Haziran 2013

Kredi kartından nakit çekimlerin önüne bir türlü geçilemiyor !

hyr5yuh

Türkiye’de Mayıs ayında kredi kartlarından ”nakit çekme” işlem tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.5 arttı. Kartla günde ortalama 110 milyon Türk lirası çekildiği belirtildi.Kredi kartı kullanıcıları ile bankalar arasındaki tartışma tüm hızı ile devam ederken, kredi kartı kullanımı ve karttan nakit çekim hızıda aynı şekilde devam ediyor.Zaman zaman nakit ihtiyacından, çoğu zamanda bilinçsiz kredi kartı kullanımı insanları zor durumda bırakabiliyor.BKM’nin son verilerine göre kredi kartı kullanıcısı yine karttan nakit çekim işlemlerinde ciddi bir artışa sebep oldu.

 

Devamını Oku

Kredi kartı alırken ve kulanırken dikkat etmeniz gerekenler !

n5t6yuı65t

Ekonomist Adnan Öztekin, “Kredi kartı, telefon, elektrik, su, doğalgaz, TV kanalı aboneliği ve internet başvuru sözleşmeleri başta olmak üzere vatandaşlarımızın bu yapacakları tüm yükümlülük sözleşmelerini iyice okumadan imzalamamalıdır” uyarısında bulundu.Ekonomist Öztekin, “Bankalarla yapılan kredi kartı başvuru sözleşmeleri başta olmak üzere kredi kartı, telefon, elektrik, su, doğalgaz, TV kanalı aboneliği ve internet başvuru sözleşmelerinin formlarıvatandaşlarımız tarafından imzalamadan önce çok dikkatli bir şekilde okunmalı ve sözleşmenin içeriğinde müşteriyi bağlayıcı maddelerin kapmasına dikkat edilmelidir.” dedi.Öztekin, yaptığı açıklamasında, en büyük sıkıtının bankalarla yapılan kredi kartı sözleşmelerinde yaşandığına dikkat çekerek, “Vatandaşlarımız kredi kartı sözleşmesi yaparken okumadan attığı imzayla kart ücretleri başta olmak üzere tüm alınacak faiz, komisyon, ücret ve diğer masrafları kabul ederek ödeyeceğini peşinen taahhüt ettiğine dikkat etmektedir.Bu nedenle vatandaşlarımız çok dikkatli olmalıdır. Kendisini mağdur edecek sözleşme maddelerine karşı kendi el yazısıyla not düşerek tedbirini almalı ve ileride karşı karşıya kalabileceği sıkıntıların baştan önüne geçmelidir.” dedi.

Devamını Oku

Kredili mevduat hesaplarındaki tehlikeye dikkat !

m6uıo68oı

Merkez Bankası, kredili mevduat hesabından çekilen paranın faizini sınırladı. Ancak bazı bankalar bu hesaptan para çeken müşterilerinden Bankacılık Hizmet Geliri adı altında para kesmeye başladı.Sektördeki bazı bankalar Merkez Bankası’nın (MB) kredili mevduat hesabı faizlerine sınırlama getirmesinden sonra yeni bir uygulama başlatarak kredili mevduat hesabından para kullanan müşterilerinden ‘Bankacılık Hizmet Geliri’ adı altında para kesmeye başladılar.Maaş müşterilerine maaşlarının belli oranlarında (tek hesap, avans hesap, kurtarıcı hesap) hazır kredi kullandıran bankalar, % 5’lere varan oranlarda faiz alıyorlardı. MB’nin verdiği bilgilere göre kredi kartları ile benzerlik taşıyan KMH’ların bankacılıktaki hacmi 10 milyar Türk Lirasıseviyesine ulaştı.Merkez Bankası mayıs ayında çıkardığı tebliğ ile kredili mevduat hesabı (KMH) faiz oranlarına üst sınır getirdi. Düzenlemeye göre KMH faizleri kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami ve gecikme faiz oranlarını geçemeyecek. MB’nin yeni uygulamasında aylık azami faiz Türk Lirası için % 2.22, ABD Doları için % 1.70 ve euro için % 1.64.

Devamını Oku

Mevduatta uzun vade yapan kazandı !

jhtyut

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca 6 ay ve üzerindeki uzun vadeli mevduatlarda stopaj indirimi getirilmesi meyvelerini vermeye başladı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, gerçek ve tüzel kişi bazında yurt içi yerleşik mudilerin bankalarda tuttuğu toplam mevduat bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 artarak 760,6 milyar liraya ulaştı.Söz konusu tutarın yüzde 53,6’sına karşılık gelen 407,2 milyar liralık kısmı 1-3 ay arasındaki vadeli hesaplarda tutulurken, en yüksek artış düzenlemeye konu olan 6-12 ay arası vadeli mevduatlarda yaşandı.Bu vadedeki toplam mevduat, yıllık bazda yaklaşık 2,5 katına çıkarak 11,1 milyar liradan 30,7 milyar lira oldu. 6-12 ay arası vadede tutulan Türk Lirası mevduatın aynı vadedeki toplam mevduat içindeki payı 73,2 olurken, TL cinsinden mevduat geçen yılın ilk 4 ayına göre yaklaşık 4 katına ulaştı. Gerçek kişilerin hesaplarındaki para söz konusu dönemde yaklaşık 3 katına, ticari ve diğer kuruluşların hesaplarındaki para da 4 katına yükseldi. Uygulamanın yürürlüğe girdiği bu yılın ocak ayından nisan sonuna kadarki süreçte 6-12 ay arası mevduat hesaplarında tutulan para da yüzde 85 artış gösterdi.

Devamını Oku

Kredi onayını artık robot program verecek !

kyukyuk

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sokak sokak Türkiye’nin risk profilini çıkartacak. GeoMis adı verilen sistem ile tüm bankacılık verileri harita bazlı izlenecek. Bir anlamda finans sektörünün ‘Google Earth’ü olacak GeoMis adlı haritada, sokak sokak bireysel müşterilerin kullandığı krediler ve gecikmiş alacakları görülebilecek. Sisteme önümüzdeki günlerde ticari müşteri bilgileri ile ödenen çek bilgileri de eklenecek.Böylece her banka haritadan seçilen bölge özelinde hem bu bilgileri görecek hem de kredi notlarının ortalamasını, trend anlamında portföyün iyiye mi, yoksa kötüye mi gittiğini görebilecek.Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz’e göre, GeoMis bir anlamda ‘bankacıların eli ayağı’ olacak. Akdeniz, projenin detaylarını şöyle aktardı: “Biz bütün bilgileri harita bazlı giriyoruz. Bölgeyi işaretlediği zaman bankalar bu sistem üzerinden ne kadar kredi ve gecikmiş alacak olduğunu görebilecek.Bu bilgiler rekabeti engellemeyecek şekilde paylaşılacak. O bölgede 3’ten az sayıda banka faaliyet gösteriyor ise bu bilgiler paylaşılmayacak. Çünkü kendi rakamını bilen banka, diğer iki bankanın rakamlarını da tahmin edebilir. Bankalar nerede bankacılık faaliyetleri olduğunu görüp buna göre politikalarını oluşturabilecek.”

Devamını Oku

Altın fiyatları tepe taklak, ortalık toz duman !

ktyuıkyıu

Son dönemde tarihi düşük seviyelerini gören altının ons fiyatı için beklentiler kötümser.Uluslararası kurumlar altın tahminlerini bir bir düşürüyor. Daha önce spot altının 2013 sonunda 1435 dolar olacağını söyleyen Goldman Sachs, bu tahminini 1300 dolara revize etti. 2014 tahmini ise, 1270 dolardan 1050 dolara kadar indirildi.İsviçreli UBS ise, 2013 yılı ortalama altın fiyatı tahminini yüzde 10 aşağı çekerek 1580 dolardan 1440 dolara revize etti. 2014 ortalama fiyat tahmini ise, 1625 dolardan 1325 dolara çekildi. Benzer şekilde Bank of America-Merrill Lynch de 2013 için ortalama fiyat tahminini 1680 dolardan 1478 dolara düşürdü.BofA-Merrill Lynch, küresel konjonktürün artık altını desteklemediğini söyledi ve değerli metaller üzerinde baskının devam edeceğini öngördü. Kuruma göre, ABD’de toparlanan büyüme, yükselen faizler ve düşük enflasyon altın için negatif bir senaryoyu hazırlıyor.

Devamını Oku

Citigrup artık Irak’ta !

h65876rhtr

Citigroup, savaş sonrasında uzun süre ekonomik durgunluk yaşayan Irak’ta temsilcilik açacak ilk ABD’li banka olacak.ABD’li finans kuruluşu Citigroup, Bağdat’ta temsicilik açacağını açıkladı. Banka Irak Merkez Bankası’ndan ilk izni aldı.Citigroup’un bu bölgelerde sadece temsilcilik açacağı ve Citi müşterilerine yardım edeceği ifade edildi.Banka bu temsilciliklerde herhangi bir bankacılık faaliyeti gerçekleştiremeyecek.Bankaya yakın kaynaklar ise Citigroup’un bu şekilde bankacılık faaliyetlerine geçmek için ilk adımı attığını ifade ediyor.Citigroup CEO’su Mike Corbat, 100’den fazla ülkede operasyonlarını durdurmayı planladıkları bir dönemde altı yıl sonra ilk kez Bağdat’ta yeni bir girişimde bulunduklarını belirtti.Geçtiğimiz on yılda, banka Irak’taki büyük şirketlere ve yatırımcılara ticari finansman araçları, nakit yönetimi , yatırım bankacılığı faaliyetleriyle Dubai’deki genel merkezi ve Londra aracılığıyla Amman’daki Irak Masası üzerinden destek sağladı.

 

 

Devamını Oku

Bankalar aldıkları ücret çeşitlerinde aklın sınırlarını zorluyorlar ! Olmaz böyle şey !

h56u5h

Vatandaştan aldıkları Deli Dumrul ücretleriyle bakanları bile isyan noktasına getiren bankalar, ‘pes artık’ dedirtecek ücret kalemi daha buldu. Büyük bir bankanın İstanbul Selami çeşme şubesi, kendi parasını çekmek isteyen müşterisine ‘grup nakli’ adı altında masraf çıkardı.Olay 10 Haziran 2013’te bir bankanın İstanbul Selamiçeşme şubesinde yaşandı. 150 bin liraya bir evi satın almak üzere satıcıyla el sıkışan K.S isimli vatandaş, bu şubede vadeli hesapta bulunan 150 bin lirasını çekmek için bankaya geldi. Hesabını bozup faiz almayacağını beyan eden müşteriye banka yetkilileri, “Bu kadar parayı hazır tutamayız. Öğleden sonra saat 16.00’ya randevu verelim” dediler.K.S randevu saatinde şubeye gitti. Kendisine paradan önce 157 lira 50 kuruş tutarında masraf dekontu uzatıldı. Açıklamasında ‘grup nakli’ yazan dekont karşısında şaşkına dönen vatandaşa şube yetkilisi, “Size bu parayı verebilmek için özel araç çıkardık, bu onun masrafı. Grup nakli ücretini sizin ödemeniz gerekiyor” denildi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI