Mart 2013

Vakıfbank’ta görev değişikliği !

k7y89o87uo

Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nden ayrılan Süleyman Kalkan’ın yerine getirilen Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğan’ın başarılarla dolu kariyeri, 1977 yılında start aldı.İş hayatına ‘merhaba’ dediği Vakıfbank’ta, her kademede görev yapan, her görevin ardından bir üst basamağa tırmanan, ‘tepe’ yöneticiliğine kadar çıkan Halil Aydoğan bugün ‘zirve’nin yeni sahibi oldu.Vakıf Finansal Kiralama Genel Müdürlüğü’nden 2000 yılında emekli olduktan sonra AK Parti’den Afyonkarahisar Milletvekili olarak iki dönem Meclis’e giren Halil Aydoğan, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da yaklaşık 1 yıl önce atanmıştı.

 

 

 

 

 

Devamını Oku

Tüketici mahkemeleri artık ücretsiz, masrafsız !

j657ı6tyı6yık

Tüketici mahkemelerinde hakkını aramak isteyenlerin önü açılıyor. 400 lirayı bulan dava açma masrafı kaldırılıyor. Bu madde hazırlanan yeni taslağa alınıyor.Tüketici mahkemelerinde ve hakem heyetlerinde dava açma masrafı tamamen ortadan kalkıyor. Yapılacak düzenleme ile 400 liralık dava açma masrafından kurtulacak olan tüketiciler, bundan sonra zarara uğramalarına neden olan şirketleri daha kolay dava edebilecek. Yeni düzenleme en çok, tüketicilerin şikayet nedenlerinin başında gelen bankaları etkileyecek. Bankaların aldığı kredi kartı ücretlerini 300 bine yakın kez hakem heyetlerine taşıyan tüketiciler, masrafsız başvuru sayısında çok daha yüksek sayıda şikayette bulunabilecek.Tüketici sorunları hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerinde gelen ek mesraflar, hakkını yasalarla aramak isteyen tüketicinin yolunu tıkıyor. Tüketici mahkemelerinde resim ve harç ödemeyen tüketiciler, 6100 sayılı Yasa nedeniyle tebligat, tanık, bilirkişi, keşif gibi kalemlere para ödüyor. Dava açma aşamasında gider avansı olarak peşin alınan bu ücretler, bilirkişi incelemesi de dahil edildiğinde 400 lirayı buluyor. Pek çok tüketici, gelen bu külfet nedeniyle yargı yolunu kullanmıyordu. Tüketici hükem heyetlerinde de tüketicilerden dosya masrafı alınıyor.

Devamını Oku

Hangi banka ne kadar kredi kartı ücreti alıyor !

ş8ıop9890p

Kredi kartı müşterilerinin özellikle son zamanlardaki kart ücreti isyanları ve açılan davalar, bankaları çözüm arayışı içine sokmuştu. Bu süreç sonucu bankaların sunduğu çözüm önerisi yavaşça gün yüzüne çıkıyor. Bankaların kredi kartı ücreti sorununa çözümü; taksit, puan, indirim, uçuş mili gibi fırsatlar sunmayan buna karşılık kredi kartı ücreti olmayan kredi kartlarını piyasaya sunmak. Kısacası, taksit ve puan gibi fırsatlardan yararlanmak isteyen müşteriler yine kart ücreti ödemeye devam etmek zorunda kalacak. Bu çözüm önerisi kimin işine yarar, kimin yaramaz bilemeyiz; ama bu yazımızda FinZoom okurlarına bankaların sunduğu en güncel kredi kartı ücretlerini objektif bir şekilde ele alacağız. Bu sayede bu ücretleri tek bir kaynaktan değerlendirip, karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

En düşük kredi kartı ücreti talep eden banka Ziraat Bankası. Ziraat Standart – Klasik kartın yıllık ücreti 10TL, Ziraat Maximum – Klasik kartın ise 15TL.İş Bankası, Maximum Mastercard için yıllık 40 TL ücret alırken, üniversite öğrencilerine sunduğu İş’te Üniversiteli kartı için yıllık 20 TL talep ediyor.Garanti Bankası’nın yaygın kredi kartı Bonus Card’ın yıllık ücreti 59 TL. Taraftara sunulan GS Bonus Card, FB Bonus Card, BJK Bonus Card ve TS Bonus Card ürünlerinin yıllık ücreti de 59 TL. Bonus Platinum Card’ın yıllık ücreti 75 TL olarak belirlenirken, Garanti Bankası American Express Card kullanıcıları yıllık olarak 75 USD ödüyor.

HSBC, standart kredi kartı olarak geçen “Standart Asıl Kart” ve Advantage Hızz Standart Kart için yıllık kullanım ücretini aynı tutarda belirlemiş gözüküyor, 50 TL. HSBC’nin öğrencilere sunduğu Campus Kart’ın ise yıllık ücreti 20 TL.Yapı Kredi Bankası’nın popüler kartı olan Worldcard kullanmaya karar verirseniz, ödemeniz gereken yıllık ücret 60 TL. Bu tutar World Gold Card’ta 75 TL’ye çıkıyor. Yapı Kredi’nin sunduğu bir diğer kart olan Adios için yıllık ücret 90 TL. Öğrencilere sunulan Yapı Kredi kredi kartı olan Play için ise bu tutar 20 TL olarak gözüküyor.

Devamını Oku

TOBB Başkanından ” bankaların yaptığı vicdansızlıktır ” açıklaması !

ju678976ı865

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların maliyetleri bir kat artarken bunun müşteriye yansımasının 5 katına çıktığını söyledi.. Hisarcıklıoğlu “Bu vicdansızlık. Avrupa’nın en karlısı da Türk bankacılık sistemi. Böyle bir şey olur mu?’ diye isyan etti.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”(Bankaların) maliyetleri 1 artıyor, karşıya yansıtmaları 5… Bu vicdansızlık. Avrupa’nın en karlısı da Türk bankacılık sistemi. Böyle bir şey olur mu?” dedi.Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) her yıl düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi’nin 2013 etkinliğinde sunum yapan Hisarcıklıoğlu, bankalardan daha vicdanlı bir tutum sergilemelerini beklediklerini anlattı.Hisarcıklıoğlu bir soru üzerine, ”Bankalar ekonominin olmazsa olmaz unsuru biliyorsunuz da… Ama vicdanlı olsunlar diyoruz biz. İstediğimiz vicdanlı olmaları. Karlarında müthiş patlama var. Sıkıntı şu, geçen sene mevduat faizlerini 1 puan artırmışlar ama kredi verdiklerinin puanı tam 5 misli artmış. Yani maliyetleri 1 artıyor, karşıya yansıtmaları 5. Bu vicdansızlık.

Devamını Oku

Yapı Kredi sigorta Alman Allianz ‘ a satılıyor !

öyuııolıul

Alman Allianz, Yapı Kredi Bankası’nın sigortacılık ve emeklilik birimini satın alıyor. Fiyatın 950 milyon Euro (1.2 milyar dolar) civarında olması bekleniyor.Yapı Kredi Sigorta’nın satışında Alman Allianz ile anlaşılırken, elementer tarafın tamamı, emeklilik tarafının ise çoğunluk hissesi için fiyatın 950 milyon euro (1.2 milyar dolar) civarında olması bekleniyor.Yapı Kredi Sigorta’nın satışı için 15 Şubat’ta bağlayıcı teklif veren yatırımcılar arasında Allianz’ın yanı sıra Zurich Insurance Group ve Japon Dai-Ichi Life Insurance yer almıştı.Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların Reuters’a verdiği bilgiye göre, satışın birkaç gün içinde açıklanmasının beklendiğini söylediler.Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “Kazanan Allianz oldu, fiyat henüz kesinleşmedi ancak 950 milyon euro civarında olacak” dedi.Diğer bir kaynak, Allianz’ın elementer tarafın tamamını ve emeklilik tarafının da yüzde 80’ini alacağını söyledi..Yapı Kredi Sigorta’nın piyasa değeri hissenin bugünkü kapanış fiyatı olan 21.60 liraya göre 2.2 milyar lira, yaklaşık 1.2 milyar dolara denk geliyor.

Devamını Oku

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste diye buna demişler !

5j567u75

Çalıştığı banka usulsüz sigorta yapmasını istediği için istifa eden ve hukuk savaşı başlatan üst düzey bankacının işyerine açtığı dava, sektörde panik yarattı. Yöneticilerin emirleriyle müşterilerine usulsüz sigorta yapan, ek hesaplar açarak ayda 2-3 bin lira prim alan bankacılar da yasalar karşısında bu işten sorumlu.Konuyu mahkeme, Hazine ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) taşıyan söz konusu bankacı, incelemenin Türkiye geneline yayılmasını sağladı. Bankacı, bu durumun sektör çalışanları arasında korku yarattığını söyledi.Tüketicilerden gelen şikâyetlerin artması üzerine Hazine Müsteşarlığı, 2010’da bankalara Kredi Kuruluşları Aracılığılıyla Yapılan Sigorta İşlemlerine İlişkin Sektör Duyurusu başlıklı uyarı yazısı göndermişti. Bugüne kadar işletilmeyen bu duyuruda şöyle deniyordu:

Devamını Oku

İhtiyaç kredinizi market reyonundan seçmek istermisiniz ?

jn5tyutu Kredi satmak için ilginç ve ilginç. olduğu kadar da farklı yöntemler deneyen bankacılık sektöründen yine ilginç bir kredi kampanyası.Bir süpermarkete gidin, reyonları gezin, kredinizi seçin ve alın, hepsi bu kadar ! ING Bank ve Migros Grubu yeni bir iş ortaklığına imza attı. İşbirliği kapsamında, 9 bin TL’ye kadar olan ihtiyaç kredisine, mesai saatleri dışında, hafta sonları, resmi tatil ve bayramlarda, tüm süreçlerini Migros grubu mağazalarında tamamlayarak, dosya masrafsız, hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olacak.Migros Grubu Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü Mustafa Bartın, “Taze Kredi”nin tıpkı taze süt, taze meyve sebze gibi Migros Grubu mağaza raflarından kolaylıkla seçilip alınabilen ayrıcalıklı bir ürün olduğunu söyledi.

Kart aidatını geri isteyenlerden intikam alıyorlar !

n5t6yuı65t

Bankaların ‘ekstre’ uyanıklığı. Kredi kartı aidatlarının iadesi için geçmiş hesap özetlerini bankadan isteyen tüketicilerden banka ekstre başına 1 TL istedi. Ekstre gönderiminin bir maliyeti olduğunu kaydeden banka tüketiciye “ Hesap özetini faks olarak gönderdiğimizde kağıt parası, e-postanıza mail olarak gönderdiğimizde ise telefon bedeli alıyoruz” yanıtını verdi.Bankalar yasa gereği kredi kartı sahiplerine dönem borçlarını bildirmekle yükümlüler. Ancak bankalar için para kazanmanın yolu bitmiyor. Bankalar şimdi de geçmiş dönem kredi kartı hesap özetlerinden ücret almaya başladı. Her bir sayfanın bedeli 1 TL’den başlıyor.Kredi kartı aidatlarını geri alabilmek için yargıya başvuracak tüketicilerin geçmiş dönem ekstreleri hayli kabarık olunca bunun bedeli tüketiciye pahalıya patlıyor. İşte konu hakkında www.sikayetvar.com’a gelen şikayetlerden bazıları şöyle:

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI