Ekim 2013

İnternet bankacılığı korsanları yine iş başında, aman dikkat !

hangi-banka-kar-sampiyonu--534004 Tam da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dijital verilerin güvenliğini sağlamak amacıyla, ‘beyaz hacker’ olarak bilinen bilişim korsanlığı konusunda resmi kurumlarla işbirliği yapan yazılımcı yetiştireceklerini duyurduğu sırada, Türkiye’de bir ‘dijital Robin Hood’ vakasının yaşandığı ortaya çıktı. Hürriyet’in haberine göre, geçtiğimiz günlerde, dijital korsanlar bir sivil toplum kuruluşuna sürekli bağış yapan banka müşterilerinin kredi kartı ve hesap bilgilerine yasadışı yollardan ulaştı. Korsanlar toplu halde detaylarını ele geçirdikleri bu hesaplardan ilk önce kendilerine para aktarmaya çalıştı. Ancak birden çok bankanın hesabına giren korsanlar, bankaların güvenlik duvarına çarptı.Çoğu bankanın, internet bankacılığı yoluyla ilk kez bir hesaba para gönderme komutunun ardından o kişinin cep telefonuna mesaj göndermesi nedeniyle, korsanlar kendi hesaplarına para göndermede başarısız oldu. Bunun üzerine, bankalara kızan dijital korsanla bilgilerini ele geçirdikleri hesap veya kredi kartlarından, söz konusu sivil toplum kuruluşuna gönderebildikleri en yüksek meblağ kadar bağışta bulundu.

İslami bankacılık sistemi İstanbul’ da konuşulacak !

nmytrjkmty

Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi, BİST bünyesinde 30 Ekim’de açılacak. Merkez Dünya Bankası’nın tek temsilciliği olacak.İstanBUL, bölgesel finans merkezi olmanın yanı sıra İslami finansın da merkezi olma yolunda adımlarını hızlandırıyor. Borsa İstanbul, Dünya Bankası’nın İslami Finans alanındaki ilk temsilciliği olan Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi’nin bünyelerinde açılacağını açıkladı.Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de İslami bankacılık sistemi ilgi görmeye devam ediyor.İslami bankacılık sistemi artık bölgesel değil, küresel olarakta tartışılıyor ve ciddi ilerlemeler kaydediyor.

 

Devamını Oku

Altın fiyatları için iki taraflı öngörüler yapılıyor !

yuj678u76

Karakaş Atlantis AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş, “Altında yükseliş trendi beklentisi korunuyor. Gerçek yükselişin başladığını söylemek için zamana ihtiyaç var, bazı kritik seviyelerin aşıldığını görmeliyiz”.Karakaş, özellikle Fed’in parasal genişlemenin artırılmasına ilişkin kararlarından sonra onsta görülen yükselişin 10 yıl boyunca devam ettiği ve devamında 2011 sonbaharıyla başlayan düzeltme hareketiyle onsun üzerindeki köpüğün ciddi manada azaldığını kaydetti.Bir süredir devam eden düzeltme hareketinde oluşan ara yükseliş hareketlerinin tepki hareketinden öteye gidemediğini dile getiren Karakaş, “Altında gerçek yükselişin başladığını söylemek için zamana ihtiyaç var ve bazı kritik seviyelerin aşıldığını görmeliyiz” ifadelerini kullandı.Fed’in Eylül ayındaki genişlemenin devamına ilişkin açıklamasından sonra Borsa İstanbul’da (BIST) oluşan olumlu havanın devam ettiğini belirten Karakaş, “Son zamanlarda piyasaların iştahlı olduğunu ve bu iştahlı piyasanın yıl sonuna kadar devam edeceğini öngörmekteyiz. Gelişen piyasalar içerisinde yer alan Türkiye’de 10 yıldır yaşanan malı disiplinin ülkenin itibarını olumlu etkilediğini ve yabancı yatırımcılar için bu durumun ülkemizi diğer gelişen ülkeler nezdinde bir adım öne geçirdiğini görmekteyiz” değerlendirmesini yaptı.

Devamını Oku

İnternet bankacılığı kullananlar aman dikkat; Yeni bir virüs ile dolandırıcılık yöntemi !

ntyutyu

İnternet korsanları servis sağlayıcılar adına astronomik rakamlarla fatura gönderiyor. Aslında bu fatura banka hesap soygunu için bir yem. Fatura bilgilerine tıklanmasıyla yeni bir virüs devreye giriyor. Bu virüsü bilgisayarına ve cep telefonuna bulaştıran Evrim Sümer’in hesabından 11 bin lira çekildi. Durumu gelen SMS’ten farkeden Sümer bankasını uyardı. Dolandırıcılar parayı çekmek üzereyken yakalandı. Ancak şebeke hala iş başında.Bankalar internet bankacılığının yaygınlaşması amacıyla alternatif bankacılık kanallarına yönelik güvenliği artırdıkça, sanal alem korsanları da yeni virüsler ve dolandırıcılık yöntemleri geliştirmeye devam ediyor. Son geliştirilen bir virüs, internet bankacılığı için kullanıcıların cep telefonuna gelen tek kullanımlık şifreyi ele geçirmeye yönelik. Bunun ilk kurbalarından biri de Evrim Sümer oldu. Ancak Sümer’in, iki bankanın ve Antalya Polisi’nin koordineli hareket etmesi sonucu korsanlar, 11 bin liralık para transferi yapamazken, parayı almak için şubeye giden bir kişi de yakalandı.Evrim Sümer, 2 Türk bankasının güvenlik birimi ve Antalya polisi dün internet korsanlarını konu alan Hollywood filmlerini aratmayan bir macera yaşadı. Yeni bir virüs geliştirerek intenet bankacılığını kullananların hesabından para transferi yapan dolandırıcıların yakalanmasını sağlayan operasyon iki gün önce Evrim Sümer’in mail kutusunda e-fatura gibi görünen bir mesajla başladı. Bu mesajda yer alan ekli dosyayı tıklamasıyla bilgisayarına internet korsanlarının en son geliştirdiği yeni bir virüsü bulaştıran Evrim Sümer’in hesabından birkaç gün sonra internet korsanları 11 bin liralık para transferi yaptı.

Devamını Oku

Bankaların kredi hacminde artış var !

jhtyut

Bankacılık sektörünün 4 Ekim itibarıyla 1 trilyon liranın altına düşen toplam kredi hacmi, 11 Ekim itibarıyla tekrar 1 trilyon liranın üzerine çıktı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bültenine göre, 11 Ekim itibarıyla bir önceki haftaya göre yüzde 0,46 artan bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, 1 trilyon 1 milyar 350 milyon lira olarak gerçekleşti.Mali kesime verilen kredilerin toplamı, aynı dönemde yüzde 0,99 artarak 23,9 milyar liraya yükseldi. Bankacılık sektörünün mali kesim hariç toplam kredi hacmi bir önceki haftaya göre yüzde 0,45 artarak 909,7 milyar lira oldu.Mali kesim hariç sektörün spot kredi toplamı ise bir haftada yüzde 0,04 azalarak 122,3 milyar liraya düştü.BDDK verilerine göre, 4 Ekimde 238,1 milyar lira olan tüketici kredileri tutarı, bir haftada yüzde 0,20 artarak 238,6 milyar lira oldu. Tüketici kredilerinin 107 milyar lirası konut, 8,4 milyar lirası taşıt, 83,9 milyar lirası ihtiyaç, 39,2 milyar lirası da diğer kredilerden oluştu.

Devamını Oku

Kredi kartı kapama işlemlerini ağırdan alan bankalara rekor cezalar veriliyor !

km678ıo7Kredi kartını iptal ettirmek isteyen müşterilerin taleplerini ağırdan alan bankalara kesilen ceza 7 kat arttırıldı.
Müşteri sayısını artırmak için bir dönem sokakta bile kredi kartı dağıtan bankalar, tüketicilerin kart iptal taleplerini ağırdan alıyor.Kartlarını iptal ettiremeyenler şikayetlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) üzerinden yaparak daha çabuk sonuç alabiliyor. Şikayetleri dikkate alan kurul, kart iptal taleplerini yerine getirmeyen bankalara ceza yağdırıyor. Konuyu dikkate almayan bankalara kesilen cezalar eskiye göre 7 kat daha ağır. Daha önce kredi kartını 7 gün içinde kapatmayan bankalara 2 bin lira ceza verilirken, yeni düzenlemeyle bu ceza 10-15 bin liraya kadar çıkarıldı. Üst düzey bir BDDK yetkilisi, kredi kartı aidatının ardından en fazla şikayeti kredi kartı iptal başvurularıyla ilgili aldıklarını kaydediyor.

Devamını Oku

Bankalar artık ceza yemekten korktukları için kredi kartı limitlerini artıramıyor !

j65555555557u

Bankalar, yeni yönetmelik ile vatandaşın kredi kartı limiti gelirin 4 katı ile sınırlanınca limit artışını durdurdu. Çünkü vatandaşın toplam kredi kartı limitini görebilecekleri sistem henüz düzenlenmiş değil. Onlar da limiti aşıp ceza almamak için limit arttıramıyor.Toplam kredi kartı limitinin gelirin 4 katı olması zorunluluğu kredi kartı limitlerini dondurdu. Bankalar yanlış yapıp ceza almaktan korktukları için vatandaşların limit artırma isteklerini geri çeviriyor. Çünkü vatandaşların kişisel kredi limitlerini gösterecek olan Kredi Kayıt Bürosu’ndaki altyapı henüz bitmiş değil. Vatandaşların gelirlerini ve diğer bankalardaki kart limitlerini bilmeyen bankalar da yanlış yapıp ceza almaktan korkuyor. Konuyla ilgili dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan ne yapılacağıyla ilgili görüş isteyen bankalar, bu görüş gelene kadar limit artırımlarına gitmeyecek.8 Ekim 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile yeni kart alacaklar ilk yıl gelirin 2 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 4 katını aşamayacak. Halen kartı bulunan vatandaşlar içinse “Toplam kredi kartı limitinin kart hamilinin gelirinin 4 katını aştığının tespiti durumunda, bu kartlar hakkında limit artış işlemi yapılamaz” maddesi bulunuyor.

Devamını Oku

Kredi başvurusunu nasıl yapmalıyız !

h5yu6567

Bir çok kişi, süreci bilmeden banka kredileri veya kredi kartlarına başvuruyor ve süreci ancak olumsuz cevap aldığı takdirde merak edip incelemeye başlıyor. Fakat kredi veya kredi kartı başvurusu yapmadan önce bilinmesi ve kabullenilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, başvurunuzun olumsuz sonuçlanabileceği. Olumsuz cevap alındığında sinirlenmek yerine başvurunuzun neden olumsuz sonuçlandığını anlamaya çalışmak ve bu durumu düzeltmek tamamen sizin elinizde.Bazen olumsuz cevap almanızın tek nedeni, bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken yeterince şeffaf olmamanız olabilir. Eksik doldurmuş olabileceğiniz bir form, eksik vermiş olabileceğiniz bir belge veya söylemeyi unuttuğunuz; size küçük bir detay, aldığınız olumsuz dönüşün sebebi olabilir.Bu yüzden, banka ile kredi veya kredi kartı başvurusu görüşmesi yaparken, bankanın talep ettiği tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz sunduğunuza emin olmalısınız.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI