Şubat 2014

Altın fiyatları hızla yükselişe geçti !

ktyuıkyıu

Dolar kurunun 2,22’ye kadar yükselmesi ve altının ons fiyatının 1.340 dolar sınırına gelmesinin etkisiyle yurt içinde altının gram fiyatı son bir ayın en yüksek seviyesini gördü.En son 94,50 liradan kapanan altının gram fiyatı, yurt içinde doların Türk lirası karşısında 2,22 seviyesine kadar yükselmesi ve ABD’de açıklanan verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından bugün son bir ayın en yüksek seviyesi olan 95,40 liraya kadar yükseldi ve şu dakikalarda 95 liranın hemen üzerinde işlem görüyor. TL/gram fiyatı en son 27 Ocak’ta 97,60 seviyelerini görmüştü.Güne 1.336,70 dolardan başlayan altının ons fiyatı ise ABD’de açıklanan şubat ayı Richmond Fed imalat sanayi endeksinin ve tüketici güven endeksi verilerinin beklentilerden kötü gelmesinin ardından gelen alışların etkisiyle 1.340 doları aştı.

Devamını Oku

Dava açan dosya masraflarını geri alıyor !

j657ı6tyı6yık

Bankaların tüketici kredilerinden aldığı dosya masrafları, mahkeme yoluyla bir bir geri ödeniyor.2009 yılında Garanti Bankası Atrium şubesinden 179 bin 294 lira kredi çeken tüketici Özlem Eşref Günay, Yargıtay’ın verdiği emsal teşkil eden kararının ardından kendisinden alınan bin lira dosya masrafının iadesi için hakem heyetine başvurdu. Günay’dan aldığı masrafı önce geri ödeyen banka, daha sonra paranın iadesi için Bakırköy 2. Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı, 4822 satılı kanunla değişiklik ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun ilgili maddeleri gereğince tüketici şikâyetinin kabulüne, banka tarafından alınan bin liralık dosya masrafının tüketiciye iadesine hükmetti.

Devamını Oku

İki banka yöneticisine dolandırıcılık suçlaması !

h5yu6567

İspanya’da finans krizinden en çok etkilenen bankalardan biri olan ve 2011 yılında Banco Popular tarafından satın alınan Banco Pastor’un iki eski üst düzey yöneticisi “dolandırıcılık” suçundan yargılanacak.Banco Pastor’un eski yönetim kurulu başkanı Jorge Gost Gijon ve eski başkanı Jose Maria Arias Mosquera hakkında, banka yönetiminde dolandırıcılık ve ticari bir belgede sahtecilik gibi bazı suçlardan dava açıldı. Banco Pastor’un küçük bir hissedarının başvurusu üzerine açılan davada, bankanın iki üst düzey yöneticisinin, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında bankaya ait olan şirketlerin hesaplarında sahtekarlık yaptıkları iddia ediliyor.

Devamını Oku

Altın fiyatları bir iniyor bir çıkıyor !

hj5t6yuty

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayarak Ekim 2013’ten beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.334 dolar seviyelerine ulaştı.Geçen hafta Çin tarafında HSBC imalat PMI endeksinin 48,3 puan ile beklentilerin altında gelmesi son aylardaki büyüme endişelerini güçlendirirken Ukrayna, Venezuela ve Tayland gibi ülkelerdeki siyasi risklerin güvenli liman talebini artırması ile altın fiyatı cuma günü 1.328 dolar seviyesine kadar çıkmıştı.Altının ons fiyatı yeni haftaya da yükselişle başlayarak en yüksek 1.332,12 doları gördükten sonra şu dakikalarda 1,333 dolar seviyelerinden işlem görüyor.Analistler, bu hafta yoğun bir veri gündeminin olduğunu belirterek, ABD’de açıklanacak tüketici güven endeksleri, haftalık işsizlik başvuruları ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’in Senato’da yapması beklenen konuşmanın altın fiyatlarının seyri üzerinde etkili olacağını kaydediyor.

Devamını Oku

Bankalarda parasını unutanlar devleti zengin etti !

h57u

Son 5 yılda unutkan mudilerin zaman aşımına uğrayan hesaplarından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen tutar 480 milyon lirayı geçti.10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili kritik süreç devam ederken, bankalar da Bankacılık Kanunu gereği unutkan mudiler için son çağrılarını yapmaya başladı.Buna göre mevduatı zaman aşımına uğrayan mudilerin 16 Haziran 2014 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor.Bankalar, 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle zaman aşımına uğrayan 254 bin 717 adet mevduat ve katılım hesabında 119 milyon lira civarında para olduğunu TMSF’ye bildirdi.Ancak hesaplarda unutulup, Fon’un gelir kalemine kaydedilen rakam son 5 yılda 480 milyon lirayı aştı.TMSF verilerinden yapılan hesaplamaya göre, bankalarda unutulan ve 10 yıl hiçbir işlem yapılmayan hesaplardan son 5 yılda TMSF’ye aktarılan toplam tutar 480 milyon 543 bin 369 lira oldu.Mudiler, İsviçre Frangı’ndan Japon Yeni’ne, Danimarka Kronu’ndan Suudi Arabistan Riyali’ne kadar 12 ayrı para cinsinden açılan hesaplarında paralarını unuttu.

Devamını Oku

Zorunlu BES sistemi geliyor !

j6yuıjtyu

Cari açığın ilacı olan tasarrufların artırılmasında büyük paya sahip olması planlanan bireysel emeklilikte yeni bir uygulama başlayacak. Pilot uygulama kapsamına alınacak şirketlerde, işe yeni başlayan her çalışanın sisteme üye olması istenecek.Geçtiğimiz yıl yüzde 25’lik devlet katkısı uygulamasıyla hızlı büyüyen bireysel emeklilik sisteminin (BES) yaygınlaşması için ‘zorunlu katılım’ planlanıyor. Bunun için emeklilik şirketleri ve Hazine, bir pilot uygulama konusunda çalışmalalar yapıyor. Hazırlanan taslağa göre, işe yeni başlayan herkesin bireysel emeklilik sistemine katılması zorunlu olacak. Ancak, poliçeyi devam ettirip ettirmemek gönüllü olacak.Bu pilot uygulama için gönüllü olacak şirketlerle, emeklilik şirketleri arasında bir anlaşma yapılacak. Yani bir şirket, işe yeni başlayan çalışanını sosyal güvenlik sistemine aldıktan sonra, anlaştığı emeklilik şirketinden zorunlu olarak BES sözleşmesi yapmasını isteyecek. Bu kişi daha sonra sistemde kalmak isterse ödemelerine devam edebilir. Sistemde kalmak istemezse poliçesini iptal edebilir.

Devamını Oku

Döviz zedelere TBMM’ den destek geldi !

jhtyut

TBMM, binlerce dövizzede için BDDK ve Bankalar Birliği’ne ültimatom verdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber’in, “Ya uzlaşın ya da TBMM’den yasa çıkaracağız” şeklindeki çıkışı üzerine BDDK öncülüğünde, Merkez Bankası, Bankalar Birliği, Hazine ve Maliye temsilcileri olağanüstü dövizzede toplantısı yaptı.BDDK ve Bankalar Birliği temsilcileri, bir formül üzerinde uzlaşmaya çalıştıklarını önümüzdeki hafta başında sonucu TBMM’ye ileteceklerini bildirdi. Ancak TBMM, sonucun bugün kendisine bildirilmesini istedi.Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Ak Parti ve CHP’li üyeleri bu konuda kararlı olduğunu göstermek için CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin hazırladığı tek maddelik yasa düzenlemesi üzerinde ittifak yaptı. BDDK ve Bankalar Birliği’nden olumsuz yanıt gelmesi halinde bu düzenleme, “torba teklife” eklenecek. Bu arada BDDK ve Bankalar Birliği’nin, dövizzedelerin borçlarının 2007’deki Konut Kredisi üzerinden hesaplanarak belli faiz uygulamasıyla tahsil edilmesi formülü üzerinde uzlaşmaya çalıştıkları öğrenildi.

Devamını Oku

Kredi kartına taksit sınırlaması etkisini hızla göstermeye başladı !

ntyutyu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartına taksit sınırlaması getirmesinin ardından taksitli harcamalardaki düşüş sürüyor.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre kredi kartına taksit sınırlaması getirilmesinin uygulanmaya başladığı 1 Şubat’tan itibaren iki haftalık süreçte taksitli kredi kartı harcamaları 1,5 milyar lira azaldı.Buna göre, 31 Ocak-14 Şubat haftasını kapsayan iki haftalık dönemde taksitli kredi kartı harcama tutarı 1 milyar 510 milyon lira azalarak 52 milyar 895 milyon liradan 51 milyar 385 milyon liraya geriledi. Son bir haftalık dönemde ise taksitli kredi kartı harcama tutarı 817 milyon lira azaldı.Öte yandan taksitli kredi kartı harcama tutarında azalışa rağmen taksitsiz kredi kartı harcaması son bir haftalık dönemde 997 milyon lira artarak 39 milyar 189 milyon liradan 40 milyar 186 milyon liraya yükseldi. Taksitli kredi kartı harcamalarında artış nedeniyle toplam kredi kartı harcama tutarı ise bir haftalık dönemde 180 milyon lira artarak 91 milyar 391 milyon liradan 91 milyar 572 milyon liraya çıktı.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI