Nisan 2013

Faizde tarihi düşüş devam ediyor !

ukyukyu
Haftaya yüzde 5,32 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi üst üste 9.işlem gününde de düşüşüne devam ederek yeni dip rekorları kırmaya devam etti.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Borsa İstanbul’un açılışında yüzde 6 faizi yüksek bulduğunu açıklaması ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 16Nisan’da gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu’nda (PPK) faizlerde indirime gitmesi faiz piyasasından yaşanan düşüşlerde başlıca etken oldu.Öte yandan global emtia fiyatlarında yaşanan gerilemenin etkisi ile yurt içinde enflasyona dair beklentilerin gerilemeye başlaması ve ikinci bir not artırımına ilişkin beklentilerin artması faizlerdeki düşüşü destekledi.

Akbank’tan ” Kentsel Dönüşüm Kredisi ” kredi kampanyası !

hjntyuı

Akbank’tan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, riskli binalarda oturan kat maliklerini kredi kullanmak için Akbank Şubelerine davet etti.Tözge, yasal düzenleme sonrasında yaklaşık bir yıldır süren hazırlıklar neticesinde, bahar aylarına yaklaşırken kentsel dönüşüm kredilerinde yoğun bir talep beklediklerini belirterek şunları kaydetti:

“Şubelerimize ve çağrı merkezimize gelen taleplerden, kentsel dönüşüm konusunun öneminin gün geçtikçe çok daha fazla sayıda kişi ve kurum tarafından farkedildiğini görebiliyoruz. Bu konuda müşterilerimizi doğru bilgilendirebilmek ve sağlıklı kredi çözümleri sunabilmek için Kentsel Dönüşüm kredi ürünlerimizi hazırladık. Bu krediler konusunda şubelerimiz ve bölge müdürlüklerimizdeki arkadaşlarımızı bir dizi eğitimle donanımlı hale getirdik. Geniş şube ağımız ile Türkiye’nin her yerinde Kentsel Dönüşüm kredi ürünlerimizi müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Devamını Oku

ATM den hesabınıza bakmak için 6 tl ödemeniz gerekiyor !

hj57

Bankalar hesap özetlerini iyice kazanca dönüştürdü. İlk olarak ATM’lerden bilgilendirme fişleri için makbuz bedeli almaya başlayan bankalar daha sonra hesap ve kart ekstrelerini ücretli yaptı hesap özeti ücreti aldı. Şimdi de bankalar bakiye sorgulama, hesap hareketlerini izleme, kredi borcu görüntüleme gibi işlemlerini de paralı hale getirdi. 6 TL’ye varan ATM’ye bakma parası kesiyor. Yeni masrafa kızan tüketicilerin şikayetleri şöyle:

“ATM’den hesap özetine bakınca her seferinde 6 TL kesiyor. Bana önceden bildirilmeden böyle bir kesinti yapılması yasal mı? Paramı geri almak istiyorum.Bu ücret tam 3 kez kesildi”

“Geçtiğimiz günlerde bankanın ATM’sine bir miktar para yatırdıktan sonra hesap özetime bir göz atmak istedim. Dikkatinizi çekerim hesap özetinin çıktısını bile almadım. Daha sonra internet üzerinden hesabımı incelediğimde 6 TL hesap özeti görüntüleme ücreti kesildiğini gördüm. Diyecek laf bulamıyorum.”

 

 

Devamını Oku

Garanti bankası 2013 yılı ilk çeyrekte elde ettiği 1.1 milyar tl lik net karla göz kamaştırıyor !

nrtyjtj

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 31 Mart 2013 tarihli konsolide olmayan finansal tablolarını açıkladı. Bankanın 2013’ün ilk çeyreğindeki net kârı, 1 milyar 4 milyon 82 bin TL oldu. Garanti’nin aktif büyüklüğü 167 milyar 79 milyon 794 bin TL seviyesine ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye 119 milyar 697 milyon 989 bin TL destek sağladı. Bankanın özkaynak kârlılığı %20,9, aktif kârlılığı ise %2,8 seviyesinde gerçekleşti.Yönetim Kurulu Başkanı F. Ferit Şahenk, “Bu yılın ilk üç ayındaki gelişmeler, 2013’ün küresel ekonomi için zorlu bir yıl olacağı beklentisini teyit etmiştir. Güney Kıbrıs’taki son gelişmelerin de bir kez daha gösterdiği gibi, özellikle Euro bölgesi kaynaklı risklere bağlı olarak belirsizlikler halen devam etmektedir.” dedi.Şahenk şöyle devam etti:
“2013 yılının ilk çeyreği, Türkiye ekonomisinin yeniden ivme kazanmaya başladığına dair güçlü emarelerin görüldüğü bir dönem olmuştur. Ayrıca reel kesimin ve tüketicilerin ekonomiye ilişkin beklentilerinde de belirgin bir iyileşme göze çarpmaktadır. Temel makroekonomik parametreleri ve finansal sektörün güçlü yapısını da dikkate aldığımızda aslında önümüzdeki dönemde hızlı ekonomik büyümenin önünde ciddi bir engel bulunmadığını görmekteyiz.

Devamını Oku

Kredi kartı sözleşmesindeki maddeleri okumadan imza atmayın !

hyr5yuh

Kredi kartı sözleşmelerini imzalamadan önce çok dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar kredi kartı masraflarından kaçınmak için ve sözleşme imzalarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sıraladı.İşte kart sahiplerinin şikayetleri sonrası çıkarılan rapor:

1- Sözleşmeyi Mutlaka Okuyun
Kredi kartları başta olmak üzere telefon ve internet başvuru sözleşmeleri de dahil bir çok sözleşmeyi okumadan imzalamayın. Kredi kartı alırken kredi kartı sözleşmesi okunmalı ve kredi limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi faizi gibi terimlerin ne anlama geldiğine dikkat edilmelidir.Birçok kart sahibi okumadan imzaladığı sözleşmeler nedeni ile birçok masraf ödemek zorunda kalıyor. Masrafları gözden geçirip neyi ödeyeceğinizin hesabını yapın.
2- Not Düşmeyi Unutmayın
Kredi kartı sözleşmesini imzalamadan önce banka ile mutlaka müzakere edin. Karşılıklı yapacağınız pazarlık sonrası belirtilen maddeleri sözleşmeye not düşün. Hangi masrafların alınıp alınmayacağını daha sonra masraf şoku yaşamamak için sözleşmede belirtin.

Devamını Oku

Akbank’ın 2013 yılı ilk çeyrek karı net 873 milyon tl !

ykjyukluı

Akbank açıklamasına göre, Akbank’ın Türk ekonomisine nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla sağladığı destek, geçen yılın aynı dönemine göre, yaklaşık yüzde 26 büyüyerek 117 milyar lirayı aştı.Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Akbank’ın 2013 yılı ilk çeyreğinde 1 milyar 152 milyon lira brüt kar elde ettiğini belirterek, “Brüt karı üzerinden 279 milyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank’ın konsolide net karı 873 milyon lira oldu” dedi.Global ekonomide büyüme ile ilgili endişelerin devam ettiğini kaydeden Binbaşgil, “Türkiye’de ise 1. çeyrek büyümesinin 2012’nin son çeyreğine göre daha iyi olmasını bekliyoruz. Ülkemizin uluslararası rekabette daha da öne çıkması için Akbank olarak ekonomimize desteğimizi sürdürüyoruz. Bilançomuzu sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz. Toplam aktiflerimiz 164 milyar lirayı geçti. Türk ekonomisine nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla sağladığımız destek, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 26 büyüyerek 117 milyar lirayı aştı” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Sakın banka ATM’lerinden hızlı para çekmeyin ! O da ne diyorsanız buyrun okuyun !

hj57Vatandaştan para almak için her yolu deneyen bankalar, türlü ücretler icat ediyor. Tüketiciden faiz dışında 33 kalem işlemden ücret alan bankalar, bunlara yenilerini ekliyor.Son icat, ‘hızlı para çekme ücreti’ oldu. ATM’den çekilen paradan alınan bu ücret, hakem heyetine takıldı. Banka, kestiği ücreti tüketiciye iade etti.Kahramanmaraş’ta bir banka ATM’sinden 3 bin lira nakit avans çeken Asiye Özbalcı’dan, banka, ‘hızlı para çekme ücreti’ adı altında para kesti.

ATM’den çektiği para karşılığında, bankanın yaptığı 166 liralık kesintiye bir anlam veremeyen Özbalcı, Kahramanmaraş Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat ederek, alınan ücrete itiraz etti. Hakem heyeti, Özbalcı’nın itirazını kabul ederek, “Tüketici ile banka arasında yapılan sözleşmede böyle bir ibarenin bulunmadığı gerekçesiyle, ‘hızlı para kullanma’ adı altında alınan 166 liranın yasal faiziyle birlikte tüketiciye iadesine karar verdi. Tüketiciler Birliği Kahramanmaraş İl Temsilcisi Nesih Tanrıverdi, vatandaşların haklarını araması gerektiğini söyledi. Tanrıverdi, ATM’lerden çekilen paranın yavaşı olmadığı gibi hızlısının da ayrı bir ücretlendirmeye tabi tutulamayacağını vurguladı.

Bankalar ücretlerde tavan fiyata karşı çıkıyor !

k68o6yGümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, geçen hafta Rize’de basınla biraraya geldiği toplantıda kredi kartı aidatı ve bankaların uyguladığı ücret ve komisyonlarla ilgili iki yeni yaklaşım içinde olduklarını açıklamıştı.Yazıcı, bankaların ücret ve komisyonları konusunda yeni bir anlayış benimsediklerini belirterek, “Bundan sonra faiz dışı gelirleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) belirleyecek. Kredi kartı aidatı konusunda dataksit ve puan istemeyenler için ücretsiz düz birkart olacak. İsteyenler ise kart aidatı ödeyecekler” demişti.Mayıs ayında tasarının Meclis’e gönderilmesini planladıklarını kaydeden Yazıcı, bankalar ile müşterileri arasında sorun olan hizmet ve ürün masraflarına ilişkin BDDK’nın üst limit oluşturmak üzere görevlendirildiğini belirtti.Ancak bankacılık sektöründen edindiğimiz bilgilere göre bankalar, sunulan ürün ve hizmetlere karşılık alınan ücret ve masraflara sınır getirilmesine karşı çıkıyorlar. Bankalar, üst sınırlama getirilmesine rekabeti önleyeceği ve verilen hizmetlerde ortak bir standart olmadığı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI