Ocak 2013

Kredi kartı kullanmak bir felaket midir ! Kararı siz verin !

765765756

Hiç düşündünüz mü kredi kartı hayatımıza girmeden önce nasıl yaşıyorduk? Yanımızdan hiç ayırmadığımız o plastik kartların sonuçları, intiharlara ailelerin yok olmasına kadar gidiyor. Sosyal bir sorun haline gelen kartlarla, vatandaş borç batağı içindeyken nasıl bir çıkış yolu bulabiliriz ? Madeni olarak basılan ilk paralar, zamanla kâğıda ve günümüzde ise artık plastiğe dönüştü. Küçük bir plastik kart hayatımıza ve alış veriş dünyamıza o kadar dahil oldu ki, yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Ay başını getiremeyen vatandaş, küçücük bir kartın arkasına sığınarak harcamalar yapmaya devam ediyor. Cüzdanlar da bu plastik kartlarla dolu. Birinden para çekip öteki karta ötekinden para çekip diğer karta aktarılarak bu devran dönmez. Artık kredi kartları çılgınlığa dönüştü.Günümüzde nakit kullanan kimse kalmadı. Mutfak alış verişleri bile kredi kartından geçiyor. Bankalar şartsız koşulsuz kredi kartlarını gönderiyor vatandaş harcıyor. Senin olmayan parayı harcamak eğlenceli ama sonunda dağ kadar borçla gelen ekstre insan hayatını felakete sürükleyebiliyor.

Devamını Oku

Eurobank Tekfen artık Burgan Bank oldu !

kuyıkuyıy

Yunanistan merkezli EFG Eurobank ve Tekfen Holding ortaklığı Eurobank Tekfen’i satın alarak Türkiye bankacılık sektörüne giriş yapan Kuveyt merkezli Burgan Bank, Türkiye’de yıl sonunda bilanço büyüklüğünde 6.5 milyar liraya ve kredilerde 4.6 milyar liraya ulaşmayı hedefliyor.Türkiye’de Burgan Bank adıyla faaliyet gösterecek olan bankanın toplantısında Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez, “Yıl sonunda bilanço büyüklüğünü 6.5 milyar lira, kredileri 4.6 milyar lira ve mevduatı 3.7 milyar lira ile tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.Sönmez 2013 yılında mevcut şubelerin verimliliğini artırmaya odaklandıklarını belirtti. Sönmez, bankanın sermaye yeterlilik rasyosunun şu anda yüzde 16’ya yakın olduğunu yıl sonunda ise yüzde 14.8-15 arasında bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Devamını Oku

Borcu kapattım deyip rahatlamayın, çünki her an icra şoku ile karşılaşabilirsiniz !

h5yu6567

Kredi borcunu erken kapatanlar gelen icra ile şok oldular. Yıllar sonra gelen icranın arkasında erken ödeme cezası, kredi kullanırken açılan ek hesaplar, dosya masrafları ve kapama işlemlerinde alınmayan talimatlar çıktı.Birçok tüketici hem borcunu ödedi hem icralık oldu. sikayetvar.com’a gelen şikayetlere göre; kredisi erken kapatıp oh çeken vatandaşlar yıllar sonra çıkan icra ile şok oldular.Gelen icralar sonrası bankalarla iletişime geçen vatandaşlar icranın krediyi erken kapatanlardan bankanın aldığı erken ödeme cezası, kredi borcunu öderken alınan masraflardan, habersiz açılan ek hesaplardan ve kredinin kapatıldığına dair alınmayan yazılı talimatlardan olduğunu öğrendi.Bankaların kredi kullanımında aldığı masrafları sık sık şikayet eden vatandaşların arası bankalarla bir kez daha açıldı. İşte şikayetlerden bazıları şöyle:

Devamını Oku

En çok mevduat hangi ilde ! İşte cevabı !

hy5uuu5

Türkiye’de toplam mevduatın illere göre dağılımı incelendiğinde 2012 yılı 9 aylık dönemde İstanbul 330,9 milyar lira ile ilk sırada yer alırken, Kilis 188,7 milyon lira ile mevduatta son sıradaki il oldu.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Eylül 2011’de 655 milyar 695 milyon 447 bin lira olan tüm bankaların toplam mevduat miktarı, Eylül 2012 itibariyle yüzde 7,56’lık artışla 705 milyar 262 milyon 57 bin liraya yükseldi.81 il arasında 330,9 milyar lirayla İstanbul ve 109,4 milyar lirayla Ankara 100 milyar liranın üzerinde mevduata sahip 2 il olarak dikkati çekerken, sadece 5 ilde 10 milyar liradan 40 milyar liraya kadar mevduat tutarı söz konusu oldu.Bu iller 40,1 milyar lira ile İzmir, 17,5 milyar lira ile Antalya, 17 milyar lira ile Bursa, 13,3 milyar lira ile Kocaeli ve 11,4 milyar lira ile Adana olarak sıralandı.Kilis, 188,7 milyon lira ile mevduatta en sonda yer alan il olurken, Hakkari, Gümüşhane, Bayburt ve Ardahan da son beşteki iller arasında dikkati çekti.

Devamını Oku

Kara listedesiniz bankadan kredi alamıyorsunuz, üzülmeyin kredi desteğini devlet verecek !

ıou8o7ıoyu

Bankalardan ‘kara liste’de olduğu için kentsel dönüşüm kredisi alamayan vatandaşlara finansman desteğini devlet verecek. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evini yaptırmak için kredi almak isteyenlerin karşısına geçmişleri çıkıyor.Daha önceden aldıkları kredileri ödemedikleri için kara listeye alınan kişilere krediyi devlet verecek.Kamuoyunda kentsel dönüşüm projesi olarak bilinen, riskli binaların yıkılarak yenisinin yapılmasını öngören afet yasasının finansman ayağına bir yenisi daha eklendi. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bankalarla ardı ardına ‘kredi anlaşması’ imzalayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bankalardan kredi kullanamayan tüketiciler için de formül geliştirdi.Buna göre, kara listede olduğu için bankalardan eli boş dönen riskli yapıların sahiplerine bakanlık, özel sözleşmelerle kredi kullandıracak. Bakanlık, kara listeye düştüğü için kredi kullanamayan ancak kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen vatandaşlara yönelik hazırlanan alternatif kredi paketi hazırladı.

Devamını Oku

2013 yılı Ocak ayı banka kredileri analiz raporu

mnjkmuyy

Konut kredileri faiz oranlarında 2012 yılında özellikle son çeyrekte gözlemlenen faiz oranı indirimleri 2013 içinde gayet umut vericiydi. Beklentiler faiz oranlarının bir miktar daha düşmesi yönündeydi. 2013 Ocak ayında bankalar beklentilere nazaran çok önemli faiz indirimlerine gitmedi. Özellikle konut KDV oranlarında yaşanan değişiklik ile faiz oranlarında çok daha ciddi faiz indirimleri beklenmekteydi. Yılın ilk ayında çok ciddi faiz indimleri gözlenmemesine rağmen bankalar çok uygun oranlar sunmaya devam ediyorlar. 2012’nin son çeyreğinde düşük vadeli konut kredilerinde görmeye alıştığımız faiz oranları yeni yılda da orta ve uzun vadeli konut kredileri içinde sunulmaya devam ediyor. Faiz oranlarının 120 ay vade için %0.80-%0.90 gibi oranlarla sunuluyor. Elbette bu oranların yanı sıra hala daha %1’in üzerinde bulunan konut kredisi faiz oranlarıda bazı ürünler için geçerli.

 

 

 

 

 

 

Devamını Oku

Pes artık; bankalardan akla hayale sığmayacak bir ücret talebi daha !

j6yuıuyıyu

Bankalar kredi borcunu geciktirenlerden gecikme faizi almakla yetinmedi bir de “kredi geç ödeme bildirimi ücreti” kesti. Kredisini erken ödeyen de geç ödeyende ek  masraf  ödeyecek.Bankalardan kredi kullananların şikayetleri doğrultusunda  bankaların kredi kullanan müşterilerinden kestiği bir ücret daha ortaya çıktı.Kredi kullanırken bankanın verdiği ödeme planına uymayıp kredi borcunuzu erken ödeyenler erken ödeme cezası geç ödeyenler ise geç ödeme bildiri ücreti ödediler.İşte bankalara ateş püsküren tüketicilerin şikayetleri şöyle:

 

 

Devamını Oku

Paranın kokusunu alan bankalar, bu sefer duvara tosladı !

yuj678u76

Paranın kokusunu aldığı her yere el atan bankalar bu sefer sert kayaya çarptı.Kuyumcuların elinden altın ticaretini almaya çalışan bankalara çok sert tepki kuyumculardan geldi.Yılda 200 tonluk altın ticaretine imza atan kuyumcular, bankaların ‘altın günleri’nden şikâyetçi. Altın hesabı kampanyalarıyla yastık altındaki birikimleri toplayan bankaların kuyumcuları devre dışı bıraktığını öne süren İstanbul Kuyumcular Odası resti çekti.Sabah’tan İbrahim Acar’ın haberi Oda Başkanı Alaattin Kameroğlu, üyelerin bu duruma isyan ettiklerini belirterek, “Bankalar bu yöntemde ısrar ederse POS makinelerini genel müdürlüklerin önüne atacağız” dedi. Konuyla ilgili bankalarla görüştüklerini söyleyen Kameroğlu, mali yönden güçlü firmaların altın toplama yetkisi istediğini vurguladı.Oda yönetimi bankalara kuyumcuların da dahil olduğu bir öneriyle gitmeye hazırlanıyor. Kameroğlu, önerileriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Köklü kuyumculara yetki vermesini ve altın toplama işinin ortak yapılmasını önereceğiz.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI