açtırmadığını hatırlamayan ya da bankanın kendisine ulaşamadığını düşünen vatandaşların bankaya giderek kredi kartı, vadeli vadesiz hesabı olup olmadığını sorguluyor.Bankalar Birliği, BDDK’nın da görüşünü alarak geçen yıl “Bankalar ile Bireysel Müşterileri Arasında İmzalanacak Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar” hakkında tebliğ yayımladı.Tebliğ 1 Eylül 2013’te yürürlüğe girdi. Tebliğe göre kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplar hareketsiz hesap kabul edilecek. Bu hesaplardan ücret alınmadan önce müşteriye 30 gün içinde haber verilecek. Haber verildikten sonra müşteri isterse hesabı kapatabilecek. Bankalar Birliği’nden 10 Nisan’da yapılan açıklamada düzenlemenin, müşterilerin haberdar olmadıkları hesaplarından ücret alınmasını önlemeyi amaçladığına dikkat çekilmişti. 180 günlük süre mart başında bitti. Bazı bankalar müşterilerine mesaj gönder-meye başladı. Her müşterinin ayrı hesabı olduğu için bankalara başvurmak için tarih şartı yok.

Devamını Oku

Ziraat bankasından personel alım atağı !

jntyjgtyj

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, geçen sene 4,500 kişiye istihdam sağladıkların bu sene de bunun yarısı kadar istihdam sağlayabileceklerini açıkladı.Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, geçen sene 4,500 kişiye istihdam sağladıkların bu sene de bunun yarısı kadar istihdam sağlayabileceklerini açıkladı.Ziraat Bankası 21 ülkeden 39 bankanın katılımıyla 211.5 milyon dolar ve 430 milyon euro karşılığı 800 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Kredinin maliyeti geçen yılki 700 milyon dolarlık sendikasyona göre 10 baz puan düşerek Libor/Euribor+90 baz puan oldu.Düzenlenen imza töreninde konuşan Aydın, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 kâr artışı sağladıklarını, kredilerde ise ağırlıklı kurumsal krediler olmak üzere yıl sonuna göre yüzde 7 civarı büyüdüklerini ve yıl sonunda yüzde 25’in üzerine çıkacaklarını söyledi. Ziraat Bankası 2013 yılının ilk çeyreğinde 902 milyon lira net kâr elde etmişti.

Devamını Oku

İran ‘ lı bankalar Türkiye ‘ de şube açmak için BDDK ‘ nın kapısını aşındırıyor !

j678ı67uıtı

Batılı ülkelerin yaptırımları gevşettiği İran, rotayı Türkiye’ye çevirdi. BDDK’nın büyüme izni verdiği Bank Mellat’ın ardından iki banka daha başvurusunu yeniledi.Türkiye’ye gelmek için harekete geçen Bank Pasargad ve Tejarat Bank artacak ticaretten pay almayı hedefliyor.ABD ve BM Güvenlik Konseyi’nin İran’ın nükleer enerji alanındaki anlaşmazlıklarıyla ilgili yaptırımları gevşetmesi Türkiye’ye yarayacak. Batılı ülkelerle uzlaşan İran, finans sektöründeki en önemli açılımını Türkiye’yle yapmak için kolları sıvadı. Daha önce birkaç kez Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kapısını çalan iki büyük İran bankası olumlu gelişmeler üzerine Türkiye’de faaliyet gösterme talebini yineledi. Bank Pasargad ve Bank Tejarat’ın harekete geçmesinde 1982’den beri Türkiye’de olan ama yaptırımlar nedeniyle 2012’de küçülen Bank Mellat’ın genişleme talebine onay çıkması da etkili oldu. İki bankanın talebini Dışişleri Bakanlığı’na ilettiği öğrenildi.Konu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın İran ziyaretinde de gündeme geldi. İran finans çevreleri, Türkiye’de aktif bankacılık yapmak istediklerini bildirdi. Türk bankalarında hesap açtırmada sıkıntı yaşanmaması konusunda da yardım istedikleri öğrenildi. İran’ın Türkiye’de aktif bankacılık yapmak istediğini belirten Merkez Bankası yetkilileri de “Bizden bankacılık işlemleri konusunda yaşanan sıkıntıların aşılmasını talep ediyorlar” dedi. Yetkililer, İranlılar’ın petrolden elde ettikleri geliri hem Türkiye’de değerlendirmek hem de sayıları hızla artan şirketlerine finansman sağlamak istediklerine dikkat çekti.

Devamını Oku

Kredi kartı kullananlara müjde !

hhhrttttttth

Türkiye’de toplam kredi kartı sayısı 57 adet olsa da BDDK’nın taslağı hazırlarken sanal ve ek kartları dikkate almadığı, çalışmayı ve hesaplamayı 35 milyon aktif kredi kartı üzerinden yürüttüğü öğrenildi. BDDK’ya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, aktif kartların yüzde 65’inin yani yaklaşık 23 milyon kredi kartının limiti 5 bin liranın altında bulunuyor. Dolayısıyla taslağın yasalaşmasının ardından 23 milyon kart sahibinin yıllık ödeyeceği kart ücreti 25 TL’yi aşmayacak. Ortalama kredi kartı ücretinin 60 TL olduğu göz önüne alındığında, bankaların limiti 5 bin TL’nin altındaki 23 milyon adet karttan aldığı yıllık kart ücreti geliri 1.3 milyar liradan 575 milyon liraya inecek.Peki bankalar aradaki 805 milyon liralık kaybı, limiti 5 bin liranın üzerinde olan 12 milyon kart sahibinden mi tahsil edecek ? BDDK’nın da 5 bin TL limitini belirlerken, bu durumu dikkate aldığı ve “5 bin TL üzeri kart limiti olan kesim gelir düzeyi yüksek ve bilinçli. Bankaların kart ücretini fahiş artırması durumunda, pazarlık gücü ve banka değiştirme esnekliği mevcut. 5 bin TL’nin altı kesim borçluluk ve çeşitli nedenlerden dolayı banka değiştirme esnekliğine sahip değil” görüşünün ağır bastığı belirtiliyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI