Mart 2014

Türkbank tekrar bankacılık sektörüne oyuncu olarak dönüyor !

kyukuyky

1997 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Türkbank, seçimler ertesinde çıkarılacak yasa ile bankacılık sektörüne geri dönüyor.Geçen yıla kadar tasfiye halinde bulunan bankanın borçları sıfırlanmış ve tasfiye süreci sona erdirilmişti. Torba kanuna eklenecek yasal düzenleme sonrasında bankanın BDDK’ya bankacılık lisansı için başvurması bekleniyor. Dönüş için altyapı hazırlıkları devam ederken, Türkbank’ın katılım bankası olarak faaliyet gösterebileceği iddia ediliyor.Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat’ın yaptığı, Türkbank İstanbul Emeklileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin “2014 Türkiyesinde Tasarruf Eksikliği” başlıklı sempozyumunda konuşan TMSF Başkan Danışmanı Abdullah Güzeldülger, Türkbank’ı yeniden ekonomiye kazandırma noktasında bir irade ortaya çıktığını, bunun için aradaki hukuki ihtilafl arı ortadan kaldırdıklarını söyledi. Son 3 aydır ülkede siyasetin ekonominin önüne geçmiş olması sebebiyle bir takım kararlarda zamanlama noktasında sıkıntı olduğunu aktaran Güzeldülger, “Ama TMSF olarak verdiğimiz sözün arkasındayız ve Türk Ticaret Bankası’nı ekonomiye yeniden kazandırılması için yakın bir zamanda bir girişimde bulanacağız. Bu ay içinde de olabilir; ilgili kuruma bankanın faaliyeti için girişimde bulunacağız” dedi.

Devamını Oku

Bankasya’nın dev ortaklık görüşmeleri banka hisselerini borsada uçurdu !

images

Katarlı QIB ile stratejik ortaklık görüşmelerine başlayan Bank Asya hisselerinde üç günlük yükseliş yüzde 44’ü aştı.Qatar Islamic Bank (QIB) ile stratejik ortaklık kurulması için görüşmelere başladığını açıklayan katılım bankası Bank Asya’nın ASYAB hisseleri tavan seviyesinden işlem görürken, son üç günlük hisse performansı ise yüzde 44’ü aştı.Bank Asya 25 Mart’ta Katar’ın en büyük İslami bankası olan QIB ile stratejik ortaklık kurulması amacıyla münhasır görüşmelere başladığını ve ortaklığı kısa sürede sonuçlandırmayı planladığını duyurmuştu. Bankanın hisseleri ilk seansı yüzde 10.29 yükselişle tavan seviyesi olan 1.5 liradan tamamladı.Bank Asya, 17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk iddiaları operasyonunun ardından hükümet ve Gülen cemaati arasındaki gerilimde cemaate yakın banka olarak değerlendirilmiş ve bankadan ciddi mevduat çıkışı olduğu iddia edilmişti.Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz da, bu süreçte bankadan bazı kurumsal firmaların da dahil olduğu bir mevduat çıkışı olduğunu, ancak çıkışın yarısından fazla da giriş olduğunu açıklamıştı.

Devamını Oku

Bazı banka işlem ücretleri kalkıyor !

hy5uuu5

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile BDDK’nın bankalarla yaptığı çalışma sonrasında, bankalar işlem ücretlerini ‘tek liste’ üzerinden alabilecek. 61 kalemden bir kısmı listeden çıkıyor.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın dört yıldan bu yana bankacılıktaki işlem ücretlerini azaltma yönündeki çalışmaları, sektörün üst kurulu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) devreye girmesi sonrasında ciddi aşama kaydetti.BDDK ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yürütülen son çalışmada tüketici temsilcileri yer almazken, edinilen bilgilere göre bankalar, aldıkları hizmet ve ürün ücretleri için standart getirilmesini ve bazı hizmetlerden de hiçbir ücret alınmaması konusunda anlaşmaya vardı.BDDK ve TBB arasında devam eden çalışma tamamlandığında bu konu bir yönetmelik olarak BDDK tarafından yayınlanacak. Belirlenen standart ve ücret limitlerine bankaların tümü uymak zorunda olacaklar. Hiç bir banka açıklanan kalemler dışında keyfi bir şekilde yeni adlar altında tüketicilerden masraf ve komisyon alamayacak.

Devamını Oku

Bankasya’dan dev stratejik ortaklık çalışması !

images

17 Aralık ile sıkıntılı bir sürce giren Bankasya stratejik bir ortaklık çalışması başlattı.Bank Asya, Katar’ın en büyük İslami bankası olan Qatar Islamic Bank (QIB) ile stratejik ortaklık kurulması amacıyla münhasır görüşmelere başladı.Asya Katılım Bankası’ndan KAP’a yapılan açıklamada, “Katar’ın en büyük İslami bankası olan Qatar Islamic Bank (QIB) ile stratejik ortaklık kurulması amacıyla münhasır görüşmelere başlanmıştır. Bu görüşmeler, QIB’nin Bank Asya’da stratejik ortak olması amacıyla yapılmaktadır. Ortaklık tesis sürecinin yasal izinlerin alınması ile birlikte kısa süre içerisinde neticelendirilmesi planlanmaktadır” denildi.

Bankalarda ATM güvenliği ile ilgili olarak ciddi güvenlik endişeleri başladı, neden mi !

ATM'lerden havale soygunu !

ATM’lerden havale soygunu !

Küresel ATM pazarında yüzde 30, Türkiye’de ise yüzde 60 pazar payına sahip olan ABD merkezli NCR Türkiye Genel Müdürü Yalçın Orhon, Türkiye’de de bankaların yeni işletim sistemine geçme yönünde hazırlıklarına devam ettiğini belirterek, “Müşterilerimizin yüzde 30-40’ı hazırlıklarını yapıyor” dedi. Bankalararası Kart Merkezi’nin son verilerine göre Türkiye genelinde 42 bin civarında ATM var. ATM’lerin büyük çoğunluğu da Windows XP sistemini kullanıyor. Dünya genelinde ise bankalara ait 2.6 milyon adet ATM bulunuyor.Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş konuştu: “Windows XP kullanmaya devam eden kullanıcıların büyük bir riskle karşı karşıya kalacağını söylemek yanlış olmaz. ATM’ler de dahil.” Altıntaş, ATM’lerin Windows’un güncel sürümlerine geçiş planlaması yapılması gerektiği bilgisini 2 yıldan fazla zamandır müşterileri ie paylaştıklarını dile getirdi. Pek çok bankanın bu konuda yol aldığını belirten Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Müdürü Onur Altıntaş, “8 Nisan 2014 itibarıyla ATM’lerin önemli bir kısmının XP’den güncel bir işletim sistemine geçmiş olacağını söyleyebiliriz” dedi.

Devamını Oku

1 Haziran 2014 ‘ den itibaren bazı banka işlem ücretli kalkıyor !

ju678976ı865

Bankalar Birliği Başkanı, BDDK ile ücret ve komisyon düzenlemesini tamamladıklarını açıkladı. Buna göre 1 Haziran’dan itibaren bankalar bazı işlem ücretlerini almaktan vazgeçecek.Uludağ’da yapılan Ekonomi Zirvesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBB Başkanı Hüseyin Aydın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile ortaklaşa yaptıkları çalışma ile 1 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere bankaların aldığı ücret ve komisyonlarla ilgili düzenlemeyi tamamladıklarını söyledi.Aydın “1 Haziran’dan itibaren çok daha az eleştiri alacağımız bir uygulamaya geçeceğiz. Tarif ve tanımlarda da bayağı bir sadeleştirme oldu. Bakanlık ve BDDK çalışmalarını tamamlamak üzere. Bugün, yarın bize de sonuçlar bildirilecek. Küçük çaplıda olsa bilgi işlemlerimizde bazı düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Haziran ayı itibariyle uygulamaya gideceğiz. Biz sektör olarak önce müşterinin bilançosuna bakarız, sonra bankanın ve ülkenin bilançosuna bakarız. Bu 3 bilançoya yarayacak, alınması gereken bir karar varsa buna itiraz etmeyiz. Müşterinin ya da ülkenin bilançosuna artı yazacaksa tamam deriz” diye konuştu.

Devamını Oku

Kredi derecelendirme kuruluşları Türk bankalarını izlemeye aldı !

h567u65u65

Moody’s 10 Türk bankasını olası bir not indirimi için izlemeye aldı Moody’s 10 Türk bankasını izlemeye aldı.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 10 Türk bankasını olası bir not indirimi için izlemeye aldı.Moody’s açıklamasına göre, kuruluş, Akbank, Asya Katılım Bankası, Şekerbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halkbankası, Türkiye İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankasını olası bir not indirimi için izlemeye aldı.Açıklamada, bankacılık sisteminin ileri ki 12-18 ay boyunca, büyümedeki yavaşlama, Türk bankalarının fonlama maliyetlerinin artması ve politik risklerden dolayı zorlu bir durumun içerisinde olacağını belirtildi. Türk bankalarındaki varlık kalitesinin ve karlılığın zayıflayacağı bildirildi.Türkiye’nin 2014 yılında yüzde 2,5 büyüyeceği öngörülen açıklamada, Türk bankalarındaki fonlama masraflarının 2013 ortalamasıyla karşılaştırıldığında 400 baz puan arttığı kaydedildi.Amerikan Merkez Bankasının (Fed) parasal genişlemeyi azaltması, politik belirsizlikler, potansiyel bir parasal sıkılaştırma ve iç talepteki zayıflamanın Türkiye’nin büyümesine aşağı yönlü riskler oluşturduğu ifade edildi.

Devamını Oku

Alış veriş dünyası eski senetli işlemlere döndü !

hjntyuı

Hükümetin bankacılık sektörü ile ilgili kredi kartı taksit ve limitlerine getirmiş olduğu yeni düzenlemeler 2014 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir. Bunun ülkemiz ekonimi yapısı ve finans sektörü açısından neler getirip neler götüreceği tartışılmaktadır. Bu düzenlemelere kısaca bir göz atmak gerekirse;

Taşıt kredilerinde daha önce aracın %100’üne kadar kredi kullandırılırken yeni düzenleme ile 50.000TL kadar olan araçlarda %75, 50.000TL üzeri araçlarda ise araç maliyetinin %50’si kadar kredi kullanılmasına müsaade edilmektedir.

– Kredi kartlarında kart limiti gelirinin en fazla dört katı kadar olacak. Hatta yeni kredi kartı başvurusu yapan tüketicilerde kredi kartı limiti beyan edilen gelirin en fazla iki katı olacak.
– Beyaz eşya sektöründe taksitlendirme 12 ay diğer sektörlerde(Mobilya vb) 9 aya düşürülmüştür.
– Kuyumculuk, tüketici elektroniği, gıda ve akaryakıt sektörlerindeki taksitlendirmenin sonermesi.
– İpotekli krdilerde en fazla 120 olarak sabit kaldı.

Konut kredilerinde ekspertiz raporunun %75’ne kadar kredi kullandırılması sabit kaldı.
Yapılan yeni düzenlemelerin yurt dışı ve yurt içindeki çeşitli kişi ve kurumlar tarafından yapılan tasarruf yetersizliği, cari açık sorunu ve borç tutarının yüksek olduğu eleştirilerine bir gönderme niteliğinde olduğu görülmektedir. Amaç yurt içi tasarrufları artırmak ve borçlanma miktarını alt seviyelere çekerek cari açığın azalmasına katkı sağlamak. Acaba yeni düzenlemelerin piyasaları olumsuz yönleri olmayacak mı ?

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI