Ağustos 2013

Altın fiyatları için çılgın tahminler yapılmaya başlandı !

Close-up of a stack of gold bars and one hundred dollar bills and one euro coins

Citi’nin baş teknik analisti, altın fiyatlarının iki yıl içinde 3 bin 500 dolara kadar çıkabileceğini söyledi.Nisan ayında gördüğü tarihi düşüşten sonra toparlanmaya başlayan altın fiyatlarının yükselmeye devam edeceği öne sürüldü. Citi Baş Teknik Analisti Tom Fitzpatrick, altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde hızla artacağını öngördü. ‘King World News’ isimli blogda yayımlanan röportajında Fitzpatrick, “Altın dinamiklerine bakıldığı zaman, (Nisan ayında) gördüğümüz düzeltmenin 1974-1976 yılları arasında piyasada yaşananlara çok benzer olduğu göze çarpıyor” dedi.1974’te başlayan süreçte borsaların ayı borsasından çıkmaya başladığına dikkat çeken Fitzpatrick, altının ise aynen bu yıl olduğu gibi 55 aylık ortalamanın yüzde 14 kadar altına düştüğünü belirtti.

Devamını Oku

BDDK uyardı, yeni bir dolandırıcılık modeli türedi, aman dikkat !

images

Aman dikkat ! Her gün yeni bir dolandırıcılık çeşidi boy göstermeye başladı, bu noktada ilgili kurumların uyarını ciddiye alın.BDDK, kendilerini BDDK ve TBB personeli olarak tanıtarak, masraf, komisyon veya kredi kartı aidatlarının iadesini sağlayacaklarını vaadeden kişilere kesinlikle itibar edilmemesini istedi.BDDK’dan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde BDDK’ya ulaşan şikayet, bilgi edinme ve uyarı niteliğindeki başvurulardan, kendilerini BDDK veya Türkiye Bankalar Birliği (TBB) personeli olarak tanıtan kişilerin, banka müşterilerine çeşitli iletişim araçlarıyla ulaşarak bankacılık ürünlerine ait masraf ve komisyonlar ile kredi kartı aidatlarının iadesini sağlayacakları vaadinde bulundukları ve bu suretle banka müşterilerinin kişisel bilgilerini temin ettikleri yönünde emareler tespit edildiği bildirildi.

Devamını Oku

Pos cihazı ile tefecilik yapanlara yeni yaptırımlar geliyor !

rewrffw

Daha düşük faizle kaynak sağlayan POS cihazıyla tefeciliğe karşı dört kurum harekete geçti.İçişleri ve Maliye bakanlıkları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Hazine Müsteşarlığı, POS cihazıyla para satışını kolaylaştıran nedenleri ortadan kaldırmak amacıyla yeni önlemler alacak.Bankalara göre daha düşük faizle kaynak sağlayan POS cihazıyla tefeciliğe karşı dört kurum özel bir çalışma başlattı. İçişleri ve Maliye bakanlıkları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Hazine Müsteşarlığı, POS cihazıyla para satışını kolaylaştıran nedenleri ortadan kaldırmak ve mevzuattaki açıkları kapatmak amacıyla yeni önlemler alacak.İçişleri Bakanı Muammer Güler, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin önergelerine verdiği yanıtta, 2002-2013 arasında Türk Ceza Kanunu kapsamında tefecilik dosyası düzenlenen 9 bin 14 olaydan 7 bin 718’inin POS cihazıyla yapılan işlemler olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

Bankalara gözetleme personeli geliyor !

j657ı6tyı6yık

Bankalara, şikayetlerin etkin ve verimli şekilde giderilmesi, müşterilerin hak ve menfaatlerinin ihlal edilmemesi ve tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuata uyumun kontrol ve devamlılığının sağlanması amacıyla birer tüketici ilişkileri koordinasyon görevlisi atayacak.Tüketici ilişkileri koordinasyon görevlisi, bankalarda genel müdür yardımcısı düzeyinde temsil edilecek. Koordinasyon görevlisi banka ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu arasında iletişimi kuracak. Karar, 30 gün sonra yürürlüğe girecek.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Kurul kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kurul kararında, Kurul başkanlığının yaptığı inceleme sonucunda, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 93. maddesi çerçevesinde, bankaların organizasyon yapılarında bireysel nitelikteki ürün ve hizmetlere ilişkin şikâyet ve taleplerin yönetilmesini teminen usul ve esasların belirlendiği ve bu çerçevede “Tüketici İlişkileri Koordinasyon Görevlisi” atanmasının uygun olacağına karar verildiğine dikkat çekildi. Kurul kararına göre belirlenen bu usul ve esaslar, amacı bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki ihtilafların zamanında, etkin ve verimli bir şekilde çözülmesi, müşteri mağduriyetlerinin oluşmasının engellenmesi, yasal düzenlemelere uyumun sağlanması ve Kurum ile bankalar arasındaki iletişim kanallarının etkinliğinin artırılmasını teminen bankalarda görevlendirilecek tüketici ilişkileri koordinasyon görevlilerinin atama usulleri ile yetki ve sorumluluklarının belirlenmesini amaçlıyor. Bu usul ve esaslar, bireysel nitelikte ürün ve hizmet sunan mevduat bankaları, katılım bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarını kapsıyor.

Devamını Oku

Bankacılık sektörü kredi hacmi artış gösterdi !

hy5uuu5

Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, 16 Ağustos itibarıyla bir önceki haftaya göre yüzde 0,40 artarak 955 milyar 550 milyon liraya yükseldi.Söz konusu rakam, 7 Ağustos’ta 951 milyar 728 milyon lira düzeyindeydi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bültenine göre, bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, 955 milyar 550 milyon liraya çıktı.Mali kesime verilen kredilerin toplamı, aynı dönemde yüzde 1,91 azalarak 19 milyar 398 milyon lira olarak gerçekleşti. Bankacılık sektörünün mali kesim hariç toplam kredi hacmi bir önceki haftaya göre yüzde 0,49 artarak 870 milyar 852 milyon lira olarak belirlendi. Söz konusu rakam, 7 Ağustos’ta 866 milyar 643 milyon lira seviyesindeydi.Mali kesim hariç sektörün spot kredi toplamı da bir haftada yüzde 0,70 artarak 116 milyar 913 milyon lira olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

Bankalar kazanç kapısı icat etmede sınır tanımıyor !

678ı76ı

Faiz dışı uygulamalardan sağladıkları gelirlere yenilerini ekleyen bankalar, şimdi de müşterilerini uyarmak amacıyla gerçekleştirdikleri telefon aramalarında komisyon uygulamaya başladı.Müşterilerini cep telefonlarından arayarak, “Borcunuzun son ödeme tarihi yaklaştı” diye hatırlatma yapan bankalar, bunun için 3 TL alıyor.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir yandan bankacılık işlemleri ve kredi kartlarında uygulanan komisyonlara “sınırlama” getirmek için çalışmalar sürdürürken, diğer yandan da bankalar, faiz dışı uygulamalardan elde ettikleri gelirlere sürekli yenilerini ekliyor. Sayısı 31’den 65’e ulaşan bu gelirlere, geçtiğimiz nisan ayında e-posta yoluyla gönderilen kredi kartı ve hesap ekstrelerini de katan bankalar, şimdi de müşterilerini uyarmak için yaptıkları telefon aramalarına da komisyon uygulamaya başladı.Bir çok banka, borcunu ödemeyi aksatan müşterilerine gönderdiği uyarı SMS mesajlarına 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren 3 TL hizmet bedeli yansıtmaya başlıyor. Müşterilerini cep telefonlarından arayarak, “borcunuzun son ödeme tarihi yaklaştı” diye hatırlatma yapan bankaların, bu aramaları karşılığında müşterilerine yansıttığı hizmet bedeli de 3 TL oluyor. Bazı bankaların yurt dışında yapılan harcamaların hesap özetini TL cinsinden alan müşterilerine uyguladığı komisyon oranı da 28 Ağustos tarihinden itibaren yüzde 2’ye çıkıyor. Uygulamayla ilgili bilgilendirme ise son gönderilen hesap ekstrelerinde yapılıyor. Ekstrelerde, “yurt dışı harcamalar için TL ödemeli hesap özeti alınması durumunda bu harcamalar bankanın döviz satış kuru ve tutarı üzerinden aylık yüzde 2 komisyon ile birlikte TL’ye çevrilecektir” ibaresine yer veriyor.

Devamını Oku

Türkiye’deki tüm banka şubelerinin yarısı bu dört ilimizde !

888687

Türkiye’de banka şubelerinin yarıdan fazlası, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da hizmet veriyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, haziran ayı itibariyle kamu ve özel bankaların 11 bin 328 şubesi bulunuyor.En fazla banka şubesi, 3 bin 342 ile İstanbul’da yer alırken, İstanbul’u, bin 119 şubeyle Ankara, 790 şubeyle İzmir ve 447 şubeyle Antalya takip ediyor. 4 ildeki 5 bin 698 banka şubesi, toplam sayının yüzde 50’den fazlasını oluşturuyor. Bayburt, 9 şubeyle en az banka bulunan şehir olurken, bunu, 10 şubeyle Kilis, 12’şer şubeyle Hakkari ve Ardahan izliyor.

 

Devamını Oku

Ağustos 2013 banka kredileri analiz raporu !

ykykh

Konut kredileri faiz oranlarında geçen ay gözlemlenen faiz oranı artışı Ağustos ayında da devam etti. Faiz oranlarında gözlemlenen artış geçen aya göre daha fazla hissedildi. Faiz oranlarının artığı bu dönemde gayrimenkullere olan talebin azalmaması için gayrimenkul fiyatlarında düşüş gözlemlenebilir. Bu dönemde yatırım veya ihtiyaç sebebi ile gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin bu durumu göz önünde tutmasında yarar var.Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında %2.14 puan ile en yüksek YMO artışı, Finansbank’da görülmüştür. Bunun yanı sıra Akbank, Denizbank, Garanti, HalkBank, HSBC, Şekerbank, Vakıfbank, YapıKredi bankası’da konut kredileri faiz oranlarında artışa giden bankalardır. Konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyen (bazı bankalar için tabela faiz oranları hariç) bankalar; AnadoluBank, ING, TEB, İşbankası ve Ziraat Bankası’dır. Bu durum uzun vade olarak tabir edilen 10 yıl (120 ay) vadeli krediler için geçerlidir.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI