Eylül 2013

İslam kalkınma bankası Türkiye’deki ilk şubesini açtı !

j65t7ı

İslam Kalkınma Bankası’nın dünyadaki ilk ülke ofisi olan İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) önceki gün Ankara’da faaliyete başladı.Açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Beşir Atalay ile İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Ahmed Mohamed Ali ve SESRIC Genel Direktörü Prof.Dr. Savaş Alpay katıldı.Merkezi Cidde’de olan İKB ile ilgili yasa, geçen Mayıs ayında Meclis’ten geçmişti. Buna göre banka, İstanbul’da ülke ofisi açacak. Banka, İstanbul’un yanı sıra farklı illerde de ofisler kurabilecek. Ofis ile Ofis Başkanı’nın ikametgahı, Türkiye’nin neresinde olursa olsun, dokunulmazlık sahibi olacak. Asker ve polis, Ofis ile Ofis Başkanı’nın ikametgâhına giremeyecek. Cidde ile İstanbul arasında kurulacak iletişim dinlenemeyecek, müdahale edilemeyecek. Bu kapsama yazılar, telefon görüşmeleri, veri aktarımları, yayınlar, belgeler, planlar, şablonlar, taslaklar, slaytlar, filmler ve ses kayıtları da girecek. Banka, Türkiye’nin finans merkezi olma projesi çerçevesinde Türkiye’de ofis açıyor.

Devamını Oku

14 milyon kişi kredi müşterisi durumunda !

jhtyut

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bu yılın haziran ayı itibariyle tüketici ve konut kredisi kullanan toplam kişi sayısının 14 milyona yaklaştığını, kredi miktarının ise 209 milyar liraya ulaştığını duyurdu.TBB açıklamasına göre, haziran ayı itibarıyla tüketici ve konut kredisi kullanan toplam kişi sayısı 13 milyon 878 bin 974 kişiye, kredi miktarı ise 209 milyar liraya çıktı.Nisan-Haziran 2013 döneminde 3 milyon 35 bin 819 kişiye 53,6 milyar lira tutarında tüketici ve konut kredisi kullandırıldı. Kredi kullanan kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 10 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde kullandırılan kredi miktarı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 97, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 23 oranında büyüdü.Yılın ikinci çeyreği itibariyle tüketici ve konut kredileri bakiyesi 209 milyar lira, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 13 milyon 878 bin 974 olarak gerçekleşti.Kredi kullanan toplam kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 1 oranında arttı.Tüketici ve konut kredileri bakiyesi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24, Ocak-Mart 2013’e göre ise yüzde 8 oranında yükseldi.

Devamını Oku

Vakıfbank’tan tarihi sendikasyon kredisi !

mjoj0

Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre, nisan ayındaki yılın ilk sendikasyon kredisinin ardından, 800 milyon dolarlık yeni bir sendikasyon kredisine imza attı.Geçen yıl eylül ayındaki sendikasyon kredisini yüzde 107 oranında çeviren Vakıfbank, temin ettiği bu krediyi dış ticaretin finansmanında kullanacak.Vakıfbank, ING Bank’ın ajan banka ve koordinatörlüğünde 17 ülkeden 27 bankanın katılımıyla, 166 milyon dolar ve 471 milyon avro tutarında iki dilimden oluşan 1 yıl vadeli ve Libor/Euribor + yüzde 0,75 toplam maliyetle sendikasyon kredisi temin etti.Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2013 yılının ikinci sendikasyon işlemini başarı ile gerçekleştirmekten ve yüzde 107’lik bir yenileme oranı elde etmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.Bu kredinin, Türk ekonomisine duyulan güvenle birlikte Vakıfbank’ın uluslararası piyasalardaki yüksek kredibilitesini bir kez daha teyit ettiğini kaydeden Aydoğan, yurt dışından kaynak yaratarak reel sektöre destek olmaya ve dış ticareti finanse etmeye devam edeceklerini ve bu krediyi temin eden iş ortakları kreditör bankalara bir kez daha teşekkür ettiğini belirtti.

Devamını Oku

Eylül 2013 kredi analiz raporu !

g4tggt4

Konut kredileri faiz oranlarında Haziran ayından bu yana süren faiz artışı, Eylül ayında da devam etti. Haziran ayından bu yana en yüksek faiz artış oranı Eylül ayında gözlemlendi. Ayrıca daha önceki aylarda faiz artışı 7-8 banka ile sınırlı kalırken, Eylül ayındaki faiz artışlarına Finzoom endeksine dahil olan bütün bankalar katıldı. Bu da Finzoom ortakama YMO endeksini bir hayli yukarı çekti.Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında, 120 ay vade ve 100,000 TL için, %3.63 puan ile en yüksek YMO artışı, Anadolu Bank’da, %2.87 ile Finansbank’da görülmüştür. Bunun yanı sıra %0.11 puan artışı ile İşbank, %0.45 puan artışı ile Garanti bankası ve %0.5 lik bir puan artışı ile Ziraat Bankası en az faiz artıran bankalar olarak göze çarpıyor.

 

Devamını Oku

Dolar 1.92′ yi yine görebilir !

5j567u75

S&P semineri sonrasında AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Six, Merkez Bankası’nın mesajlarının bilinçli bir öngörülemezliğin parçası olabileceğine dikkati çekti.İngiltere Merkez Bankası tarafından bu durumun “Yaratıcı belirsizlik” olarak nitelendiğini belirten Six, “Fakat şu anda Merkez Bankası için asıl mesele piyasalarda yeniden güven sağlanması ve somut rehberlik yapılması,,. Bazı durumlarda merkez bankaları muğlak olabilir. Fakat piyasalarda oynaklık varken, sermaye girişi ve çıkışı hızla olurken, para biriminizin istikrarı tutturması için belki biraz daha açık olmanız gerekebilir” dedi.Türkiye’nin ekonomik verilerinin, küresel piyasalardaki oynaklığa karşın halen güçlü olduğunu, Türkiye’nin cari açığını finanse edemeyeceğini düşünmek için hiçbir sebep olmadığını dile getiren Six, “Fakat burada mesele bu finansmanın hangi bedelle yapılacağıdır. (Küresel) Faiz oranları er ya da geç artacak. Büyük ihtimalle gelecek yıldan itibaren uzun vadeli faizlerde yeni bir artış göreceğiz. Bu da demek ki Türk şirketlerinin ve bankalarının finansmanı daha pahalı olacak. Küresel piyasalarda er ya da geç daha az likidite olacak” tespitini yaptı. Fed’in politikaları sonrasında Türkiye’nin yapısal temellerini güçlendirmesinin önem taşıdığını, Türkiye’nin cari açığını diğer gelişmekte olan ekonomilerle daha uyumlu bir seviyeye çekmesinin temel nokta olduğunu ve Türkiye’nin gelişmekte olan ekonomilere oranla görece yüksek olan enflasyonunu da düşürmesi gerektiğini vurgulayan Six, “Tabii, Türkiye’nin cari açığını ve enflasyon oranını azaltması bir gecede olamaz” dedi.

Devamını Oku

Bankadan 10 yıldır ödediği paraları geri alacak !

hjtyjytj

Çiftçi İsa Yeşiltaş, iki banka şubesinin son 10 yılda yaptığı işlemlerle ilgili olarak kendisinden alınan paraların iade edilmesi için Akyazı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurdu. Yeşiltaş, bankaların hazırladıkları sözleşmenin 12 puntodan küçük olması dikkate alınarak haklı bulundu.Sakarya’nın Akyazı İlçesi’ne bağlı Hasanbey Köyü’nde çiftçilik yapan İsa Yeşiltaş, işinin gereği sürekli bankalarla çalışmak durumunda olduğundan yapılan kesintilerin kendisini zor durumda bıraktığını belirterek, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurdu. Yaptığı başvuru ardından Akyazı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı 16 Ağustos 2013 tarihinde Yeşiltaş’ı haklı buldu. Hakem heyeti gerekçesinde şunları yazdı:

 

Devamını Oku

Bireysel emeklilik sistemi beklentileri fazlasıyla aştı !

hhhyujy

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), haziran sonu itibarıyla 3.7 milyon katılımcı rakamına ve 23.2 milyar lira fon büyüklüğüne ulaştı.1 Ocak-30 Haziran döneminde sisteme 600 bin yeni katılımcının girmesi, BES’in kısa sürede çok önemli bir ivme yakaladığını gösteriyor.Konuyla ilgili konuşan ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, Türkiye’de insanların gerek bankalara gerekse sigorta acentelerine başvurarak kendileri için BES teklifi almaya başladıklarını söyledi.Bu gelişmelerin sigorta camiası için çok önemli olduğunu ve Türkiye’de ilk defa yaşandığını belirten Çevik, “Türkiye’de sigorta acenteleri, bankalar ve finansal kurumlar olmak üzere toplam 17 bin acente BES satmak için çalışıyor.Şu anda BES’e girebilecek toplam 40 milyon potansiyel kişiden yalnızca 3.7 milyon kişi BES’e giriş yaptı” dedi.Böyle büyük bir potansiyel varken bu sayının ancak çok küçük bir kısmına ulaşılmasındaki temel nedenin BES’in özelliklerini ve avantajlarını topluma yeteri kadar anlatamamak olduğunu söyleyen Çevik, bu sorunun aşılması için sektörün nitelikli ve kalifiye elemanlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Devamını Oku

Kredi kampanyaları hızlandı, karlı çıkayım derken zarara uğramayın !

h567u65u65

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla bankalarda bayram kredisi yoğunluğu yaşanıyor, uzmanlar tüketicileri kredilerin vadesini uzatmamaları yönünde uyarıyor.Bankaların bayramın yaklaşmasıyla birlikte dahada hızlanması beklenen kredi kampanyası yarışında karlı çıkayım derken zarar uğramayın.Tüketiciler Birliği Genel Başkan vekili Hatice Kalyoncu, her bayram öncesi bankaların kredi tekliflerinde artış yaşandığını, bu sürecin fırsata çevrilmeye çalışıldığını savundu.Tüketicilerin zorunlu olmadıkça kredi çekmekten uzak kalması gerektiğini belirten Kalyoncu, “Gerçekten ihtiyacınız varsa tekliflerle diğer bankaların şartlarına da bakınız. İfade edilen faiz oranları dışında herhangi bir masrafın olup olmadığını muhakkak araştırın, son anda çıkacak ekstra masraflarla karşılaşmayınız” dedi. Kalyoncu, masraflar nedeniyle tüketicilerin eline belirtilenden daha az para geçtiğini kaydetti.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI