Ekim 2012

Altın önümüzdeki dönemde de güvenli liman olmaya aday !

Borsaların çöktüğü, dünya devi ekonomilerin tedirgin ettiği zamanlarda hızla yükselen altın güvenli liman olmuştu.Tahminlere göre altın önümüzdeki dönemde de en güvenli liman olmaya aday.Altın fiyatlarında yükselişin sürmesi bekleniyor.Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göre, 2011 yılı Eylül ayında altın fiyatları 1771 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Artışın temelinde, özellikle kriz sonrasında küresel ekonomideki belirsizliklerin devam etmesi, Avro Bölgesi borç krizinin derinleşmesi, ABD ekonomisi ve dolara olan güvenin zayıflaması ile altının ”güvenilir” bir yatırım aracı olarak görülmesi etkili oldu.Bu tarihteki zirvesinden sonra dalgalı bir düşüş trendine giren altın, 2012 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 değer kazanarak 1590 dolar seviyesine yükseldi.

 

Devamını Oku

Altın fiyatları toparlanmaya başladı !

Altının bu yükselişinde Hindistan’ın önümüzdeki festivaller sebebiyle yüklü miktarda alım yapcağına dair spekülasyonlar da etkili oldu.Spot altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek Singapur’da yerel saatle 12.30’da 1,709.65 dolardan alıcı bulurken bu ay ise yüzde 3.5 aşağıda seyrediyor. Sandy Kasırgası’nın ABD’nin doğu kıyılarına ilerlediği haberi ile dün işlem hacimleri düşerken New York Comex’teki aralık vadeli külçe altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,709.50 dolar oldu.

 

 

 

 

 

Devamını Oku

Banka kredileri Ekim ayı analiz raporu !

2012’nin son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde, konut kredisi faiz oranlarında beklenen ciddi faiz indirimleri sonunda gerçekleşti ve Ekim ayı içerisinde faiz oranlarında çok ciddi düşüşler gözlemlendi. Konut kredisi faiz oranlarında gözlemlenen bu ciddi düşüşler ile beraber 2012 yılının en düşük konut kredisi faiz oranlarının yakalandığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Faiz oranları bir çok bankada 120 ay vade için %1’in altına inmiş durumda. Daha kısa vadelerde daha uygun faizli kredilerde sunulmakta. Bu dönem konut kredisi kullanmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak gözüküyor. Ayrıca önceki dönemde bugüne nazaran daha yüksek faizle konut kredisi kullananlar içinde muhteşem bir refinansman fırsatı olabilir. Bütün bankaların konut kredileri faiz oranlarını finzoom.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Eylül ayında %13,59 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Ekim ayında gözlemlenen faiz/masraf indirimleriyle %13,07 seviyesine geriledi. Ekim ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %11,62 ile Garanti bankasına aittir.

İhtiyaç kredileri kampanyalarının arttığı yılın bu döneminde, faiz oranlarında yaşanan düşüşler devam ediyor. Bu dönemde kredi kullanmayı planlayan tüketiciler mutlaka Kurban Bayramı için özel olarak bankalar tarafından sunulan kredilere yönelmesinde yarar vardır. Zira Kurban Bayramı gibi tüketicinin paraya daha fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde bankalar kampanyalar ve daha düşük faiz oranları ile müşteri çekmeye çalışırlar. Bütün bankaların tüketici kredileri faiz oranlarını finzoom.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Artık kredi kartlarına gerek kalmayacak !

Türkiye’de de zaman zaman adını duyduğumuz mobil ödeme seçenekleri dünyada da hızla yaygınlaşmaya başladı.Bunun son örneği İsveç’ten.İsveç’te bulunan büyük süper marketleri Hemköp, Willys ve Prisextra yeni ödeme sistemi ”Seqr” teknolojisini hayata geçirdi.Uygulamayı geliştiren Seamless şirketinin Halkla İlişkiler Müdürü Olivera Andersson, yeni sistemde kredi kartı kullanımına gerek kalmayacağını belirterek, yazarkasa üzerine monte edilen kart okuyucusunun üstüne cep telefonunu hafif şekilde dokundurarak müşterinin hesabının ödeyeceğini kaydetti.

 

 

Devamını Oku

Halkbank’ın net karı 1.8 milyar tl !

Özelleştirme sürecinde bulunan Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından olan Halkbank 2012 yılının ilk 9 ayında net karında bir rekora imza attı.Halkbank, 2012’nin dokuz aylık döneminde yüksek özkaynak kârlılığı üretmeye devam ederek güçlü büyümesini sürdürdü.2012’de yüzde 18’lik kredi artışı hedefine paralel bir performans sergileyen bankanın, Eylül ayı sonu itibarıyla toplam kredileri 82 milyar TL’ye ulaştı. Bu sayede Halkbank’ın toplam kredileri 2011 yıl sonuna göre yüzde 11, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 15 oranında artış kaydetti. Nakdi kredilerin büyüklüğü ise 2011 yıl sonuna oranla yüzde 12 artarak 63 milyar TL oldu.Bankanın 2011 yıl sonunda 91,1 milyar TL olan toplam aktifleri 2012 Eylül sonu itibarıyla 102 milyar TL’ye yükseldi. Halkbank, bu performansıyla yılın ilk dokuz aylık döneminde net kârını 1 milyar 853 milyon TL’ye çıkardı.

 

Devamını Oku

Kredi kartı kullanıcılarının dikkatine !

Kredi kartları sorunu can yakmaya devam ediyor ancak, bir başka tehlikede gündemde.Kredi kartı borçlarını kredi kullanarak kapatmak isteyen vatandaşlarında bu kredi kampanyalarına karşı çok dikkatli olmaları gerekmekte.Türkiye’deki 50 milyona yakın kredi kartı kullanıcısına seslenen TÜDEF, bankaların kredi kampanyalarına karşı tüketicileri ‘uyanık’ olmaya davet etti.Bazı bankaların ‘kredi kartı borcunuzu krediyle ödeyin’ şeklindeki kampanyalarını değerlendiren TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Bankaların faiz oranları ve masraflar kredi kartının faizinden daha uygunsa tabi ki tüketiciye ‘bunu alın’ deriz. Aldığı kredi kartı verdiği masraflarıyla aynı şekilde denk geliyorsa uygun olur. Burada tüketicilerin dikkat etmesi gereken konu kredilerin kendileri için ne faydası olduğudur. Ödemelerde ne türlü indirimlerin olduğu kolaylıklarla sağlandığını iyi öğrenmeliler dedi.

Devamını Oku

Ptt ve İngbank ortaklığı ile 2012 yılının en ucuz ve en iddialı kredi kampanyası başladı !

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, iş birliğinin duyurulduğu toplantıdaki konuşmasında, PTT olarak 2004 yılından bu yana PTT Bank adı altında bankacılık ve finansal hizmetler sunduklarını anımsatarak, ”PTT olarak hem işlem adedi hem de parasal anlamda hiçbir bankanın ulaşamayacağı boyutlara ulaştık. Yaklaşık yıllık bu anlamda üzerimizden dönen para miktarı 200 milyar liraya ulaştı, böyle bir döngü var. Bu anlamda bizim izlediğimiz politika ‘küçük olsun bizim olsun’dan ziyade herkesin kazanabilecek olduğu bir anlayıştır” dedi.Türkiye’nin en büyük network ağına sahip olduklarını ve bunu kendileriyle iş yapmak isteyen herkese açmak istediklerini ifade eden Tural, ”Finansal açıdan taşrada iş yapmak, oralara hizmet ulaştırmak isteyenlerle iş birliği yapmaya hazırız. Bunları gerçekleştirerek vatanımıza, halkımıza ve müşterilerimize hizmet sunmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

Devamını Oku

İş bankası’ndan 2B kredi kampanyası !

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından olan İş bankası’ndan bir yenilik daha.Halk arasında 2B arazisi olarak bilinen arazilerin tapu işlemleri için yapılacak olan masrafların rahat bir şekilde vatandaş tarafından ödenebilmesi için uygun faiz oranları ile 2B kredisi kampanya uygulamasını başlattı.İş Bankası, 2/B uygulaması ile arazilerini peşin olarak satın alarak yüzde 44 indirimden faydalanmak isteyen hak sahiplerine 120 aya varan vadelerle ve yüzde 1,07’den başlayan faiz oranı ile uygun kredi veriyor.Türkiye İş Bankası, kamuoyunda 2/B Yasası olarak bilinen ve hak sahiplerinin yıllardır tapusuz olarak kullandıkları taşınmazlar için tapu alabilmesini sağlayan uygulama için özel bir kredi hazırladı. İş Bankası’nın sunduğu kredi ile peşin ödeme imkânı olmayan hak sahipleri, yüzde 1,07’den başlayan faiz oranlarıyla kredi kullanarak taşınmazına yüzde 44 indirimden faydalanarak sahip olabilecek.

 

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI