Aralık 2012

Parasını bankada uzun vade bekleten çok daha fazla kazanacak !

h567u65u65

Tasarrufları artırmak isteyen ekonomi yönetimi, mevduatın vadesini uzatmak için çalışmaları hızlandırdı. Ekonomi yönetimi mevduatların vadesini uzatmak için iki formül uygulayacak.Zaman’dan Ercan Baysal’ın haberine göre iki ayaklı yürütülecek çalışmaya göre öncelikli olarak mevduatta yüzde 15 olarak uygulanan stopaj oranı vade uzadıkça kademeli olarak düşürülecek.ikinci olarak ise mevduatını belli bir vadeyle yatıran tasarruf sahibi, paraya ihtiyaç duyması halinde birikimini çektiğinde belli bir faiz desteği alacak.

Örneğin ; 10 bin lira mevduatını 6 ay vadeyle yatıran bir kişi, parasını üç ay sonra çektiğinde aradaki süre için geçerli olan üç aylık faiz tutarını alabilecek.Düzenlemeye yönelik kâr payı esasına göre çalışan bankaların görüşleri de alındı. Katılım Bankaları Birliği, bir yıldan uzun vadeli ve aylık kâr payı ödemeli hesaplardan para çekilmesi halinde katılma hesabı sahibinden istenen kâr payı getirisinin alınmaması gerektiğini aktardı.Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, banka sistemine emanet edilen paranın vadesinin kısa olduğunu belirterek, Merkez Bankası’nın uzun vadeye düşük munzam karşılık uygulamasının vadelerde bir artışa neden olduğunu aktardı. Akyüz, “Bizim talebimiz bir yıldan uzun vadeli hesaptan para almak istiyorsa alabilsin. Gelir kaybı olmasın.” dedi.

Devamını Oku

Bddk’dan internet bankacılığı kullananlara çok önemli uyarı !

İnternet bankacılığı kullanıcılarına önemli uyarı !

İnternet bankacılığı kullanıcılarına önemli uyarı !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye’deki banka müşterilerini hedef alan, içeriğinde zararlı ”FATMAL” yazılımı barındıran e-postalara karşı uyarıda bulundu.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye’deki banka müşterilerini hedef alan, içeriğinde zararlı ”FATMAL” yazılımı barındıran e-postalara karşı uyarıda bulundu. BDDK’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 19 Aralık 2012 tarihinden itibaren özellikle Türkiye’deki banka müşterilerini hedef alan, içeriğinde zararlı ”FATMAL” yazılımı barındıran ve oltalama (phishing) tabir edilen bir e-posta trafiğinin başladığı TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından rapor edildi.

Devamını Oku

Banka mevduatlarına uygulanan güvence artacak mı !

Mevduat güvencesi artacak mı ?

Mevduat güvencesi artacak mı ?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı (TMSF) Ercan Şakir Gül, vatandaşın banka mevduatlarında 50 bin TL olan devlet garantisinin Avrupa Birliği (AB) standartlarına çıkarılması gerektiğini söyledi.Milliyet’ten Kadife Şahin’in haberine göre TMSF, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Merkez Bankası’na ilettiği mevduat sigortasının artırılması görüşünü Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a da iletmiş.Türkiye’deki banka mevduatına olan sigorta garantisinin 100 bin euro’ya çıkarılması devlet garantisinin 50 bin TL’den 230 bin TL’ye yükselmesi anlamına geliyor.Mevduat büyüklüklerine göre sisteme sigorta primi ödemesinde bulunan bankacılık sektörünün konuya yaklaşımı ise sıcak değil. Mevduat garantisinin artırılmasında bankaların ödeyeceği prim oranlarında da artış yönünde değişiklik olursa, sektör düzenlemeye karşı çıkacak. Bu yönde görüş belirten bankacılık kesimi temsilcileri, görüşlerini şöyle ifade ettiler: “Tek tek banka bazında daha fazla prim ödenir. Yeni maliyet demek. Böyle bir riskimiz yoksa niçin artırılıyor?”

Devamını Oku

Türkiye, dünya altın liginde üst sıralara oynuyor !

Türkiye altın liginde

Türkiye altın liginde

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre, ABD, 8 bin 133,5 tonla dünyanın en fazla altın rezervine sahip ülke iken, Türkiye, 302,4 tonla bu kategoride 18’inci sırada yer alıyor.ABD’nin altın rezervi toplam rezervinin yüzde 77’sini, Türkiye’ninki ise yalnızca yüzde 15’ini oluşturuyor.Dünya Altın Konseyi’nin 3’üncü çeyrek verilerinden yapılan derlemeye göre, dünyada en büyük altın rezervine sahip 40 ülke ve uluslararası finans kuruluşunun toplam altın rezervi 30 bin tona yaklaşıyor.ABD sahip olduğu 8 bin 133,5 tonla dünyada en çok altın rezervine sahip ülke konumunda bulunurken, bu ülkeyi sırasıyla Almanya, İtalya ve Fransa takip ediyor.

Türkiye, dünyada en yüksek altın rezervine sahip 18’inci ülke konumunda bulunuyor. Türkiye, 302,4 ton altın rezervine sahipken, bu rezervlerin toplam rezerv içerisindeki payı ise yüzde 15 seviyelerinde bulunuyor. Merkez Bankası verilerine göre, 2012 yılının 9’uncu ayında bankanın elinde bulundurduğu altın rezervi, 17 milyar 288 milyon 600 bin dolara karşılık geliyor. Söz konusu verilere göre bu rakam geçen yılın aynı döneminde 6 milyar 64 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu.

IMF, uluslararası finans kuruluşları arasında 2 bin 814 tonla en fazla altın rezervine sahip kuruluş. Altının IMF’nin toplam rezervi içindeki payı ise bilinmiyor.Avrupa Merkez Bankası (ECB) de 502,1 tonla en fazla altın rezervine sahip ikinci finans kuruluşu konumunda bulunuyor. ECB’nin altın rezervinin toplam rezerv içindeki payı yüzde 34’lere karşılık geliyor.Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ise 116 ton altın rezervi ile finans kuruluşları arasında üçüncü sırada yer almasına rağmen bu miktarın BIS’in toplam rezerv içindeki oranı da bilinmiyor.

Büyüme hızı ile dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başaran Çin, bin 54,1 ton altın rezervine sahip olmasına karşın, söz konusu tutar Çin’in toplam rezervinin sadece yüzde 2’sine karşılık geliyor. Bölgenin bir başka gelişmiş ekonomisi Japonya’nın da 765,2 ton altın rezervi bulunuyor. Ülke bu rezervle listede 9’uncu sırada bulunmasında rağmen altın rezervi toplam rezervinin yüzde 3’ünü oluşturuyor.Zengin altın madenleri ile adından söz ettiren Suudi Arabistan ise 322,9 ton altın rezervine sahipken, bu rakam ülkenin toplam rezervinin yüzde 3’ünü tekabül ediyor.Son 30 yılda dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen ekonomileri arasında yer alan Güney Kore’de 70,4 ton altın rezervine sahip. Ülkenin altın rezervinin toplam rezerv içindeki payı ise yalnızca yüzde 1 seviyesinde bulunuyor.

Almanya, 3 bin 395,5 ton altın rezerviyle dünyada en çok altın rezervine sahip ikinci ülke olurken, bu ülkenin altın rezervi toplam rezervinin yüzde 74’üne karşılık geliyor.Küresel ekonomik krizin etkileriyle ekonomik darboğazdan geçen Portekiz, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerin toplam rezervleri içerisinde altının payı, yüksekliğiyle dikkat çekiyor.Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında krizi ilk yaşayanlardan Portekiz 382,5 ton altın rezervine sahip. Ülkenin altın rezervinin toplam rezerv içindeki payı ise yüzde 91 seviyelerinde bulunuyor.Küresel krizin başından bu yana defalarca uluslararası finansal yardımla kurtarılan Yunanistan’da da 111,8 ton altın rezervi bulunurken, altının toplam rezerv içindeki payı yüzde 83’leri buluyor.Piyasalarda son dönemde ekonomik krizin son halkası olacağı tartışılan İtalya ise 2 bin 451,8 ton altın rezervine sahip, ülkenin altın rezervinin toplam rezerv içindeki payının ise yüzde 73 olduğu belirtiliyor.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kırdığı notlarla dikkatleri üzerine çeken Fransa sahip olduğu 2 bin 435,4 ton altınla dünyada en çok altın rezervine sahip 4’üncü ülke olurken, bu ülkenin de altın rezervi toplam rezervinin yüzde 73’ünü oluşturuyor.

Devamını Oku

Kredi kullanırken bunlara dikkat edin !

Kredi kullanırken bunlara dikkat !

Kredi kullanırken bunlara dikkat !

Yıllık Maliyet Oranı, yani kısaca YMO, bir kredinin tüm masrafları değerlendirilerek oluşturulan bir orandır. YMO hesaplanırken, sadece kredinin faizi değil, kredi kullanırken ödenen dosya masrafları, sigorta bedelleri, kredi kullanım oranları gibi müşterinin ödemesi gereken diğer tüm detaylar da dikkate alınır. Bu yüzden krediye başvuracaksanız, sadece faiz oranını değil, YMO değerini de mutlaka değerlendirmelisiniz.

Bankalar zaman zaman sundukları kredi kampanyaları ile müşteri portföylerini genişletmeye çalışıyorlar. Bu nedenle kredi kullanmadan önce mutlaka internet üzerinden tüm seçenekleri araştırmanız size bir hayli kar ettirebilir. Hangi bankadan kredi çekeceğinize bir anda karar vermeyin. Tüm bankaların ürünlerini incelediğinizden emin olduktan sonra size en uyan krediye başvurun.

Yapılan en büyük hatalardan birisi de şüphesiz kredi sözleşmesini okumadan, acele ile imzalamak. Sözleşmede size sözlü olarak belirtilmemiş maddeler ileride canınızı sıkabilir. Okumadan imzaladığınız sözleşme sonucu ileride ekstra bir ödeme yapmanız talep edilebilir ve siz sözleşmeyi imzaladığınız için bu ödemeyi yapmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden sözleşme önünüze konduğu zaman okumak için süre talep edin. Sözleşmeyi iyice okuyup anladığınızdan emin olun. Bazı maddelerin çıkartılmasını veya değiştirilmesini talep etmek, tüketici olarak hakkınız.

Devamını Oku

Merkez bankası bu seferde kredi kartı faiz oranlarını değiştirmedi !

Kredi kartı faizleri değişmedi !

Kredi kartı faizleri değişmedi !

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda şunlar kaydedildi:

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadı.”24 Aralık 2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2011/16 sayılı Bankamız Tebliği’nde belirlenen ve 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmemiş olup, söz konusu oranlar 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacaktır.Dolayısıyla, 1 Ocak 2013 – 31 Mart 2013 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı; Türk Lirası için yüzde 2,34, dolar için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,84, dolar için yüzde 2,20 ve avro için ise yüzde 2,14’tür.”

Devamını Oku

2013 yılında tüm kredi çeşitlerinde faizlerin çok büyük oranda düşmesi bekleniyor !

Kredi faizlerinde büyük düşüş !

Kredi faizlerinde büyük düşüş !

2013’te tüketici kredilerinin mevcut en düşük seviyelerinden daha da aşağı düşmesini bekleyen ekonomistler, faizlerdeki düşüşün hızının yurt içinde enflasyonun seyri, yurt dışındaki risk iştahına bağlı olduğunu düşünüyorlar.Türkiye’de tüketim talebinin toparlandığı görüşünde olan ekonomistler, şu anda % 15 olan ihtiyaç; % 11.5 olan taşıt ve % 10.4 olan konut kredisi faizlerinin enflasyondaki düşüş ve 2013 yılında faizlerdeki görünüme bağlı olarak gerileyeceğini öngörüyor.2013 yılına ilişkin gelişmiş ülkelerde büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellendi. Maliye politikalarının büyümeye katkı yönünde verdiği destek sınırlı; uygulanan mali uyum programları talep üzerinde baskı oluşturuyor. Finansal sistemin hâlâ zayıf olması, düşük faizlere rağmen parasal aktarım mekanizmasının çalışmaması ve kredilerdeki daralma, ekonomik toparlanmayı sınırlandırıyor.

 

Devamını Oku

Commercial Bank of Qatar, Alternatif bankın çoğunluk hisselerine talip !

ggg456y5eyher

Yabancı banka ilgisi Türk bankaları için sürekli artış göstermekte.Dünyada dev bankalar zor durumlarda kalıp, iflas bayrağını çekerken, Türk bankalarına dünya devlerinden ciddi talepler gelmeye devam ediyor.Bunlardan biride körfez sermayesi olan Katar bankası.Commercial Bank of Qatar’ın, Alternatif Bank’ın hisseleri için görüşmeye başlayacağı açıklandı.Commercial Bank of Qatar, Alternatifbank hisseleri için görüşmeye başlayacak.Alternatifbank’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, ”Bankamız hissedarı olan Anadolu Endüstri Holding AŞ, bankamızdaki çoğunluk hisselerinin satışıyla ilgili olarak Commercial Bank of Qatar ile görüşmelere başlanması hususunda anlaşmışlardır”

Powered by Calculate Your BMI