Temmuz 2013

Bankalar asıl, Eylül ayında çıkacak yasadan sonra yandı !

jtuıtukty

Vatandaştan 60 kalemde ücret alan bankaların keyfi uygulamaları Eylül’den sonra bitecek. Ücretlere neşter vuran yasanın Meclis açılır açılmaz çıkarılması planlanıyor.Yeni yasa ile bankaların işi gerçekten çok zor görünüyor, artık kafalarına göre takılamayacak olan bankalar şimdiden kara kara düşünmeye başladı bile.Müşterilerinden 60 kalemde ücret alan bankaların saltanatı, Eylül ayından sonra bitecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kredi kartları ve bankaların aldığı ücretler ile ilgili düzenlemenin de içinde olduğu Tüketici Hakları Yasası’nı Meclis açılır açılmaz geçirmeyi planlıyor.Tüketici derneklerinden yapılan itirazlar ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son çıkışı da dikkate alınarak, tasarıya yeni eklemeler yapılabileceği, bankaların aldığı ücretlerle ilgili daha detaylı bir düzenlemeye gidilebileceği belirtiliyor.

Devamını Oku

Banka kredileri Temmuz ayı raporu !

kjyuıoy8uıo

Konut kredileri faiz oranlarında geçen ay beklenen ancak tüketiciye yansıtılmayan faiz artışı Temmuz ayında kendisini hissettirdi. Temmuz ayında bazı bankalar konut kredileride dahil olmak üzere faiz oranlarını artırdı. Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında %3.19 ile en yüksek YMO artışı, kampanyalı ürünü sona eren İş Bankası’na aittir. Bunun yanı sıra Akbank, HalkBank, YapıKredi bankası’da konut kredileri faiz oranlarında artışa giden bankalardır. Konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyen (bazı bankalar için tabela faiz oranları hariç) bankalar; DenizBank, Finansbank, Garanti, HSBC, ING, ŞekerBank, TEB, VakıfBank ve Ziraat Bankası’dır. Bu durum uzun vade olarak tabir edilen 10 yıl vadeli krediler için geçerlidir.Geçen ay tüketiciye %9.58 Finzoom YMO oranıyla en uygun konut kredisi kullandıran Vakıf Bank bu ay da kampanyalı ürününü sunmaya devam etmektedir. VakıfBank’ın ardından Garanti bankasıda %9.66 Finzoom YMO oranıyla konut kredisi sunmaya devam etmektedir. Konut kredileri faiz oranları ve YMO oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

 

Devamını Oku

Banka uzmanı Özyeğin’den yeni banka alım atağı !

m6uıo68oı

Profesyonellikten gelerek iki sandalye bir masa ile kurduğu Finansbank’ı, 2006’da Yunanlılara 2.7 milyar dolara satan Hüsnü Özyeğin sektöre yeniden iddiasını koymaya hazırlanıyor. Zira, Türkiye’de 16 şube ile faaliyet gösteren Fransız Bankası Societe Generale’i yakın takibe alan Özyeğin’in, bankanın şubeleri ve bireysel bankacılık faaliyetlerini almak için yürüttüğü görüşmelerde sona yaklaştığı konuşuluyor. Bankacılık kulislerinde bugünlerde ana gündem Özyeğin ve Societe Generale.Finans çevrelerinden edinilen bilgilere göre bireysel bankacılık bölümünü satışa çıkaran Fransız bankasının bir iki taliple daha görüştüğü bilgisine ulaştım. En istekli talip ise şapkadan tavşan çıkaran yerli para sihirbazı Hüsnü Özyeğin imiş.Bu tür görüşmelerde her zaman olduğu gibi son anda bir pürüz çıkmaz ise Fiba Grubu’nun Başkanı Özyeğin’in, şirket portföyüne Societe Generale’in şubeleri ve bireysel bankacılık operasyonlarını katmasına kesin gözüyle bakılıyor.Aldığı şirketlerde genelde eleman çıkarımına gitmeyen Özyeğin’in şubeleri çalışan personelle birlikte devralacağı iddia ediliyor. Haziran 2013 verilerine göre Societe Generale’nin 282 çalışanı bulunuyor. Merkezi Paris’te bulunan, Societe Generale hafızalarımızda el konulan Pamukbank ve İktisat Bankası’na talip olmasıyla yer alıyor.

Devamını Oku

Akbank’tan yılın ilk altı ayında 1.8 milyarlık rekor net kar !

ykjyukluı

Akbank, 2013’ün ilk altı ayında 1 milyar 825 milyon TL konsolide net kâr rakamına ulaştı.Bankanın öz sermayesinin 21 milyar TL’nin üzerine çıktığını, takipteki kredi oranının yüzde 1.2 olduğunu söyleyen Binbaşgil, “Tüketici kredilerinin hemen hemen her segmentinde sektörün üzerinde büyüdük ve pazar payı kazanmayı sürdürdük. Tüketici kredilerimizi 2012 yıl sonuna kıyasla yaklaşık yüzde 22 artışla 25 milyar TL’nin üstüne çıkardık. Müşteri odaklı bir biçimde büyümeye devam ediyoruz” dedi.Bankanın altı aylık performansını değerlendiren Binbaşgil, şöyle konuştu: “Ülkemizin makro ekonomik göstergeleri bugün hala birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha iyi. Türkiye güçlü ve dinamik iç pazarı, güçlü bilançolara sahip özel sektörü, mali disiplini ve sağlam bankacılık sektörü ile orta ve uzun vadeli hedeflerinde ilerlemeye ve çıkışını sürdürmeye devam edecek.

 

Devamını Oku

Altın fiyatları bir iniyor bir çıkıyor !

Close-up of a stack of gold bars and one hundred dollar bills and one euro coins

Uzun bir süre dalgalanma seyri içinde olan altın fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin varlık alım programına ilişkin açıklamaları ve petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle yeniden artış trendine girerek son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.Dünya Altın Konseyi verilerinden derlenen bilgilere göre, altının ons fiyatı ilk kez 2009 yılının ekim ayında bin doların üstüne çıkarken, 2011 yılının ağustos ayında bin 813 dolarla zirveye ulaştı. Bu tarihten itibaren adeta “eriyen” altın, son olarak 28 Haziran 2013’te bin 192 dolar seviyelerine kadar geriledi.Son zamanlarda yükselme eğilimi gösteren altın, 31 Mayıs’taki bin 394 dolarlık seviyesine geri dönmeye çalışıyor. Bugün piyasalarda altının ons fiyatı bin 335 dolar olurken, 59 dolarlık değer kazanması halinde mayıs ayındaki seviyesini yakalamış olacak.Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, uluslararası siyasi ve iktisadi olayların etkisiyle doların da son zamanlarda düşüş trendine girdiğini belirterek, dolar ile altın fiyatları arasındaki ilişkiye dikkati çekti.

Devamını Oku

Limit kredi kartına değil, şahsa göre belirlenmeli !

k6668976ı

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) Başkanı Beyhan Aslan, kredi kartına değil, tüketicinin sahip olduğu tüm kartların T.C. kimlik numarasıyla eşleştirilmesiyle şahsa limit uygulamasının getirilebileceğini belirterek, “Tüketici sahip olduğu kredi kartlarının hangisini kullanırsa kullansın, şahsi limitinden düşülecektir. Limitin tamamen kullanılması durumunda kredi kartıyla ne nakit çekebilecek, ne de harcama yapabilecektir. Böylece tüketici ayağını yorganına göre uzatma basiretini mecburen gösterecektir” ifadesini kullandı.
Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, kredi kartının bir ödeme aracı olduğunu ve bugünkü ekonomik işleyiş içerisinde bundan vazgeçmenin imkansızlaştığını dile getirdi. Kredi kartı kullanımıyla ilgili istatistiki bilgiler veren ve alınması gereken tedbirleri sıralayan Aslan, son 10 yılda kredi kartı kullanımının yüzde 364 artış gösterdiğini, bu rakamın diğer ülkelere göre rekor artış olarak nitelendirilebileceğini ifade etti. Tüketicilerin birbirlerinden borç alma yerine tüketici kredilerine göre daha yüksek faiz ödeyeceğini bile bile kredi kartından nakit para çektiklerini bildiren Aslan, kredi kartlarından Haziran 2012 dönemine göre yüzde 19 artışla 3 milyar lira nakit para çekildiğini kaydetti.

Devamını Oku

Bankaların ortak soygunu nasıl belgelendi !

Rusya'da kredi kartý sayýsý 220 milyonu geçti

Rekabet Kurumu Türkiye’nin en büyük bankaları Akbank, Garanti ve Yapı Kredi’nin ortaklaşa vatandaşı nasıl soyduğunu gün yüzüne çıkardı.Rekabet Kurumu’nun suçlamalarına neden olan eposta yazışmaları ve finansal bilgilerin yer aldığı rapora göre kâr marjları azalan bankalar, aralarında iletişim kurup kredi kartlarında nakit çekim ücretine zam yapıyor. Böylece kârlılıklarını artıyor.Başbakan Erdoğan’ın “faiz dışı lobi, ücret ve komisyonla soyuyor. Kredi kartı almayın” açıklamasının ardından gözler yeniden bankaların kredi kartındaki haksız uygulamalarına çevrilirken, Rekabet Kurumu’nun raporu, bu alandaki soygunu belgeleriyle ortaya çıkardı. Kurumun mart ayında 12 bankaya kestiği 1.1 milyar liralık cezaya ilişkin ayrıntılı rapor hafta başında yayımlanırken, Türkiye’nin en büyük bankalarının ortaklaşa müşterilerini nasıl soydukları da gün yüzüne çıktı. Rekabet Kurumu, Ferit Şahenk’in bankası Garanti, Sabancılar’ın bankası Akbank ve Koç’un bankası Yapı Kredi’yi rekabete uymayan işlemlerle tüketiciyi zarara uğratmakla suçladı.

Devamını Oku

Bakan Hayati Yazıcı ‘dan kredi kartı kullanıcılarına müjdeli haber !

nb657u5y5

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: “Kredi kartı konusunda adeta kangren olan bir sorunu tedavi ediyoruz. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı yürürlüğe girdiğinde kredi kartında vatandaş da bankalar da memnun olacak” dedi.Bakan Yazıcı, son günlerin çok tartışılan konusu kredi kartları ve tüketicilerin bu konuda karşılaştığı sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu.Türkiye’de mayıs sonu itibariyle 56 milyon kredi kartı ve 95 milyon 129 bin adet de banka kartı olduğunu ifade eden Yazıcı, tüketici kredilerinde en yoğun kullanımın kredi kartı aracılığıyla yapıldığını kaydetti.Vatandaşlara kredi kartı sunmanın bir maliyeti olduğunu ve bankaların da bu kapsamda çeşitli kalemlerde ücret aldıklarının altını çizen Yazıcı, bankaların da bu noktada ölçülü ve “insaflı” davranmaları gerektiğine işaret etti.Tüketicilerden hakem heyetlerine gelen kredi kartı şikayetlerinin artış gösterdiğini belirten Yazıcı, hakem heyetlerine bu yılın ocak-mayıs döneminde 135 bin 525 şikayet geldiğini söyledi.Bu çerçevede Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısında konuya ilişkin düzenlemeler yapılarak bankaların tüketiciden faiz dışında aldığı ücret, komisyon ve masrafların Bakanlığın görüşü alınarak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirleneceğini hatırlatan Yazıcı, şöyle devam etti:

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI