Mayıs 2013

Asya Yatırım aracılık işlemlerine başladı !

images

Bank Asya’nın kurduğu, katılım bankacılığının ilk ve tek aracı kurumu Asya Yatırım faaliyete geçti. Şirket, özellikle sukuk ve halka arz ile birleşme ve satın alma işlemlerine aracılıkta lider bir kuruluş olmayı hedefliyor.Türkiye’nin öncü bankaları arasında yer alan Bank Asya, finans sektöründeki atılımlarına devam ediyor. Sigortacılık, bireysel emeklilik ve GYO gibi alanlarda yatırımları bulunan Bank Asya’nın sermaye piyasalarında aracılık hizmetlerinin sunulması, halka arza aracılık ve diğer sermaye piyasası işlemlerini gerçekleştirmek üzere kurduğu Asya Yatırım Menkul Değerler AŞ faaliyete geçti. 10 milyon TL sermaye ile kurulan, Asya Yatırım, hisse senedi piyasasında müşterilere hizmet vermenin yanı sıra kurumsal finansman tarafında da özellikle sukuk ve halka arz ile şirket birleşme ve satın alma işlemlerine aracılıkta lider bir kuruluş olmayı hedefliyor.

Devamını Oku

Bankaların takipteki alacakları 25.6 milyar tl ‘ ye ulaştı !

j6yuıuyıyuBankacılık sektörünün dönem net karı, geçen yılın aynı dönemine göre 973 milyon lira artarak Mart 2013’te 6 milyar 953 milyon liraya yükseldi. Sektörün takipteki alacakları 2012 sonuna göre 2,2 milyar lira (yüzde 9,2) artarak Mart 2013 itibarıyla 25,6 milyar lira seviyesine yükseldi.BDDK, Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü (Mart 2013) Raporu’nu yayınladı.Buna göre, Mart ayı itibarıyla Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 49 banka, 11 bin 217 şube ve 204 bin 434 personel ile hizmet veriyor. Yılın ilk üç aylık döneminde personel sayısı 2 bin 981 kişi, şube sayısı ise 156 adet arttı.Bankacılık sektörünün aktif toplamı 2013 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın sonuna göre yüzde 4,2 artarak 1 trilyon 428 milyar lira seviyesine ulaştı. Bankacılık sektörü, temel olarak krediler ve zorunlu karşılıklardan kaynaklanan aktif büyümesini, büyük ölçüde mevduat dışı kaynaklarla fonladı.

Söz konusu dönemde nominal olarak yüzde 2,3 artan ve kredi büyümesini fonlamada sınırlı kalan mevduatın toplam pasifler içindeki payında 1 puanlık azalış gözlendi. Söz konusu azalmada bankaların yurt dışı piyasalara yönelmesi ve menkul kıymet ihraçları gibi kaynaklara başvurması önemli rol oynadı.Yılın ilk çeyreğinde menkul kıymet ihracı yoluyla 6,2 milyar lira ilave kaynak sağlandı.

Devamını Oku

Bankalar artık kar edemiyormuş !

ju678976ı865Türk bankacılık sistemi içinde bulunan bankalar artık kar edemiyor şeklinde ilginç bir açıklama geldi.Türkiye Bankalar Birliği, bankalardan alınan komisyonlarla ilgili önemli çağrı yaptı. İstanbul’da düzenlenen toplantıda basın mensuplarına sunum yapan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, ücret ve komisyonlara değindi.Aydın, “Ücret ve komisyonlar rekabet ortamında serbestçe belirlenmeli. Herhangi bir alt ya da üst limit belirlenmemeli” dedi.Hüseyin Aydın ek olarak, “Hak etmediğimiz bazı eleştiriler ve değerlendirmelerin sektörümüzü derinden üzdüğünü belirtmek istiyorum. Bankacılık sektörünün tüm faaliyetleri düzenlemelere uygundur. Eleştirilecek yeri yok demek istemiyorum. Hatalarımızın düzeltilmesi için elimizden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceğimizden emin olabilirsiniz. En çok eleştiri konusu edilen hususlara değinmek istiyorum” dedi.Aydın, “Ticari krediyi veya bir krediyi erken kapatmak bir haktır, ama bu hakkın karşılığında bir bedel ödenmesi gerekir, bu da sözleşmeyle belirlenir” diye devam etti.

Devamını Oku

Altın fiyatları yatırımcısının yüzünü güldürecek mi !

yh565rtAylardır yatırımcısını üzen altın toparlanacak mı ? Kimilerine göre altın artık güvenli bir yatırım aracı değil, kimine göre ise hala en güvenli birikim enstürümanı.Dünyaca ünlü Emtia yatırımcısı ve finans uzmanı Jim Rogers, tüm dünyada parasal genişlemeye devam edilmesinin ülke ekonomileri için onarılması çok zor sonuçları ortaya çıkaracağını belirterek, “Parasal genişlemeye devam etmek yakında bir çöküş gerçekleşmesine neden olacak. Kimse ve hiçbir ülke bu parasal genişleme trendinden muaf değil. Böylesi bir çöküş herkesi etkisi altına alacak. Olası bir çöküşün sonuçları hepimiz için çok kötü olacak. Paranın giderek daha fazla basılması artık insanların kağıt parayı değersiz bularak uzaklaşmasına, bir değer olarak görmemesine yol açacak. Eğer genişlemeci politikalara devam edilirse bu yılın sonlarında doğru piyasalarda ciddi bir çöküş yaşanabilir” diye konuştu.

Devamını Oku

Bankalar ile tüketicinin arasını İTO meclis başkanı bulacak !

ukyukyuİstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı adayı İbrahim Çağlar, İTO’nun yeni yönetim kurulu ve başkanının belirleneceği 29 mayıs sonrasında İTO’nun bankalarla tüketicileri bir araya getireceğini belirterek, “Krediyi çekenle, vatandaşla bankaların arasını bulacağız. Bununla ilgili her türlü projemiz var” dedi.AA muhabirlerinnin sorularını yanıtlayan Çağlar, Türkiye’de hali hazırda yatırımı bulunan iş adamlarının ne Moody’s’in ne de başka bir kredi derecelendirme kuruluşunun not artırımına gerek duymadan yatırımlarına devam ettiğini belirtti.Çağlar, “Ülkemizin iş adamları olarak yatırım yapmak için hiçbir yerden not artışı beklemedik. Böyle bir sıkıntımız da, beklentimiz de yok. Çünkü dünyada iş yapan tüm kurumlar, tüm şirketler Türkiye’nin nasıl yatırım yapılabilir pozisyonda olduğunu biliyor. Ama tabi bazı büyük kuruluşlar derecelendirme kuruluşlarının notlarına ilgi duyuyorlar. Moody’s’in yaptığı açıklama 5 yıl önce de olsa olabilirdi. Ama şimdi yapması da iyi bir gelişmedir. Bundan sonra uluslararası arenada daha çok ilgi olacaktır” diye konuştu.

Devamını Oku

Kredili mevduat hesaplarına artık faiz üst sınırı geliyor !

jhtyutKredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, Türk Lirası için yüzde 2,22, ABD Doları için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64’ü, aylık azami gecikme faizi oranı da Türk lirası için yüzde 2,72, ABD Doları için yüzde 2,20 ve avro için yüzde 2,14’ü geçemeyecek.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenecek. Ancak, kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, Türk Lirası için yüzde 2,22, ABD Doları için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64’ü, aylık azami gecikme faizi oranı da Türk lirası için yüzde 2,72, ABD Doları için yüzde 2,20 ve avro için yüzde 2,14’ü geçemeyecek.

 

Devamını Oku

Tüketiciyi kandıran bankalar artık teşhir edilecek !

jtuıtukty

Nihayet bankalara da ciddi yaptırımlar geliyor.Mecliste karara bağlanacak rapor yasalaştığında tüketicileri kandıran bankalar teşhir edilen diğer firmalar gibi isimleri ile birlikte kamuoyuna teşhir edilecek.Kredi kartı aidatı başta olmak üzere bankaların vatandaştan aldığı ücretleri mercek altına alan Meclis Bankacılık Alt Komisyonu raporunu tamamladı. Önümüzdeki günlerde Meclis Dilekçe Komisyonu’nda görüşülerek karara bağlanacak olan raporda, bankalar için 13 maddelik yaptırım listesi çıkarıldı. Raporda bankaların tüketiciden aldığı 64 kalem masraf hakkında da bilgi verildi.Komisyonun raporunda tüketicilerin korunması konusu öncelikli gündem maddesi oldu. Bankaların ilgili mevzuatlara uymasını sağlamak için düzenleyici idari işlem yapılması yaptırımlar arasında öne çıktı. Tüketiciyi istismar eden finansal kuruluşlara teşhir uyarısı yapılacak. İkinci ihlalde kitle iletişim araçları ve bakanlığın internet sitesinden teşhir yapılacak. Mevzuatı ihlal eden kuruluşlara caydırıcı ve en üst sınırdan idari ceza verilecek.

Devamını Oku

İhtiyacınız olmasada kredi kartınız var, peki nedenini hiç düşündünüz mü !

j6uk6k

Yapılan bir araştırma göre, kredi kartı kullananların yüzde 83’ünün kredi kartının ihtiyaç olmayan şeyleri almaya yönlendirdiğini belirtti.Malatya İnönü üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Esgin tarafından gerçekleştirilen “Tüketiyorum O halde Varım: Kredi Kartı Kullanımının Sosyolojik Yansımaları” başlıklı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.Kredi kartının bilinçli kullanıldığı zaman hayatı kolaylaştırdığını, fakat bilinçsiz kullananlar açısından aynı durumun söz konusu olmadığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ali Esgin, araştırmalarının amacının daha çok bireylerin kredi kartı kullanımı konusundaki bilinç düzeylerini ölçmek olduğunu belirtti.Kredi kartı kullanımıyla ilgili bireysel yaşamda ve toplumsal alanda ortaya çıkan olumlu ya da olumsuz sonuçların tümüyle kart kullanım biçimi ve bilinciyle ilişkili olduğunu ifade eden Esgin, araştırmada insanların büyük bir kısmının kredi kartından dolayı önemli sorunlar yaşadığı sonucuna ulaştıklarını belirtti. Bu anlamda araştırmaya katılanların yüzde 29’ü kendisini doğrudan kredi kartı mağduru olarak tanımlarken, kredi kartı borçlarından ve bunları ödeyememekten dolayı sürekli huzursuzluk yaşayanların oranı yüzde 42’lere kadar ulaşmış.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI