Ağustos 2012

Kredi kartı şifre güvenliği ve internette yaptığınız işlemler sizin sorumluluğunuzda !

Yargıtay, kredi kartı şifresi ve bilgilerinin kötü niyetli üçüncü şahıslar tarafından öğrenilmesinden doğan zararlarda, sorumluluk kriterlerini belirledi. Kart bilgilerinin gizliliğini kendi kusurundan kaynaklanan sebeplerle koruyamayan tüketici, ortaya çıkan zarardan asli sorumlu olacak. Ancak Yargıtay, kart dolandırıcılığı olaylarında bankalara düşen yükümlülüklere de dikkat çekti ve bunların yerine getirilmemesi halinde, zarardan bankaların da sorumlu olacağına karar verdi. Bu sefer banka haklı, yiğidi öldür hakkını yeme demişler.Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nin kararına konu olay 2009 yılında Samsun’da yaşandı.

Devamını Oku

Son 10 yılda kredi kullandıysanız dosya masraflarınızı bankadan alabilirsiniz !

Kredi kullananlara büyük müjde. Milyonlarca vatandaş kullandığı kredi için kesilen masraflarını bankalardan geri iade alabilecek. Nasıl diyorsanız yazının devamını dikkatlice okuyunuz.Yargıtay kararlarına karşın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen uyanık bankalara yerel mahkemelerden tokat gibi bir karar daha çıktı. Yargıtay’ın “dosya masrafına iade” kararının ardından, her türlü kredi kullanıcısı geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını alabilecek. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaş bu haktan yararlanabilecek. Yargıtay kararının ardından bankalara dilekçe yağmaya başladı.
Devamını Oku

Bankalar bunuda mı yapar demeyin, yapıyorlar bile !

Müşterisi olduğunuz bankaya kredi, kredi kartı ya da hesap başvurusunda bulunurken nüfus cüzdanınızı ve kimlik bilgilerinizi verdiyseniz canınızı sıkacak bir durum sizi bekliyor demektir.Bankalar müşterilerinin kimlik bilgilerini kayıt ederek onlardan habersiz hesap açıyor. Yıllar önce kapattıkları hesap ya da kredi kartı sahipleri bankaların kendilerine ait bilgilerini silmediği ve yıllar sonra yeni bir hesap açtığını iddia etti. Bu sorunu yaşayan birçok tüketici bankalara dava açmaya hazırlanıyor.
Nasıl yani diyenlerdenseniz işte size bir örnek olay;
Devamını Oku

Bankalara altın alım satım izni geliyor !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların, Cumhuriyet altını ve ziynet altınlarının alım ve satımı ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsalarında işlem gören, standart ve nitelikleri yetkili merciler tarafından belirlenen kıymetli madenleri esas alan sözleşmelerin alım ve satımını yapabilmesini öngören yönetmelik taslağı hazırladı.

Devamını Oku

Bankacı değil kırk yıllık aktörler sanki !

Buna göre, bankalar kredi borcunu erken kapatan müşterisinin sigorta primlerini geri ödemiyor. Ayrıca bankalar örneğin 24 aylık kredi alan müşteriye 36 aylık hayat sigortası yaparak buradan sağlanan fazla primlerle kasasını dolduruyor.Hukuka aykırı Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların kredi hizmeti sunarken yanında hayat sigortası satılmasının hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Devamını Oku

Şekerbank’tan esnaf kredilerinde 3 ay erteleme

Şekerbank; sonbaharın gelişi ve okul hazırlığının başlaması ile esnafın artacak iş hareketliliğine, uygun koşullu finansman imkanı ile destek olacak. Şekerbank, eylül ayına özel olarak düzenlediği “Sezona Hazırlık Kampanyası” ile esnaf ve işletme sahibi müşterilerine, yüzde 1,39’dan başlayan faiz oranları, 3 ay taksit öteleme imkanı ve 60 aya varan vade seçenekleri sunuyor.

Devamını Oku

Garanti bankasına 400 milyon dolarlık kredi !

Garanti Bankası yurtdışı borçlanma programı çerçevesinde, OPIC (Overseas Private Investment Corporation) kurumundan 14 yıl vadeli ve 400 milyon dolar tutarında havale akımlarına dayalı seküritizasyon kredisi sağladı. Garanti’den KAP’a kapılan açıklamaya göre; söz konusu kredi, kadın girişimciler ve kalkınmada öncelikli yöreler dahil, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak.

Devamını Oku

Altın fiyatları için inanılmaz fiyat tahminleri !

Amerikan Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eylülde yapacağı toplantılardan çıkacak kararlara yönelik beklentiler son günlerde altın fiyatlarını yukarı çekerken, uluslararası piyasada altının onsu dün son 3.5 ay en yükseği olan 1.645 doları gördü. Toplantılar yapılana kadar geçecek süreçte altının ons fiyatının 1.700 doları görebileceğini kaydeden uzmanlar, FED’in üçüncü parasal genişlemeye gitmesi durumunda altının 1.850 dolar seviyesini test edebileceğini söyledi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI