Temmuz 2012

Üç kurumun ortak hazırladığı eylem planıyla vatandaş yaşadı !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), Merkez Bankası, SPK ve TMSF’nin katkıları ile iki yılda hazırladığı eylem planında tüketiciler, bankalara karşı güçlü kılınıyor.Bakalım tüketiciler nasıl güçlü kılınacak, her türlü oyunu kendileri için uygun sayan bankaları devlet nasıl frenleyecek, eminiz ki bir yolunu bulup yine işi vatandaşa sarar bankalar !

Devamını Oku

Kredi ödemeniz bitince hayat sigortanızı geri alabileceğinizi biliyor muydunuz !

Kredi alırken banka tarafından zorunlu tutularak yaptırdığınız hayat sigortası parasını, kredi ödemeleriniz bittiğinde geri alabilirsiniz. Bazı bankalar bu konuda tüketicileri bilgilendirmiyor; tüketiciler de bilmedikleri için bu paralar bankalara kâr kalıyor.Tabiki böyle bir uygulamadan hemen hemen hiç bir tüketicinin haberi yoktur.Konuyu bankalar biliyor ancak kar rekortmeni bankalarında böyle bir açıklamayı yapmasını beklemek ancak hayalden ibaret olur.

Devamını Oku

Kredi skor puanı geliyor !

Kredi kartları ve bankacılık işlemlerinizde yep yeni bir sistem geliyor, artık kredi kartı almanız, kredi kullanmanız hiçte kolay olmayacak.Cep telefonu faturanızdan, kredi kartı ödemenize, su faturanızdan internet faturanıza kadar her şey tek tek incelenecek.Bankalar Birliği’ne bağlı faaliyet gösteren Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yeni yılla birlikte Türkiye’de risk anlayışını değiştirecek yeni bir sistem başlatıyor. Bugüne kadar sadece kredi kartı vebireysel kredi borçlarını takip eden ve ilgili kişiye bunun karşılığı bir skor veren KKB, 2013’tenitibaren kişi ve şirketlerin ödeme yaptığı birçok noktadan borç bilgilerini alarak kayıt altına alacak.

Devamını Oku

Türk bankacılık sektöründe son 10 yılda neler değişti !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), ”Bankacılıkta Yapısal Gelişmeler” dergisinde yer alan değerlendirmede, son 10 yılda büyük ölçekli bankaların sektördeki paylarının sürekli artarken, diğer banka gruplarının paylarının azaldığı belirtildi.Derginin, bugün BDKK’nın internet sitesinden yayımlanan Aralık-2011 sayısındaki değerlendirmede, Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünün yüzde 92’sinin mevduat bankaları, yüzde 4,6’sının katılım bankaları ve yüzde 3,4’ünü kalkınma ve yatırım bankalarından oluştuğu kaydedildi.

Son yıllarda mevduat bankalarının payında gözlenen azalışa paralel olarak katılım bankalarının payında istikrarlı bir artış görüldüğü ifade edilen dergide, ”Ölçek açısından son 10 yıllık dönem incelendiğinde, büyük ölçekli bankaların payının sürekli arttığı, buna mukabil diğer banka gruplarının paylarının azaldığı görülmekle birlikte, 2011 büyük ölçekli bankaların sektör payı azalırken orta ölçekli bankaların lehine bir değişim gözlenmektedir” değerlendirmesine yer verildi.

Devamını Oku

Yeni yargı kanunuyla birlikte haciz yapamayan bankalar numara çevirmeye başladı !

Kamuoyunda 3. Yargı paketi olarak bilinen yasada yer alan, ‘ev eşyalarının haciz edilemeyeceği’ne ilişkin hüküm, en çok bankaların tahsilatlarını vurdu. Bugüne kadar, kredi kartı ve banka kredilerini daha çok, ‘eve haciz getiririz’ diyerek tahsil eden banka avukatları, haciz sistemin değişmesi ile birlikte adeta tahsilat yapamaz hale geldi.

Birçok banka avukatının ise ‘avukatlık oyunları’ ile tahsilatlarını artırmanın yollarını aradığı belirlendi. Vatandaşlardan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) konuyla ilgili çok sayıda şikayet geldiği belirtildi.

Devamını Oku

Ticari işletmelerde kredi kartında taksiti sevdi !

Kredi kartına taksit uygulaması sadece bireysel müşterilerin değil şirketlerin de ilgisini çekiyor. Ticari işletmeler adına açılan kredi kartlarındaki taksitli borçlar, bir yıl içerisinde iki kattan fazla arttı.Ticari işletmeler adına açılan kurumsal kredi kartlarına olan borçlar 2012 Mayıs ayı itibariyle bir yıl öncesine göre iki katına çıkarak 4 milyar TL’ye ulaştı.  BDDK verilerine göre yapılan analize göre, bu tutarın 1.4 milyar TL’sini taksitli borçlar, 2.6 milyar TL’sini ise taksitsiz borçlar oluşturuyor. 2011 Mayıs ayında toplam borçların yüzde 30’unu oluşturan taksitli kredi kartı borçları, 2012 Mayıs ayında yüzde 35’e çıktı. 2010 yılının aynı ayında ise bu oran yüzde 23’tü.

Devamını Oku

Halkbank’ın 2012 ilk çeyrek karı 1.25 milyar tl !

Halkbank’ın ikinci çeyrek net kârı, net faiz gelirleri ile ücret komisyon gelirlerindeki yüzde 50’ye yakın büyümenin desteğiyle yüzde 38.5 artarak 709 milyon lira oldu ve 608.5 milyon lira olan Reuters anketinin oldukça üzerinde gerçekleşti.Bankanın ilk yarı net kârı da geçen yıl aynı döneme göre yüzde 20.8 artışla 1.25 milyar liraya ulaştı.

KAP’a açıklanan konsolide olmayan mali tablolara göre bankanın net faiz gelirleri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 49.3 artışla 1.18 milyar lira olarak gerçekleşti.Bankanın gelirler kaleminin diğer önemli bir unsuru olan net ücret ve komisyon gelirleri de ikinci çeyrekte yüzde 48.3 artışla 269.5 milyon liraya ulaştı.

Devamını Oku

Yok daha neler demeyin, müşteri olarak bankaların yaptığı her garipliğe alışın !

Yok daha neler demeyin ! Alışmak gerekli bankaların yaptığı her yeniliğe ! Bakın şimdi de bankalar nereden ücret kesmeye başladılar ? Sen bu işlemden ücret alıyorsun bende alırım, hemde senden daha fazla diye yarışa tutuşan kar rekortmeni bankalarımızın en son uygulaması, aman dikkat ! 6 ayda bir kesilen kredi tahsis ücreti bankadan bankaya farklılık gösteriyor ve 250 TL-2.500 TL arasında değişiyor. Ticari krediler ardından konut ve ihtiyaç gibi bireysel kredilerde de tüketiciler sürpriz masraflarla karşılaşabilir.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI