Ocak 2014

Merkez bankası’nın sert faiz artırım kararı bankalara yaradı, kredi kullanmak zorlaştı !

hj65u57u6

Merkez Bankası’nın dün akşamki sert faiz artırım kararı sonrasında gözler kredi faizlerine çevrildi. Peki faiz artırımı kimin için ne anlam ifade ediyor.Odeabank Ekonomik Araştırmalar Birimi Müdürü İnaç Sözeri, Merkez Bankası’nın faiz artırımının beklentilerin oldukça üzerinde olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: ” Merkez Bankası’nın faiz artırım kararının sadece Türkiye’deki iç gelişmelerden değil, küresel piyasalardan da kaynaklandığını düşünüyorum. ABD Merkez Bankası (FED) bugün açıklayacağı karar öncesinde bu adımın atılmış olması olumsuz senaryoya karşı TCMB’nin önlem almak istemesi gibi de yorumlanabilir.

Devamını Oku

Bitcoin sanal para işlemlerinde aman dikkat !

jnıuhıu

Dijital para Bitcoin’in genel müdürü ve bir yöneticisi uyuşturucu ticaretinde bulunan yasa dışı bir internet sitesi üzerinden kara para aklama ve izinsiz para transferi iddiasıyla tutuklandı. Dijital para Bitcoin’i çıkaran kuruluş Bitinvest’in Genel Müdürü Charlie Shrem (24) ve Florida sorumlusu Robert Faiella, eylül ayında kapatılan Silk Road (Ipek Yolu) internet sitesi yoluyla 1 milyon dolar değerinde Bitcoin’u yasa dışı bir şekilde satmaya teşebbüsten ABD savcılığınca tutuklandı.Kara para aklama ve izinsiz para transferi iddialarıyla suçlanan yöneticilerden Shrem, pazar günü New York Kennedy Havaalanı’nda, Faiala ise pazartesi günü Florida’daki evinde tutuklandı. Shrem’ın aynı zamanda Bitcoin kullanımını destekleyen “Bitcoin Vakfı”nın da başkan yardımcısı olduğu öğrenildi.

Devamını Oku

Hak ihlallerinde bankalar en ön sırada !

m6uıo68oı

TÜKDES Çözüm Merkezi Başkanı Çağatay: “Bankalar, hak ihlalinde rekor üstüne rekor kırıyor ve şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor”.Genel merkezi Eskişehir’de bulunan Tüketiciyi Destekleme Derneği’nin (TÜKDES) Çözüm Merkezi Başkanı Osman Çağatay, geçen yıl ki şikayetleri değerlendirerek, “Bankalar, hak ihlalinde rekor üstüne rekor kırıyor ve şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor” dedi.Çağatay, derneğin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılında farklı illerden Çözüm Merkezi’ne yapılan 931 başvurudan 284’ünün, bankalarla ilgili şikayetlerin oluşturduğunu bildirdi.”Bankalar, hak ihlalinde rekor üstüne rekor kırıyor ve şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor” diyen Çağatay, şöyle devam etti:

Devamını Oku

Altın fiyatları hakkındaki dikkat çekici değerlendirmeler !

y5utuj

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı güne 1.263,90 dolar seviyesinden başladıktan sonra bu seviyeden gelen satışların etkisi ile 1.257 dolara kadar geriledi.Dün güne 1.237,10 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı, ABD’de açıklanan verilerin beklentilere paralel gelerek ekonomik aktivitedeki yatay seyri işaret etmesinin ardından 10 Aralık 2013’ten bu yana görülen en yüksek seviye olan 1.265 dolar seviyesine kadar yükseldi.Dünkü Çin’de ve ABD’de açıklanan öncü PMI verilerinin ardından piyasalar için olumsuz, emtialar için olumlu algının bugün de sürmesi halinde altında yükselişin devamının görülebileceğini dile getiren analistler, teknik olarak 1.267 dolar direncinin takip edileceğini ifade ediyor. Analistler, altının onsunda 2013 Ağustos ayından beri devam eden düşüş trendinin direnç seviyesi olan 1.267 doların üzerinde kapanış yapılması durumunda bu seviyelerin kalıcı olabileceğini tahmin ediyor.Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, altının ons fiyatının son dönemde sıkça ifade ettiği 1.255-1.270 dolar aralığındaki kritik direnç bölgesinde 1.270 dolara yaklaşıldıkça satışların geldiğinin görüldüğünü söyledi.

Devamını Oku

Kredi kartı taksit yasağının perde arkası !

hjtyjytj

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kredi kartları üzerinden yapılan alışverişlerdeki taksitleri sınırlamaya yönelik hazırladığı düzenleme 1 Şubat itibariyle devreye giriyor. Düzenleme kapsamında kredi kartı ile yapılacak alışverişlerde taksit sayısı 9 ay ile sınırlandırılacak, kuyumculuk, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıt alanlarında ise yapılacak ödemelerde artık taksit yapılmayacak.Taksit yasağının kaldırıldığı alanlardan kuyumculuk, gıda ve akaryakıtta hali hazırda uygulanan taksit sayıları düşük olduğu için çok büyük bir sorun teşkil etmiyor. 24 aya kadar varabilen taksit seçeneklerinin sunulduğu cep telefonu sektöründe ise yasak öncesi panik havası yaşanıyor. Sektör temsilcileri düzenlemenin duyurulmasının ardından yaptıkları açıklamalarda yasağın kendilerini olumsuz etkileyeceğini ve satışlarının % 80’lere kadar düşebileceği uyarısında bulunuyor.Ancak 1 Şubat’ta hayata geçirilecek olan ve belli kalemlerde taksit yasağının yer aldığı düzenlemenin arkasında farklı nedenler yatıyor. Bu nedenlerin başında ise cari açık, kötü niyetli kart kullanımı ve kart borçları geliyor. Söz konusu nedenlerin detayına bakıldığında ilgili kurumlarının sınırlama ve yasak getirmekten başka çaresinin kalmadığı görülüyor.

Devamını Oku

Kredi kartı ve kredi kullanımı azaldı !

hjntyuı

Mevduat bankalarının tüketici kredileri, 10 – 17 Ocak itibariyle önceki haftaya göre yüzde 0,12 azalarak 236,6 milyar lira ve kredi kartı harcama tutarı ise yüzde 0,93 azalarak 90,1 milyar lira oldu.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka istatistiklerine göre, 10 – 17 Ocak tarihleri arasında mevduat bankalarının tüketici kredileri yüzde 0,12 oranında düşüşle 236 milyar 629 milyon 423 bin liraya, kredi kartı harcama tutarı da yüzde 0,93 oranında düşüşle 90 milyar 115 milyon 413 bin liraya ulaştı. Söz konusu dönemde taksitli ticari krediler ise yüzde 0,81 artışla 123 milyar 564 milyon 929 bin lira oldu.Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 101 milyar 492 milyon 258 bin lirası konut, 7 milyar 927 milyon 512 bin lirası taşıt ve 127 milyar 209 milyon 653 bin lirası da diğer kredilerden oluştu. Geçen yılın aynı dönemine oranla mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 26,41, taksitli ticari krediler de yüzde 44,66 oranında arttı.

Devamını Oku

Bankalara ardı ardına dava açılıyor !

Kredi faizlerinde büyük düşüş !

Kredi faizlerinde büyük düşüş !

Parasını, bankaların ‘cazip enstrüman’ diye sunduğu opsiyonlu işlemlere kaydıran birçok kişi zararda. Dolardaki yüzde 25’e yakın artış nedeniyle kur tahmininde yanılanlar dava açmak için avukatlara koşuyor.Adanalı bir yatırımcı opsiyonlu işlemlerden 19 milyon dolar zarar ederek, İstanbul Barosu’nun bankalardan sorumlu yönetim kurulu üyesi ve opsiyon davaları uzmanı avukat İsmail Altay’a dava açması için yetki verdi. SABAH’a değerlendirmelerde bulunan Altay, “Bankacılar, müşterilerine opsiyonlu işlemleri ‘Bu yatırım aracında hiçbir risk yok. Kâr garanti’ diyor. Bu modern kumardan Türkiye’nin en büyük birkaç bankası kazanıyor. Bana 7 kişi geldi. 9 dava açacağız” dedi.Opsiyon işleminin müşteriye getiri sağlamadığını söyleyen Avukat Altay, “Risk göz önüne alındığında kimsenin opsiyon işlemi yapmaması gerekiyor. Ancak bankacılar hem faiz hem de prim vaat ederek müşteriyi kandırıyor” değerlendirmesinde bulundu. Altay, “17 Aralık sonrasında opsiyon işlemi yapanların hepsi battı” dedi.

Devamını Oku

Döviz ile ilgili önemli uyarılar !

jtuıtukty

Son zamanlarda dolar’ın ateşi sürekli yüksek seyrediyor ve buna bağlı olarak da dövizdeki endişe de kendini hissettiriyor.Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, doların bankalararası piyasada tarihinin en yüksek seviyesi 2,2509 liraya ulaşmasına ilişkin, “Kurun yükselmesi, Türkiye’de biraz daha politik riskle alakalı, risk unsuru arttıkça yukarı doğru gidecek gibi bir endişe söz konusu” dedi. Bilen, açıklamasında, dolar kurunun belirsizlik içinde bulunduğunu kaydederek, Türkiye’de son dönemde kamuda ortaya çıkan politik gelişmelerle ilgili istikrarsızlığın, hükümete dönük endişeler ve risklerin, yabancıların politik istikrara ilişkin belirsizlik düşüncesinin içeride daha istikrarlı paraya dönük eğilimin ortaya çıkmasına yol açtığını söyledi. “Bu belirsizliği göze almak istemeyenler, TL’den dövize geçme yönünde tutum içinde” diyen Bilen, “Özel sektörün yüksek miktardaki döviz cinsinden borçlarının çok ciddi bir faktör olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Kurun ne kadar daha oynaklığını sürdüreceği konusu çok belirsiz, niteliğini koruyor. Kurun yükselmesi, Türkiye’de biraz daha politik riskle alakalı, risk unsuru arttıkça yukarı doğru gidecek gibi bir endişe söz konusu” şeklinde konuştu. Bilen, Merkez Bankasının faiz koridorunun üst bandını yukarı çekip çekmeme konusundaki tutumuna ilişkin, “Merkez Bankası, faizi yukarı doğru çekse de ki bunun için aslında geç kaldı. Geç kalmış olmasının piyasadaki oyuncuların buna dönük, bundan sonra atacağı adımların ne kadar kurun kontrolü konusunda sinyal oluşturabilir, o çok açık değil.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI