Nisan 2012

Bankaların 2012 dönem net karları %86 artış gösterdi !

Mevduat bankalarının dönem net karı bu yılın şubat ayı sonu itibariyle bir önceki aya göre yüzde 86 artarak 3 milyar 816 milyon 977 bin lira olarak gerçekleşti. Aynı dönemde katılım bankalarının dönem net karı ise yüzde 84 artışla 171 milyon 601 bin liraya ulaştı.Buna göre mevduat bankalarının dönem net karı bu yılın şubat ayı sonu itibariyle bir önceki aya göre yüzde 86 artarak 3 milyar 816 milyon 977 bin lira olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

Ünlü ekonomistlerden altın fiyatlarına dair özel açıklamalar !

Küresel ekonomilerde henüz risklerin ortadan kalkmadığını, kemer sıkmanın sonsuza kadar devam edeceğini öngören ING Global Baş Ekonomisti Rob Carnell yatırımcılara riskten kaçınmak için altını önerdi: ‘İster bahçeye gömün, ister evde saklayın ama mutlaka bir miktar altına yatırım yapın. Yarın ne olacağı belli olmaz.ING Kurumsal Bankacılık Global Baş Ekonomisti Rob Carnell bu yıl ABD’nin Avrupa’dan daha iyi performans göstereceğini belirtirken euronun da zorluklarla boğuşmaya devam edeceğini öngördü. Sıkı kredi şartları, zayıf küresel ticaret ve kemer sıkma nedeniyle büyümenin zayıf seyredeceğini ifade eden Carnell, ‘Sonsuza kadar düşük faiz / para birimininin büyümenin motoru gelişmekte olan ekonomilere göre değer kaybı sürecek.Kemer sıkma uzun dönemli olacak’ dedi.

Devamını Oku

“Paket Yenileme Ücreti ” bankaların en yeni gelir kaynağı, aman ekstre ve hesaplarınızı kontrol edin !

Bankalara borcu olanlar borcunuzu tekrar inceleyin çünkü “Paket yenileme ücreti” adı altında bir borç daha yansıtılmış olabilir.  Kredi kart aidatını gölgede bırakacak bu ücreti gören tüketiciler nedenini bilmeden kesilen ücretin iadesini istiyor.

 

Devamını Oku

Sorunlu kredilerde ciddi artış var !

Garanti bankasının özsermaye karlılığı yüzde 20,9 iken, aktif karlılığın yüzde 2,4 seviyesinde olduğunu belirten Özen, toplam nakdi kredilerde 91 milyar liralık düzeye ulaştıklarını, toplam kredilerde TL kredilerin payının yüzde 55, yabancı kredilerin payının yüzde 45 olduğunu, Garanti Bankası olarak gerçek bankacılık yapmaya devam ettiklerini vurguladı.

Sektörde takipteki krediler oranı yüzde 2,7 iken, bu oranın Garanti’de yüzde 1,9 olduğuna, bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranının artmaya başladığına dikkati çeken Özen, “Kredi kartlarında ve ihtiyaç kredilerinde çok net olarak bunu görmeye başladık” dedi.

Devamını Oku

HSBC bank iki bin personelini işten çıkartıyor !

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC İngiltere’de 50 bin kişi çalıştırıyor.HSBC yöneticisi Stuart Gulliver daha önce 2013 yılına kadar dünya çapında 30 bin kişinin işten çıkarılacağını ve böylelikle yıllık masrafların küresel düzeyde 3,5 milyar dolar kısılmış olacağını söylemişti.HSBC İngiltere’deki işten çıkarmalarla ilgili olarak basına sızan haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Devamını Oku

Credit Suisse’ nin 2012 yılında karı azaldı !

Şirketin karında yaşanan düşüşün kendi borçlarındaki zarardan kaynaklandığı belirtildi.CreditSuisse yılın ilk çeyreği için 44 milyon isviçre frankı kar ettiğini açıkladığı geçen yılın aynı döneminde 1.13 milyar isviçre frankı olan karın bu yıl 436 milyon frank seviyesinde olacağı öngörülüyordu.

 

Devamını Oku

Bankada hesabım yok demeyin, siz yinede tedbirli olun !

Bankada daha önce banka hesabım vardı. 2009 yılında bu hesabımı iptal ettirdim, kapattırdım. 2011 yılında banka kendilerine daha önce hesap açmaları için verdiğim kişisel bilgilerimi kullanarak iznim olmadan adıma banka hesabı açmış. Bununla ilgili irtibata geçtiğimde herhangi bir başvuru olmadan eski bilgilerim kullanılarak hesabı kendilerinin açtığını kabul ediyorlar. Söz konusu hesabı ben açtırmış olsam hesabı iptal etmek için benim başvurmamı talep edebilirler. Fakat benim bu şekilde bir hesap açılması hususunda bir başvurum yoktur. Bankalarında daha önce bulunan bilgilerim kopyalanarak işlem yapılmıştır. Hiçbir şekilde başvurum ve iznim yoktur. Eğer söz konusu banka hesabı en kısa sürede iptal edilmezse savcılığa giderek kimlik bilgilerimi ve kişisel bilgilerimi kopyalayarak işlem yapan banka hakkında şikayetçi olacağım.

Devamını Oku

Yapı kredi, Unicredit için vazgeçilmez bir ortak !

Yapı Kredi Bankası CEO’su Faik Açıkalın, enflasyondan kaynaklanan maliyet artışı, fonlama maliyetleri, regülasyon etkenleri ve ayrıca karşılıklara bağlı olarak sektörün kârında bu sene yüzde 10’a kadar bir daralma olabileceğini, kredilerde büyümenin ise sektör için yaklaşık yüzde 15, Yapı Kredi için ise yüzde 17-18 civarında gerçekleşmesini tahmin ettiklerini söyledi.

İtalyan Unicredit ve Koç grubunun eşit ortaklığı ile faaliyet gösteren Yapı Kredi’nin 2011 yılı solo net kârı, sektöre yönelik alınan önlemlerin etkisiyle daralan marjlar nedeniyle, bir önceki yıla göre yüzde 9.8 azalışla 1.86 milyar lira olarak açıklanırken, 2011 son çeyrek kârı ise, bankanın kredi faizlerini yukarı yönlü fiyatlamasıyla artan net faiz gelirleri ve fonlama maliyetlerinin kontrolünün de desteğiyle yüzde 68.9 artışla 474.6 milyon lira olarak beklentilere paralel açıklanmıştı.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI