Eylül 2012

Mevduat bankalarından kaçan vatandaş soluğu katılım bankalarında alıyor !

Zaman içinde sürekli olarak artan bankalardaki mevduata bağlı olarak yükselişine devam eden mevduat sahibi sayısında bu sefer gözle görülür , şimdiye kadar hiç görülmemiş sayıda hesap sahibi sayısında azalma var.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verileri mayıs ayından temmuz ayına gelene kadar bankada parasını mevduat yapan kişi sayısının şimdiye kadar görülmemiş oranda düştüğünü ortaya koydu. BDDK’nın üç ayda bir yayımladığı Finansal Piyasalar Raporu’na göre Haziran 2012’da bankalarda parasını mevduat olarak tutan kişi sayısı Mart 2012’ye göre 1 milyon 48 bin azalarak 52 milyon 444 binden 51 milyon 590 bine geriledi. Kurumun aylık yayımladığı raporda ise temmuz ayında da bu trendin devam ettiğini gösterdi. Haziran rakamlarına göre 1 milyon 58 bin temmuz ayı rakamlarına göre ise tam 1 milyon 230 bin kişi bankalardaki mevduat hesaplarını çekip sıfırladı. Mayıs ayında 52 milyon 288 bin olan mudi sayısı temmuzda 51 milyon 58 bine kadar indi.

Devamını Oku

Kredi kartınız kopyalanmış olabilir, aman dikkat !

Kredi kartı sahiplerinin başı dertten kurtulmuyor. Tüketiciler şimdi de akıl almaz bir durumla karşı karşıya. Bilir kişiler ise bu duruma karşı vatandaşı dikkatli olması konusunda uyarıyor.Bankadaki hesaplarınızı sıklıkla kontrol edin. Birçok kart sahibi kartlarının kopyalanıp hesaplarından para çekildiğini günler sonrası öğreniyor. Günler süren işlemleri sonuçsuz kalıyor. Gelen şikayetlere göre kredi kartları ATM işlemleri ya da alışveriş esnasında kopyalanıyor.

Kredi kartlarının kopyalandığını belirten tüketiciler bankaların güvenlik sistemi açıklarından kaynaklanan zararların kendilerinden tahsil eetmeye çalıştıklarını kaydettiler.İşte bu ilgin ve ilginç olduğu kadarda tüketiciler açısından tehlikeli olaya ilişkin bir kaç can alıcı örnek olay ve bu olaylardaki bankaların umursamaz tavırları ;

Devamını Oku

Bankalar vatandaşın kredi kartını, kredi ürünü gibi kullanmasını fırsata çeviriyor !

Kredi kartı pazarlamak için türlü yöntemler deneyen bankalar şimdi de “Kredi kartı alırsanız size masrafsız ve faizsiz nakit avans verebiliriz” diyerek kredi kartını çoğunlukla nakit çekimi için kullanan tüketiciler ile pazarlığa oturdu.Bankalar tüketicilere verdikleri sözü tutmayınca ortalık yine karıştı.Türkiye’de kredi kartları bir ödeme aracı değil de bir kredi ürünü olarak görülünce bankalar bunu kâra çevirmeye baktı. Nakit paraya ihtiyacı tüketiciler ile pazarlığa oturan bankalar kredi kartı alırsanız size masrafsız ve faizsiz nakit avans verebiliriz dedi.Sakın ola bankaların bu tür tekliflerine kanmayın, zira hiç bir zaman verdikleri sözde durmayan bankalar yüzünden ciddi anlamda mağdur olabilirsiniz.

İşte sizlere bankaların bu yeni Ali Cengiz oyunu ile ilgili şaşırtıcı bir kaç örnek ;

Devamını Oku

Bank of China bankacılık izni alabilmek için BDDK’nın kapısını aşındırıyor !

Türkiye’de bankacılık faaliyetinde bulunmak isteyen  yabancı bankaların ardı arkası kesilmiyor.Yabancı bankalar Türkiye’de bankacılık lisansı almak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kapısını çalmaya devam ediyor. Bank of China’nın İstanbul Baş Temsilcisi Lianli Zhang’e göre Çin bankası da Türkiye’den vazgeçmedi.Zhang, uzun zamandır Türkiye’de bankacılık faaliyetlerine başlamak konusundaki isteği ve girişimleri bilinen Bank of China’nın Türkiye bankacılık sektöründe yer alma amacından vazgeçmediğini belirterek, ”Yetkililerimiz müzakere halinde. Bank of China’nın (otoritelerle) görüşmeleri devam ediyor” dedi.

Devamını Oku

Kredi faizleri düşünce hem bankalar hemde vatandaşlar erken bayram etti !

Dünya ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, dünya devi bankalar bir bir batarken Türk bankacılık sektörü kar rekorları kırmıştı bildiğiniz gibi.Türk bankacılık sektörü şimdi de Merkez Bankası’nın borç verme faiz oranında indirime gitmesinden dolayı kredi faizlerini yılın en düşük seviyesine çekti.Kredi kullanmak isteyen tüketicilerde kredi faizlerinin hatırı sayılır şekilde düşmesinden dolayı rahat  bir şekilde kredi kullanma talebinde bulunuyor.Anlaşılan bu durum hem bankaların hemde tüketicilerin faydasına görünüyor, ama siz siz olun yinede kredi kullanımında temkinli olun.

Devamını Oku

Kredi kartı hakkında bilmeniz gerekenler !

Hangi kredi kartını almalıyız? Yeni yönetmelikte neler değişti?

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan kredi kartı ile ilgili haberler ülkemizdeki kredi kartı kullanım miktarının ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gözler önüne serdi. Tüketicilerin bankalara olan borcunun tavan yapması, tüketicilerin kart aidatlarının kaldırılması konusundaki şikayetleri, bankaların bu aidatın alınmasının gerekli olduğu konusunda diretmesi, kart aidatlarını kaldırmak üzere düzenlenen yasa tasarısı tartışmaları, kart aidatlarını geri alabilmiş kişilerin mücadelesi haberlerinin ekonomi gündemini oluşturduğu bu günlerde; bu yazımızda bu konuların tamamını ele alacağız.

Devamını Oku

Bir kaç adımda kredi kartı aidatınızı geri alın !

 Bankalar kredi kartı aidatlarını ödememekte direnirken, hukuk tam tersini söylüyor. TÜDEF Başkanı Ali Çetin ise kredi kartı aidatlarının nasıl geri alınacağına dair tüyolar verdi. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin de, bankaların aldıkları kart aidat paralarını geri ödemesi gerektiğini açıkladı.TÜDEF Başkanı Çetin, bankaların son 1 yılda tüketiciden 3.2 milyar lira kart aidatı tahsil ettiğini belirterek, “Aidatların geri alınamayacağı iddia eden bankalar yalan söylüyor. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son kararıyla, 10 yıl geriye doğru aidatları alma imkanı doğmuştur. Kanunda zaman aşımı 10 yıldır” dedi.

Devamını Oku

Türkiye mobil bankacılığı sevdi !

Türkiye mobil bankacılığı sevdi.Yapılan son araştırmaya göre Türkiye’de mobil bankacılık sistemini kullanan müşteri sayısı 1 milyonu aştı.Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bankalararası ödemelerin üçte ikisinden fazlasının internet bankacılığı ile yapıldığını belirterek, ”2006 yılında 3,4 milyon olan aktif internet bankacılığı müşteri sayısı 2012 yılı Haziran ayı itibariyle 9 milyon kişiye yaklaşmıştır. Mobil bankacılıkta 2012 Haziran ayı itibariyle aktif müşteri sayısı 1 milyon kişiye yaklaşmıştır” dedi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI