Kasım 2012

The Banker Türkiye’nin en iyi bankasını seçti !

Garanti Bankası, Financial Times grubunun finans dergisi The Banker’ın Türkiye’nin En İyi Bankası ödülüne layık görüldü.Uzman bankacı ve analistlerin objektif görüşlerine dayanılarak yapılan değerlendirmenin ödül töreni, dün Londra’daki Intercontinental Hotel’de gerçekleştirildi.Konuyla ilgili bir açıklama yapan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Garanti Bankası olarak, her sene Türkiye’den sadece 1 bankaya verilen ödüle 3. kez layık görülmek, bizi çok gururlandırdı. Uluslararası finans çevrelerince takdir edilen başarımızı, Türk bankacılık sektörünün gücüne, sunduğumuz hizmetin kalitesine ve müşteri odaklı bankacılık modelimize borçluyuz. ‘Avrupa’nın En İyi Bankası’ olma hedefimize her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Teknolojideki gelişmelerden faydalanarak müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Devamını Oku

Halkbank’tan gezici banka şubesi !

Halkbank’asından ilginç bir uygulama geldi, artık bankaya ihtiyaç duyulan her yerde banka veznesi olacak.Yapılan açıklamaya göre, Halkbank’ın yeni araçları, bankoları ile tahsilat ve ödeme veznesi fonksiyonlarını, teknoloji köşeleri ile internet bankacılığı hizmetlerini, ATM’si ile de ATM’den yapılabilecek tüm işlemleri yurdun her köşesinde erişilebilir kılacak.Araçlar, özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelerde, bankanın aracılık ettiği ödeme ve tahsilat noktaları olmak üzere ülke geneline yaygın Halkbank şubelerine destek olacak.Gezici vezneler sadece Halkbank şubelerinin olduğu lokasyonlarda değil, doğal afet ya da olağanüstü durumlarda da bankacılık işlemlerinin kesintisiz, hızlı ve güvenilir bir biçimde sunulmasına imkan sağlayacak.

 

Devamını Oku

Bankalar istediğini aldı, olan yine vatandaşa oldu ! Kanunda daha çıkmadan buhar oldu !

17 milyarlık pazarlıkta kazanan bankalar oldu. Vatandaşın büyük tepkisini çeken kredi kartı ücreti, hesap işletim ücreti gibi 31 kalemden alınan ücretler kaldırılmayacak. EFT, havale gibi para gönderme işlem ücretlerine bir üst sınır gelmeyecek. Ancak bankalar bu ücretleri internet sitelerinde açıkça ilan edecek. Kredi kartı sözleşmelerine ayrı bir ek olarak düzenlenecek ve müşteriye açıkça ‘kredi kartı aidatı alınacağı’ bildirilerek, imzalatılacak. İmzası olmayan kişiden, kart ücreti alınamayacak.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, AB’ye uyum çerçevesinde hazırladığı Tüketici Kanunu Yasa Taslağına son şeklini vermek için 96 kurum ve kuruluşun görüşüne başvurdu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği’yle de görüşmelere başladı.

Bakan Hayati Yazıcı, ‘kredi kartı borcu yoktur, yazısı için bile ücret alıyorlar’ diye eleştirdiği bankalarla pazarlık yapacaklarını, ücret alınan işlem sayısını yarı yarıya azaltacaklarını açıklamıştı. Ancak gelinen noktada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, Avrupa Birliği’nde olduğu gibi Türkiye’de de bankaların kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti, EFT, nakit çekim ücreti gibi 31 kalem işlemden ücret alındığı vurgulandı. Tarafların görüşleri doğrultusunda yeniden yazılacak yasa taslağına Aralık ayı ortasında son şekli verilerek Başbakanlığa gönderilecek. Bakanlar Kurulu’nca imzalanmasının ardından yasa tasarısı olarak TBMM’ye gönderilecek. Ardından ilgili komisyonda, son olarak da TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacak.

Devamını Oku

Krediler son bir haftada % 1 ‘ e yakın artış gösterdi !

Borcu borç ile kapatmaya çalışan vatandaş 2012 ‘ nin Kasım ayının son haftasında da aynı yolu izledi ve krediler bir haftada % 0,71 oranında artış kaydetti.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık bültenine göre, 16 Kasım 2012 itibarıyla mali kesime verilen kredilerin toplamı bu dönemde yüzde 0,71 oranında azalarak, 14 milyar 612 milyon lira oldu.Bankacılık sektörünün mali kesim hariç toplam kredi hacmi de 709 milyar 234 milyon lira olarak belirlendi. Söz konusu rakam 9 Kasım’da 703 milyar 910 milyon lira idi.Mali kesim hariç sektörün spot kredi toplamı ise bir haftada yüzde 0,07 oranında artarak 88 milyar 567 milyon lira oldu.Katılım bankaları dahil, mali kesim hariç tüketici kredileri ise yüzde 0,27 oranında arttı. Tüketici kredileri söz konusu dönemde 188 milyar 61 milyon liradan 188 milyar 574 milyon liraya yükseldi.

 

 

Devamını Oku

Kasım ayı banka kredileri analiz raporu !

2012’nin son döneminde, geçen ay gözlemlenen ciddi faiz oranı indirimine bu ay daha fazla banka katılarak Finzoom ortalama YMO endeksinin düşmesini sağladılar. Kasım ayında gözlemlenen faiz indirimleri bütün bankaları kapsamasa da, geçen ay 2012 yılı için yakalanan en düşük faiz oranları bu ay da devam etti. Faiz oranları bir çok bankada 120 ay vade için %1’in altına inmiş durumda. Daha kısa vadelerde çok daha uygun faizli kredilerde sunulmakta. Bu dönem konut kredisi kullanmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak gözüküyor. Ayrıca önceki dönemde bugüne nazaran daha yüksek faizle konut kredisi kullananlar içinde muhteşem bir refinansman fırsatı olabilir. Bütün bankaların konut kredileri faiz oranlarını finzoom.com adresinden inceleyebilirsiniz.
Kredi faiz oranlarındaki değişim

Ekim ayında %13,07 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Ekim ayında gözlemlenen faiz/masraf indirimleriyle %12,92 seviyesine geriledi. Kasım ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %11,62 ile Garanti bankasına aittir.

 

 

 

Devamını Oku

Kredi kartı sorununa artık Meclis el attı !

Meclis, tüketicilerin yoğun şikayetlerine neden olan ‘kredi kartı aidatı’ ve ‘bankacılık işlemlerinden alınan komisyon’ konularında devreye giriyor. Şikayetler artınca, ‘Kredi Kartları İnceleme Alt Komisyonu’ kuruldu. Bankaların aldığı ücret, komisyon ve faizle ilgili yasal durum değerlendirilecek.Meclis, kredi kartı aidatı ve bankacılık işlemlerinden alınan komisyonları inceleme kararı aldı. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde ‘bankacılık’ alt komisyonu kuruldu.Komisyon, kredi kartı aidatları ve bankaların aldığı işlem ücretlerinin yasal olup olmadığını araştıracak.Komisyon, kredi kartları ve bankacılık işlemleriyle ilgili dünya örneklerini inceleyecek, Türkiye’deki uygulamalarla karşılaştıracak.Bankaların aldığı milyonlarca liraya varan işlem ücretinin, hizmet bedeli mi yoksa haksız kazanç mı olduğunu araştıracak.

 

 

Devamını Oku

Siz siz olun kredi kartınıza ödenmesi gereken miktardan bir kuruş bile fazla ödeme yapmayın, neden mi !

Bankaların oyununa gelen bankacılar da bankaları tek tek şikayet etmeye başladı. Daha önce de bir banka elemanı bankanın tüketiciye oynadığı oyunları dile getirdiği için işten çıkarıldığını iddia etmişti. Son olarak ise hala bir bankada yöneticilik yapmakta olan K.Ş.şikayetinde 2 yıl önce tüm borçlarını fazlasıyla ödeyip kapattırdığı kredi kartı kartına 2 yıl sonra hiçbir tebliğ göndermeden 367 TL borç çıkaran ve bu borçtan ötürü kanuni takip yapan bankayı şikayet etti.2006 yılında 2 bin TL limitli kredi kartı kullanmaya başladığını kaydeden K.Ş. “2011 yılı Ocak ayında 2000 TL limiti olan kredi kartımı 2002 TL ödeyerek kapattım ( ek limit yoktur ) Ödeme yaptığım günün akşamı bankanın çağrı merkezini arayarak kredi kartımın iptalini rica ederek kapattım. Yetkili, kartımda borç kalmadığını fakat ekstreler geleceğini ve bunları dikkate almamamı gerektiği söylendi. ‘Kredi kartımı artık kırabilir miyim’ diye sorduğumda ‘Evet’ yanıtını verdi. Aradan yaklaşık 2 yıl geçti fakat cep telefonuma gelen bir kısa mesaj ile şok oldum. Borcumun olduğu ve ödeme yapılması gerektiği yazıyordu.”

Devamını Oku

Ziraat ve Halk bankası satılacak mı !

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Halk Bankasının yüzde 51´inin satışı veya Ziraat Bankasının özelleştirilmesinin, kısa ve orta vadeli planda olmadığını kaydetti.Babacan, TBMM Genel Kurulu´nda görüşülen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu Tasarısı´nın 2. bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.CHP grubu adına konuşan Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, KOBİ´lerin finansman sorununun çözümü için bir şey yapılmadığını iddia ederek, KOBİ´lerin finansman sorununun Halkbankası aracılığıyla çözülebileceğini söyledi. Özgümüş, Halkbankası´nın 2001 krizinden sonra asıl misyonunu kaybettiğini iddia etti.Halkbankası’nın yüzde 25´nin satıldığını, yüzde 50´sinin de 9 milyar dolara satılması durumunda elde sadece ziraat Bankasının kalacağını ifade eden Özgümüş, “O da satılırsa hiç bir şey kalmaz. Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı kalır ama satarak bir yere varılamaz” diye konuştu.

 

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI
karşılıksız burs veren kurumlar