Şubat 2013

Bankaların karları tatlı idi, cezası da tatlı olacak anlaşılan !

m6uıo68oı

Faiz, kredi kartı komisyon oranları konusunda birlikte hareket ettikleri iddiasıyla Rekabet Kurumu’nun başlattığı soruşturmada söz sırası bankalara geldi. Bankalar ‘kiraz soruşturması’ gibi düşük ceza istedi.Haklarında birlikte hareket ettikleri iddiasıyla Rekabet Kurumu’nun soruşturma açtığı ve 2007-2011 yılları arasındaki işlemlerin incelendiği soruşturmada bankalar dün savunma verdi. 12 bankayı ikiye ayıran Rekabet Kurulu dün TEB, ING, Akbank, Denizbank, Finansbank ve HSCB’yi dinledi.Bugün ise söz sırası Garanti, Halk, İş, Vakıflar, Yapı ve Kredi ve Ziraat’ta olacak. Dün savunma yapan bankalar daha az ceza almak için kurula eski davalardan örnekler verirken kiraz üreticilerinin ihracatçılara açtığı ve çok düşük bir oranla tamamlanan davadan atıfta bulunmaları dikkat çekti.Ayrıca bankacıların sektörün önemine işaret ederek adeta aba altından sopa gösterdikleri gözlendi. Bankalar hakkında karar 12 Mart’ta çıkacak. Eğer bankaların kartel oluşturduğu kararı alınırsa hesaplanacak gayri safi gelirin yüzde 2 ile 4’ü arasında para cezası çıkabilecek.Soruşturma heyeti adına konuşan Rekabet Uzmanı Burcu Can, 12 banka arasında yapılan rekabeti sınırlayıcı nitelikteki uzlaşmaların uygulamaya yansıtıldığının belirlendiğini ifade ederek, ’12 bankanın 2007-2011 yılları arasında mevduat hizmetlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının, kredi hizmetlerine ilişkin faiz oranlarında yapılacak artışların ve kredi kartı hizmetlerine ilişkin olarak ücret ve komisyonların birlikte belirlenmesi’ konusunda uzlaştıkları yönünde delillere ulaşıldığını söyledi.

Devamını Oku

Denizbank’tan 2012 yılı net kar açıklaması !

76tuıtuı

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, bankanın 2012 yıl sonu net kârının 813 milyon TL olduğunu açıkladı.DenizBank’ın 2012 yılı sonu finansal sonuçlarını açıklayan Ateş, son iki yılda açtıkları 100’den fazla şube ve sağladıkları 2 binin üzerindeki iş gücüyle, Türkiye’nin en çok şube açan ve en çok istihdam yaratan özel bankası olduklarını söyledi.Geçen yıl elde edilen iştirak satış kârları ve temettü gelirleri dışarıda bırakıldığında net kârda yüzde 16’lık bir artış olduğunu kaydeden Ateş, DenizBank’ın, aktifte yüzde 26 büyüme, nakdi kredilerde yüzde 25 büyüme, mevduatta yüzde 32 büyüme, özel bankalar arasında tarım finansmanında yüzde 23.6 pazar payı, özel bankalar arasında kamu finansmanında yüzde 39 pazar payı, turizm finansmanında yüzde 14.7 pazar payı ile spor kulüplerinde 127 bin adet taraftar kart ve ticari kartlar pazarında 632 bin kart ile 2012 yılında liderliğini koruduğunu açıkladı.

Artık bankalarda hesap verecek !

k689o68

Rekabet Kurulu tarafından bankalara ilişkin 2 Kasım 2011 tarihinde başlatılan soruşturmada sona yaklaşıldı. Türkiye’de faaliyet gösteren 12 banka hakkında Rekabet Kurulu tarafından yürütülen soruşturmanın sözlü savunması yarın yapılacak.Akbank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Garanti Ödeme Sistemleri AŞ ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık AŞ hakkında yürütülen soruşturmada, sözlü savunma aşamasına gelindi.Söz konusu bankaların yazılı savunmaları tamamlandı. Bankaların sözlü savunmalarının alınacağı toplantı, yarın saat 10.00’da Rekabet Kurumu’nda yapılacak.Sözlü savunma toplantısının 2 gün süreceği ve toplantılara bankaların üst düzey yöneticilerinin katılacağı belirtildi.Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı daha önce yaptığı açıklamada, bankalarla ilgili soruşturmanın 2013 yılının Mart ayında tamamlanabileceğini belirtmişti.

Devamını Oku

Bankalar sonunda bunuda yaptı, pes artık !

y67y

Sakarya’da bir banka, 2 ay önce kapatılan kredi kartına 59 lira üyelik bedeli istedi.
Adapazarı ilçesinde yaşayan Yıldız Sevim, borçlarını ödeyerek 2 ay önce kapattığı kredi kartına 59 lira üyelik bedeli gelince, şaşkına döndü. Bankaya bir türlü derdini anlatamayan Sevim, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ne şikayette bulundu. Sevim, Garanti Bankası’ndan aldığı kredi kartının 6 ay önce tüm borcunu sıfırladığını ve 2 ay önce de müşteri hizmetlerini arayarak kartını kapattığını söyledi. Kartını kapatmasına rağmen kendisinden posta yoluyla 59 lira üyelik bedeli istendiğini vurgulayan Sevim, “Nasıl olur anlamıyorum, 2 ay önce kapattığım kredi kartına üyelik bedeli istiyorlar. Şaka gibi. Anlaşılır bir şey değil.” dedi.

 

 

 

Devamını Oku

Banka kredileri Şubat 2013 analiz raporu !

ntyjtjtyKonut kredileri faiz oranlarında uzun zamandır istikrarlı bir şekilde faiz oranı indirimleri gözlemleniyordu. Şubat ayı uzun zamandır gözlemlenen bu faiz inidirimlerinin aksine, faiz oranları açısından daha durağan bir görüntü çizdi. Buna rağmen bankacılık sektöründe toplam kredi hacmi geçen haftaya oranla %0.30 artarak 814 milyar 599 milyon liraya ulaştı. Bankacılık sektöründe kredi hacmi geçen hafta 812milyar 188 milyon civarındaydı. Ayrıca BDDK’nın haftalık bültenine göre, mali kesime verilen kredilerde toplam %1.04’lük bir düşüş yaşandı.

Şubat ayında faiz oranlarının durağan bir görünüm çizmesine rağmen, konut kredisi faiz oranları son bir,bir buçuk yıl içinde gözlemlenen en düşük faiz oranları olduğunu tekrar etmekte fayda var. Düşük faiz oranlarının sürdüğü bu dönemde konut sahibi olma planları yapanlar için fırsatlar devam ediyor. Bu dönemde kampanyalı kredileri kullanmakta fayda var. Örneğin taksit erteleme opsiyonlu kredi kampanyaları ummadığınız bir zamanda size avantaj sağlayabilir. Ayrıca geçen aylarlarda da bahsettiğimiz üzere, önceki dönemlerde daha yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmış tüketiciler için çok büyük bir refinansman fırsatı devam etmekte. Kredinizi refinanse ettirmeden önce çok dikkatli olmanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Finzoom refinansman aracını kullanarak hesaplamanızı kendiniz yapabilrisiniz. Finzoom refinansman aracına buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Yakında kredi kartı aidatından kurtuluyoruz, nasıl mı, işte cevabı !

t5tt3t3

Gelecek bilimcilerin sık sık sözünü ettiği, kağıt para ve plastik kartların yerini, parmak izleri ve retinaların canlı bir kişiye ait olduğunu belirleyebilen makinelerin aldığı nakit parasız toplum devri çok yakın.ABD’nin Güney Dakota eyaletindeki bir yüksek okulda öğrenciler artık alışveriş yaparken sadece parmak izlerini kullanıyor.School of Mines and Technoloji adlı yüksek okulun öğrenci kampüsü, Hanscan Indentity Management adlı bir İspanyol şirketi tarafından patenti alınan, Biyokriptoloji projesinin ilk deneme alanı oldu.Biyokriptoloji, kişilerin fiziki özelliklerinin çıkarılması olan biyometrik bilimi ve kişiye özel bilgiyi deşifre çalışması olarak tanımlanan kriptiyolojinin bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Devamını Oku

Türk bankacılık sektörü istihdamda sınırları zorluyor !

678ı76ı

Türk bankacılık sektöründe 2012 yılı sonu itibariyle personel sayısı 200 bini aşarak 201 bin 474 kişiye ulaştı. Sektörde bir yılda gerçekleşen 6 bin 203 personel artışında yabancı bankalar başı çekti.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2012 yılında bankacılık sektöründe istihdam edilen personel sayısı bir önceki yıla göre yüzde 3,18’lik artışla 195 bin 271 kişiden 201 bin 474 kişiye yükseldi.2012 yıl sonu itibariyle çalışan personelin yüzde 44,7’si (89 bin 968 kişi) özel bankalarda, yüzde 25,6’sı (51 bin 587 kişi) kamu bankalarında, yüzde 19,6’sı (39 bin 405 kişi) yabancı bankalarda, yüzde 7’si (15 bin 356) katılım bankalarında ve yüzde 2’si de (4 bin 900) kalkınma ve yatırım bankalarında istihdam edildi.2012 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bankaları hariç tüm banka gruplarında istihdam artışı görülürken en fazla istihdam artışı yabancı bankalarda meydana geldi.

Devamını Oku

Kredi kartından bu masrafta alınır mı demeyin, alınıyor bile !

7657657

Kart borçlarına uygulanan yüksek faizlerden sonra borcu olan müşteriler için bankadan bir masraf daha.Kredi kartı borcunu geciktiren müşteriye banka ihtarname gönderiyor. İhtarnamede, borcun ödenmesi aksi taktirde yasal takibin başlatılacağı bildiriliyor. Ancak bu bildirimin de ücretsiz olmadığı kısa sürede anlaşılıyor. Noter kanalı ile gönderilen ihtarnameler için de 60 TL’yi bulan bir ücret alınıyor.Benzer sorunu yaşayan yüzlerce kişi, yaşadıklarını sikayetvar.com isimli siteye bildirdi. Aynı şikâyeti konu edinen yüzlerce banka müşterisi aynı noktaya işaret ediyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI